Son Dakika Haberler

ALMAN FOCUS ” TÜRKİYE SAVAŞ ALANINA DÖNECEK”

ALMAN FOCUS ” TÜRKİYE SAVAŞ ALANINA DÖNECEK”
Okunma : 10 views Yorum Yap

sariyertimeans-focus-erdog

Focus dergisi Erdoğanı kızdırmaya devam ediyor.

Focus’da Alman gazeteci Linda Wurster makalesinde “Türkiye Savaş Alanına Dönecek “açıklamalarında Esad rejimini devirmek için İslamcı örgütlerle bri araya gelen ve destekleyen Erdoğan’ın yarattığı canavar kendisine geri döndü dedi.

İŞİD TÜRKİYE ÜZERİNDEN SURİYE’YE ULAŞTI

Focus’da Alman gazeteci Linda Wurster imzalı “Erdoğan’ın Beslediği Canavar Kendisine Geri Döndü” başlığıyla verilen haber-yoruma “IŞİD militanları ve silahları Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaştı. Şimdi IŞİD terörü Türkiye’ye ulaştı. Başkan Erdoğan dostlarını/ müttefiklerini (IŞİD) kayırmak zorundadır” ifadeleri ile başladı.

Focus haberinde, bugüne kadar Erdoğan’ın mücadele etmek istemekten kaçındığı IŞİD militanlarının sonunda Suruç’ta sosyalistler ve gençleri hedef aldıklarını belirterek, Erdoğan’ın IŞİD militanlarının Suriye sınırında örgütlenmelerine sessiz bir biçimde göz yumduğunu ve Erdoğan’ın Türkiye üzerinden kaçak yolları ile onlara silah sevkiyatına izin verdiğini ileri sürdü.

“ERDOĞAN’IN BESLEDİĞİ CANAVAR KENDİSİNE GERİ DÖNDÜ”

Alman gazeteci Linda Wurster “Emzirdiği canavar Erdoğan’a geri döndü. Oysa Türk halkı bu gerçeğin çoktan farkında, bilincindeydi” dedi.

Tanınmış Ortadoğu uzmanı Udo Steinbach Focus’a verdiği demecinde Erdoğan’ın şu ana kadarki IŞİD ile mücadelesinin büyük problem oluşturduğunu ifade ederek, Erdoğan’ın IŞİD terör örgütünü daha da güçlendirdiği yolunda basında haberlerin yer almasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

“ERDOĞAN BÜTÜN İSLAMCI ÖRGÜTLERİN UNSURLARIYLA BAĞLANTI İÇİNE GİRDİ”

Steinbach “Erdoğan’ın amacı diktatör Esad rejimini düşürmekti. Erdoğan Şam’da rejim değişikliği gerçekleştirme arzusuyla İslamcı örgütlerin bütün unsurlarıyla bağlantı içerisine girdi. Önce El Nusra, sonra IŞİD ile. O nedenle Erdoğan Türkiye üzerinden IŞİD militanlarına geçiş yoluna izin verdi” dedi.

Alman gazetecinin Türkiye IŞİD’i müttefik olarak gördü ve kendisine saldırmayacağını düşündü şeklindeki hatırlatması üzerine Steinbach şöyle yanıt verdi: “Erdoğan IŞİD tehlikesini hor gördü. Oysa IŞİD’i çok iyi gözlemleyen biri onların gerek dost gerekse düşmanları ile istikrarlı bir politikaları olmadığını görür. Kim bu denli fanatik bir ideolojiye sahipse terörün kısa vadede yatıştırılması mümkün olamaz.”

ERDOĞAN KARARLI BİR ŞEKİLDE IŞİD İLE MÜCADELE ETMELİ

Erdoğan’ın Suruç katliamından sonra , IŞİD ile kararlı bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Steinbach, her ertelemenin IŞİD ile mücadeleyi geciktireceğini söyledi.

“TÜRKİYE SAVAŞ ALANINA DÖNECEK’

Steinbach Çok aleni olan bir şey var ki o da Türkiye’nin savaş alanına döneceği. Uzmanlara göre çatışmalar sadece Suriye-Türkiye sınırında kalmayacak Türkiye’nin içine de sıçrayacak. Kürtler, muhalifler ve mülteciler arasındaki çatışma daha da büyüyecek” dedi. Türkiye’ye yerleşen mülteciler içinde muazzam bir şiddet potansiyeli taşıdıklarına dikkati çeken Steinbach bu konuda Türkiye’yi uyardı.

“ERDOĞAN BARUT FIÇISINI KONTROL ALTINA ALMAK ZORUNDA”

Steinbach “Bu çok katmanlı barut fıçısını Erdoğan kontrol altına almak zorunda. Haziran seçimlerinden sonra Erdoğan tek başına iktidar olma şansını kaybedince erken seçime gitmek istedi” dedi.

ERDOĞAN KENDİNİ IŞİD’E KARŞI GÜÇLÜ BİR ADAM OLARAK SUNACAK MI?

Focus dergisinde yer alan habere göre kamuoyu Suruç katliamının yaşanmasında Erdoğan’ı sorumlu tutuyor. Steinbach’a göre ya Erdoğan kararlı bir biçimde IŞİD ile mücadele edecek ya da Türkiye’yi zor günler bekliyor.

Süheyla Kaplan