Son Dakika Haberler

Aleviler Gül’ün iftarını Reddetti, Forumlar İstinyede Yeryüzü İftarı Kuruyor.

Aleviler Gül’ün iftarını Reddetti, Forumlar İstinyede Yeryüzü İftarı Kuruyor.
Okunma : 100 views Yorum Yap

19-yeryüzü-iftarı...Aleviler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Polat Renaissance Otel’de değil, Antikapitalist Müslümanlar ile Yeryüzü Sofrasında olacaklar.
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez ve Şubeleri kendi sitelerinde yaptıkları açıklamada yarın Cumhurbaşkanı Gül’ün sofrasında değil, Antikapitalist Müslümanların yeryüzü sofrasında olacaklarını açıkladılar.
Cumhurbaşkanı Gül’ün yarın 5 yıldızlı Polat Renaissance Otel’de gerçekleşecek yemeğine davet edilen Alevi dernekleri’nin açıklaması şöyle:
“Bizleri kardeş görenlerin, taleplerimizi kabul edenlerin sofrasındayız
Sünni – Şii inancına mensup canların tuttuğu Ramazan orucu hak katında kabul ve makbul olsun.
24 Temmuz akşamı Ramazan orucu nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılımı ile beş yıldızlı Polat Renaissance Hotelde kimi Alevilerin de katılacağı bir iftar düzenleneceği tarafımıza iletilmiş ve kimi kurumlarımızın temsilcileri de bu iftara davet edilmişlerdir.
Bu iftar Aleviler ile Devletin en üst temsilcisinin kardeşçe bir sofrayı paylaşması olarak sunulmaktadır. Muharrem’de de bir benzeri düzenlenen bu oruç Sünni – Alevi kardeşliğini hedeflediği iddia edilmektedir.
“Alevilerin talepleri yok sayılırken”
Cem evlerinin ibadethane olarak kabul görmediği, Okullarda Alevi çocuklarına zorunlu Sünnilik eğitiminin devam ettiği, seçmeli ders adı altında verilen Sünni Dini Derslerin zorla seçtirildiği, Alevi köylerine cami yapma uygulamasına devam edildiği, evvelce yapılan yerlere İmam atanmasından vazgeçilmediği, Hâce Bektaş Dergahı başta olmak üzere Devlet tarafından gasp edilen Alevi ibadethaneleri Alevilere teslim edilmediği, Madımak Otelinin katliamı lanetleyen bir şekilde ibret müzesine dönüştürülmediği gibi katillerin de isimlerinin yazıldığı uyduruk bir anı evine dönüştürüldüğü, Kamu kurum ve kuruluşlarında Alevilere yönelik negatif ayrımcı tutumların her zamankinden daha fazla arttığı, Alevilerin Demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi her türlü alanda eşit haklara sahip olmadığı, Devletin inançları, ibadetleri ve onların mabetlerini tanımlamaktan, tarif etmekten vazgeçmediği bir ortamda kardeşliğin sadece masada yemede içmede olmayacağına inanıyoruz. Alevilerin bütün bu talepleri halen dahi yok sayılırken, ülkeyi yöneten Başbakan’ın bizlere bir taraftan Alevilik tarifi diğer taraftan da Dört dörtlük Alevi tarifi dayatmaya çalıştığı bir ortamda kardeşliğin sofrada sağlanamayacağını düşünüyoruz.
“Yavuz Sultan Selim” ismini bir sopa gibi tepemizde tutan”
Bizlere bir müjde vereceğini söyleyerek “Yavuz Sultan Selim” ismini bir sopa gibi tepemizde tutan ve asla geri dönüş olmayacağını açıklayan anlayışla sadece masada yemek yerken kardeşliğin sağlanacağına inananları, bir tereddüt duymadan bu davete koşanları da hayretle karşılıyoruz.
Biz Sünni – Şii canların oruç açımlarını paylaşmaktan onlarla yan yana olmaktan kaçınmıyoruz, bu nedenle bizi kardeş gören, 2 Temmuz’da bizim acımızı paylaşıp bizlerle birlikte can olan ve daha da önemlisi bizi ve bizim taleplerimizi kendilerince bir tarife ve tanımlamaya tabi tutmadan olduğu gibi kabul eden Anti kapitalist Müslüman canlarla yer yüzü sofrasına oturmayı uygun görüyoruz.
Bu nedenle; onlar beş yıldızlı otelde kardeşcilik oynarken bizler de aynı gün Anti Kapitalist Müslüman canlarla yeryüzü sofrasında can olacağız, canlarımızın sofrasını paylaşacağız.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği – Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez ve Şubeleri.
Sözcü