Son Dakika Haberler

AKP’NİN HAYIR KARARINA VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ

AKP’NİN HAYIR KARARINA VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ
Okunma : 99 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisi bugün kapalı oturum gerçekleştirdi.

Sarıyer Belediye Meclisi Pazartesi oturumunda olayların çıkması neticesinde oturuma iki kere ara verildikten sonra Akp oturumu terk etmiş ve tartışmalar yaşanmıştı.

Bugün Mart ayı Cuma oturumu ise Chp ve Akp grup başkanlarının bir gün önce Emniyet ziyaretleri sonucunda meclis oturumunun muhtarlar, Dernek temsilcileri ve basın’ın katılımı ile yapılması kararı alındı, Gruplar bu karara uydu ve binlerce kişi meclis dışında mahalleleri ile ilgili kararların çıkması bekledi.

Kocataş, Çayırbaşı ve Pınar Mahallesi İmar İslah Planlarının görüşülmesi komisyondan geldiği şeklinde oylanması için toplantı ve Akp kararda red oyu kullandı, Gündem maddeleri Chp’nin oy çokluğu ile geçti.

SUÇLU KADİR TOPBAŞ

Bir gün önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Sarıyer’de Kaymakam ve Muhtarlar ile toplantı yapması ve burada ilçe Başkanı ve Meclis üyelerinden çalışmalar hakkında bilgi alması ve İbb de bu kararın çıkmayacağını ve uygulama ın yanlış olduğunu bu kararı büyükşehirde onaylamayacaklarını izah etmesi üzerine Akp Meclis üyeleri daha önce “Evet” oyu verdikleri kararın arkasında durmayarak, Mart ayı Cuma oturumunda Kocataş, Çayırbaşı ve Pınar mahallesi imar İslah Planları için “Hayır” oyu kullandılar.

MECLİSTE EVET, REFERANDUMDA HAYIR OLACAKTI KARIŞTIRDILAR

Sarıyer İmar İslah Planlarının Chp ve Akp grupları tarafından görüşülerek Emirgan planları için Evet oyu kullandıkları meclis oturumunda henüz TBMM’den Referandum Kararı çıkmamıştı, Anayasa görüşemeleri devam ediyordu. Meclis Oturumları İstanbul’da ve Türkiye de örnek olarak gösterilen Sarıyer Belediye Meclisi ve Başkan Vekili Hüseyin Çoşkun’un tecrübeli yönetimi neticesinde Meclis oturumları Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin beşyüz kişilik kapalı salonunda ve Yine Beş yüz kişilik her iki Fuaye salonlarda kapalı devre Tv’den yayınlanıyor, Muhteşem kalabalıkta meclis Sarıyer halkına açık bir şekilde yapılıyordu.

AKP Grubunun yapmış olduğu uyumlu muhalefet, Halk yararına olan önegelerinin Beledşye tarafından uygulanması ike iki parti değil iki takım olmuşlardı, nerede ise halk inanmış ve Referandum’da Hayır verecek kadar samimi davranışlar sergileniyordu. Perşembe günü Kadir Topbaş’ın Sarıyer’e gelişi ile Hem Sarıyer halkının hemde Sarıyer Belediye Meclisinde görev yapan Akp meclis üyelerinin ayarını bozdu.

AKP’NİN HAYIR KARARINA VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ

Sarıyer Belediye Meclisi’nde bugün ilkler yaşandı.

“Hayır” kararı sonrası Belediye meclisi çıkışında vatandaşlar, meclisten çıkan Akp meclis üyelerini protesto etti.

Kocataş, Pınar ve Çayırbaşı Mahalleleri için hazırlanan ıslah imar planının komisyon raporuna “hayır” oyu veren AK parti grubu, çıkışta yüzlerce mahalle sakinin protestosuyla karşılaştı.

AK parti Grup Başkan vekili Nurettin Çelik ve bazı meclis üyeleri, otoparktaki araçlarına gittiğinde Vatandaşlar neden hayır kararı verdiklerini sordu. Sözlü sataşmaların yaşandığı tepkide meclis üyeleri sivil emniyet görevlileri tarafından koruma çemberine alınıp, polis aracıyla uzaklaştırıldılar.

AMACINIZ KARIŞIKLIK ÇIKARMAK

CHP ve AK Parti meclis üyeleri gündem dışı konuşmalarında yaşanan sert tartışmalara, izleyici olarak parti grubunun yanında oturan AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar da müdahale edince ortam gerildi.

CHP’lilerin sert şekilde uyarıp, konuşma ve müdahale hakkının bulunmadığını söylemesi üzerine sakin kişiliği ile bilinen Bayraktar, “Beni mi döveceksiniz? Ona gücünüz yetmez, terbiyesizler..!” dedi. CHP’li meclis üyesi ise “Onu istiyorsun zaten. Amacınız karışıklık çıkarmak..” diye karşılık verdi.

PROTESTOLAR SALON DIŞINDA DA DEVAM ETTİ

Toplantı bitiminde ise Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz, AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik’e tepkisini sert sözlerle iletirken, mahalle sakinleri de aynı şekilde protestoda bulundu. Güvenlik nedeniyle arka kapıdan çıkmak yerine ön taraftaki otoparkta duran araçlarını almak isteyen AK Parti grubu bu kez dışarıda bekleyen yüzlerce mahalle sakininin protestosuyla karşılaştı. Belediye zabıtaları ile sivil emniyet görevlilerinin çemberinde otoparktan çıkarılan Nurettin Çelik ve arkadaşları, polis aracıyla uzaklaştırıldı.

C