Son Dakika Haberler

Alain Badiou. İktidar zeki olsaydı yanınızda olurdu.

Alain Badiou. İktidar zeki olsaydı yanınızda olurdu.
Okunma : 23 views Yorum Yap

Alain BodiouYaşasın Yeni Türkiye Hareketi, Alain Badiou Dünya yeni bir komunizm hareketi yaratmalıdır diyerek mevcut sistemlere karşı yeni düşüncelere yeni siyasi anlayışlar oluşturulmalıdır dedi.
“Gezi Direnişi ile birlikte siz hem kapitalizmin kendisine hem de İslami hükümetin sizi ezmesine karşı çıktınız.”
Dünyaca ünlü Fransız felsefeci Alain Badiou, Gezi Parkı olaylarının yeni bir Türkiye’nin hareketi ve habericisi olduğunu söylerken, Sloven felsefeci Slovaj Zizek, Gezi’nin, 68 Harekete gibi nostalji olarak kalmaması için örgütlülüğün oluşturulması gerektiğini söyledi.
KÜRESELLEŞME VE YENİ SOL
Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Bakırköy Belediyesi ve MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Yayınları işbirliğiyle düzenlenen “Küreselleşme ve Yeni Sol” konferansı önceki gün ünlü Fransız filozof Alain Badiou ile başladı. Dün ise Badiou ve Slavoj Zizek’in birlikte katıldığı oturumla noktalandı.
KILIÇDAROĞLU DA İZLEDİ
Gezi Direnişi’nde öldürülen gençlere, direnenlere adanan konferansın dünkü bölümünde yaşanan büyük izdiham salon kapasitesini aşınca sahne ardına kadar açılarak dinleyicilerin oturması sağlandı. Kulaklıkların yetmemesi ve tercüme sorunu ise, Badiou’nun da İngilizce konuşmasıyla kısmen çözüldü. Konferansı dinleyenler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İl Başkanı Oğuz Salıcı, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’de vardı. Dinleyicilerin bir kısmı protokole itiraz ederken bir kısmı da Kılıçdaroğlu’nun felsefecileri dinlemeye gelmiş olmasını takdirle karşıladı.
“HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ” SLOGANI
Fransız felsefeci Alain Badiou, konuşmasına, salondaki aşırı kalabalığın yeni Türkiye hareketinin başladığının en güzel kanıtı olduğunu ifade ederek, “Yaşasın yeni Türkiye hareketi” dedi. Kalabalık buna “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı ve alkışlarla karşılık verirken, Gezi’nin yeni Türkiye’nin habercisi olduğunu ifade eden Badiou şöyle konuştu:
“YENİ ARAÇLAR BULMAYI UNUTMAMALISINIZ”
“Bugün Türkiye’de kapitalizmim kendisiyle ve benim tuhaf yaratık olarak nitelendirebileceğim İslami kapitalizmle karşı karşıyayız. Ben kapitalizmin her türüne karşıyım.Gezi Direnişi ile birlikte siz hem kapitalizmin kendisine hem de İslami hükümetin sizi ezmesine karşı çıktınız. Toplumun tüm kesimleri bu karşı çıkışta bir araya geldi. Umarım bu karşı çıkışınıza devam edersiniz. Var olan bu yaratığa karşı yeni araçlar bulmayı da unutmamalısınız.
“Dünyada bugün dört akım biçimi söz konusu. Bunlardan ilki, Fransa’da, Türkiye’de olduğu gibi küresel kapitalizmin yanında olan sağcı hükümetler. İkincisi küresel kapitalizmi kabul edilebilir hale getirmeye çalışan eski solcular. Üçüncüsü sert sağ diyebileceğim dinci, milliyetçi, ırkçı yaklaşımlar. Bunlara da faşist yaklaşımlar diyebiliriz. Dördüncüsü de hakiki anlamda komünizm. Komünizm de bildiğiniz üzere bireylerin çıkarları değil halkın kolektif çıkarlarına yöneliktir. Komünizm kendisi soyut değil aslında somut bir deneydir. Bazen soruyorum neden böyle somut bir deney dünyanın yasası haline gelmez diye. Ama cevabı da kendim vereyim: Çünkü dünya nüfusunun yüzde 1’lik kısmı dünyadaki mülkiyetin yüzde 50’sine sahip olduğu için. Hatta dünya nüfusunun sadece yüzde 10’luk kısmı neredeyse dünyadaki mülkiyetin neredeyse tamamını elinde tutuyor. İşte asıl soru bunu nasıl kabul edebiliyoruz.”
“YENİ KOMÜNİST BAKIŞ AÇISINI UMUTTUR”
Badiou konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Dünyanın önündeki gerçek alternatif yeni komünizm modelinin geliştirilmesidir. Küresel kapitalizme karşı geçmişte komünist yönetimin yaptığı gibi korkunç devlet anlayışıyla değil ancak devletin olmadığı sadece halkın olduğu bir anlayışı geliştirmeliyiz. Yeni politik bakış açısını da bu yönde geliştirmelisiniz. Yeni komünist bakış açısı insanlık için bir umuttur.”
“İKTİDAR ZEKİ OLSAYDI YANINIZDA OLURDU”
Slovenyalı ünlü felsefeci Slovaj Zizek de Gezi’yle beraber Türkiye’nin en büyük başarı hikayelerinden birine imza attığını belirterek, şunları söyledi:
“Siz Gezi’yle beraber küreselleşmede sorun olduğunu ortaya koydunuz. Size oluşturulan cennette sorunlar ve sıkıntılar var dediniz. Dünyada aslında ters giden bir şeylerin olduğunu siz Türkiye’den gösterdiniz. Sokağa çıkarak taleplerinizi dile getirdiniz. Türkiye’deki mevcut iktidar biraz zeki olsaydı sizin yanınızda olurdu. Projeyi iptal ederdi. Eğer ben kalbimin derinliklerinde iyi bir solcu olmasaydım başbakana ‘İyi bir danışmana ihtiyacın var’ derdim.Demagojik oyunu nasıl oynayacaklarını bilmiyorlar. Sizin taleplerinizi başlangıçta yerine getirselerdi iş bu noktaya varmayacaktı. Gezi benzeri isyanların hepsinin özünde küresel kapitalizme verilen tepki vardır. Sizin yaptığınız gerçekten olağanüstüydü.”
“GEZİ’NİN NOSTALJİ OLMAMASI İÇİN…”
Alman işgaline karşı direnen Charles de Gaulle örneğini vererek, “Genel irade seçimlerde yüzde 50 değildir küçük bir azınlık ta genel iradeyi temsil edebilir” diyen Zizek, dogmatik uykudan uyandıracak, itaat edin demek yerine gerçek özgürlüğe itecek bir liderliğin gereğini hatırlattı.
Badiou’nun, “Öncelikli hedefin iktidar olmaması gerektiği, yeni bir siyasi alanın inşasının çok daha öncelikli olduğu” savını Zizek de “Gezi’nin nostalji olmaması için belirli bir örgütlülüğün oluşup bize kalması gerekiyor” sözleriyle somuta indirgedi.
Zizek’in genel iradesine paralel olarak büyük alkışla noktalanan konuşmasında Badiou: “Evrensellik kitlesel hareketlerin özü, evrenselliğe istememiz gerek, o takdirde bir kişi dahi kalsak gerçeklik kazanacaktır. Bunun için hareketinize devam edin!… Herkes için, benim için…” dedi.