Son Dakika Haberler

AKP’den sinsi bir “karma eğitimi” yok etme adımı

AKP’den sinsi bir “karma eğitimi” yok etme adımı
Okunma : 125 views Yorum Yap

Meslek_lisesi_kizİktidara geldiğinden beri eğitim sistemini dincileştirmeye çalışan, dindar nesil yetiştirmek için getirdiği “4+4+4” sistemiyle eğitimin altını üstüne getiren AKP, ağır darbe indirdiği laikliği ve kızlı erkekli eğitimi ortadan kaldırmak için denemelerini sürdürüyor. Kızların okullaşma oranını artırma bahanesiyle meslek liseleri kız erkek diye ayrılırken, bir taraftan da bu okullara giriş zorlaştırıldı. Meslek liselerine merkezi sınav getirilirken, imam hatipler kapsam dışı bırakıldı. Böylece öğrenciler ilgi görmeyen imam okullarına mahkum edilecek.

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), 81 ilin valiliklerine “Mesleki ve teknik ortaöğretimde okul çeşitliliğinin azaltılması”başlıklı bir genelge gönderdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla 1 Mayıs’ta gönderilen genelgenin gerekçesi şu:“Kızların okullaşma oranının artırılması amacıyla mevcut mesleki ve teknik liselerin valiliklerce karma ya da yalnızca kız öğrencilerin öğrenim görebileceği okullar şeklinde yeniden belirlenmesi.”

Ancak genelge kızlar arasında okullaşma oranının artırılmasını değil, tam tersine Cumhuriyet’in eğitimde yaptığı en büyük yenilik olan karma eğitimin kaldırılmasını, öğrencilerin, hükümetin dindar ve Tayyip Erdoğan gibi kindarlar yetiştirmesi için sayıları artırılan imam hatiplere yönlendirilmesini öngörüyor.

İşte o skandal düzenlemeler:

– Tüm meslek liseleri, “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri”ne dönüştürülecek.

– Adına “Anadolu” ibaresi konulan bu meslek liselerine MEB tarafından yapılan ortak merkezi sınavla öğrenci alınacak. Yani sınavda geçerli puanı alamayan öğrenciler, bundan böyle meslek liselerine de gidemeyecek. Değişikliğin imam hatip liselerini dışarıda bırakarak yapılması, puanı yetmeyen öğrencilerin düz imam hatip liselerine yönlendirilmek istendiği şeklinde yorumlandı.

– Mevcut çok programlı liseler (ÇPL), Çok Programlı Anadolu Lisesi şeklinde değiştirilecek.

– Kızların okullaşma oranlarını artırmak amacıyla mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları valiliklerce karma ya da yalnızca kız öğrencilerin öğrenim görebileceği okullar şeklinde yeniden belirlenecek. Valiliklerce yapılan okul tekliflerini değerlendirecek MEB, karma veya yalnızca kız öğrencilerin öğrenim görebileceği okullara karar verecek. Ancak yeni okul tabelalarında “kız” ya da “karma” ibareleri bulunmayacak. Valiliklerin okul dönüşümü tekliflerini 9 Mayıs’a kadar bakanlığa bildirmeleri gerekiyor.

MEVCUT UYGULAMA DEVAM EDİYORMUŞ!

MEB yetkilileri ise genelgeyle kız ya da karma eğitim öğretim yapılan okullara yeni ve farklı bir uygulama getirilmediğini savunarak, şunları ileri sürdü:

“Okullarda mevcut uygulama nasıl ise öyle devam edecektir. Genelgede açıklanan konu ise okul isimleri değiştiği için okul isim değişikliği onayı ile birlikte okulun karma ya da kız öğrenci şeklinde öğretim şeklinin de belirtilmesi gerektiğinden, valiliklerden mevcut durumları da dikkate alarak teknik bir ayrıntının bildirilmesi istenmektedir. Kızlarımızın okullaşma oranını artırmak için mevcut uygulamanın devam etmesi öngörülmüş olup karma eğitimin kaldırılması kesinlikle söz konusu değildir.”