Son Dakika Haberler

AKP’li Esenyurt Belediyesi’nden 11 milyonluk yemek faturası

AKP’li Esenyurt Belediyesi’nden 11 milyonluk yemek faturası
Okunma : 83 views Yorum Yap

sokak_iftarlarina_yenikentten_basladi_h19124AKP’nin Yalova Belediyesi’ni yönettiği sırada kesildiği ortaya çıkan 1 milyonluk pilav üstü kavurma faturasının ardından, bu kez İstanbul Esenyurt’taki ilçe belediyesinde benzer bir skandal yaşanıyor. AKP’li Esenyurt Belediyesi, Ramazan iftarları, kahvaltı, pilav üstü kavurma, protokol ve cenaze yemekleri için 2014’de yaklaşık 11 milyonluk bir fatura çıkarmış.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, 11 milyonluk rakamı şüpheli bulan Belediye Meclis Üyesi Engin Doğru, konuyu Esenyurt Belediyesi Meclisi’nde gündeme getirdi. Doğru, Belediye Meclisi’nden yemek ihaleleri hakkında bilgi istediklerini ancak bu bilgileri 1 ay sonra ve eksik olarak alabildiklerini anlattı.

‘Bilgi vermekten kaçtılar’

‘Çok uçuk’ rakamlarla karşılaştıklarını söyleyen Doğru, ”Şöyle ki; belediyenin açmış olduğu ihalede ramazan iftarları, pilav üstü kavurma, kahvaltı, cenaze yemeği ve protokol yemeği adı altında ihaleler olmuş. Bu ihalelerin toplam bedeli 10 milyon 830 bin TL’dir. Bu rakamlar bize uçuk geldiği için bunu sorgulamak istedik. Fakat belediye yetkililerince bize herhangi bir bilgi verilmedi. ‘Size verebileceğimiz bilgiler bununla sınırlıdır’ denildi” dedi.

‘Her gün protokol yemeği mi verildi?’

Doğru, ihalede 50 bin adet protokol yemeği gözüktüğünü vurguladı: “Bu rakamı 365 güne böldüğümüzde günlük 136-137 adet protokol yemeği ortaya çıkıyor. Demek ki Esenyurt Belediyesi yetkilileri 365 gün çalışıp her gün protokol yemeği vermişlerdir. Bu protokol yemeğinin kime, ne amaçla verdiğini bilmiyoruz. Böyle bir protokol yemeği olacağına da şahsen inanmıyorum.”

 

‘Yuvarlak rakamlar manidar’

Doğru, iftar sayısında da abartı olduğuna dikkat çekti: ”Ramazan iftarları adet olarak fazla olabilir ama doğrudur verilmiş olabilir. Fakat bunun tam sayı olarak 450 bin adet olduğunu kabul etmiyoruz. Çünkü rakamın böyle sıfır, yuvarlak bir rakam olması açıkçası manidardır. Yani bu rakam 451 bin, 451 bin 200 olabilirdi. Eğer sayı üzerinden gidiliyorsa gerçek anlamda her şey sayılı ve tespitli yapılıyorsa bu şekilde olacağını düşünüyorum. Pilav üstü kavurmanın ise kimlere verildiğini bilmiyoruz. Bunlar ramazan iftarları dışında olanlar.”

‘Cenaze yemeklerinde bile abartı var’

 

Belediye Meclisi üyesine göre, cenaze yemekleri de şüphe çekiyor: ”120 bin adet cenaze yemeği verilmiş. Bende Esenyurt’ta yaşıyorum, bizim cenazelerimiz çok kalabalık olur. Hiçbir cenazede yemeğin belediye tarafından karşılandığını görmedim ya da bana denk gelmedi.”

CHP Yalova’da müfettiş istemişti

30 Mart yerel seçimlerinin ardından da, Yalova’da belediyeyi AKP’den alan CHP 1 milyonluk pilav üstü kavurma faturasını gündeme getirmiş, başkan seçilen CHP’li Vefa Salman, “Bu faturayı ödemem” diyerek İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istemişti.