Son Dakika Haberler

Altın Portakalda İstifalar Devam Ediyor

Altın Portakalda İstifalar Devam Ediyor
Okunma : 69 views Yorum Yap

AltınportakalFestivalin lokomotifi ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ jürisinden Belmin Söylemez’le birlikte sabah saatlerinde istifalarını sosyal paylaşım hesaplarından duyuran Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD jürileri Evrim Kaya ve Kaya Özkaracalar ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD jürisi Fırat Yücel, basına ortak açıklama yaptı.

Açıklamaya Ulusal Belgesel Film Yarışması ana jürisi Ayla Kanbur, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması ana jürisi Zeynep Dadak, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması ana jüri üyeleri Belma Baş ve Emre Akay, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD jürileri Metin Gönen ve Esin Küçüktepepınar imza koydu.

Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı filminin ‘Türk Ceza Kanunu’nun 125′inci ve 299′uncu maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği’ gerekçesiyle, 51′inci Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması listesinden çıkarılmasının kabul edilemez olduğu yinelenen açıklamada, filmin yarışmaya yönetmenin kurgusuyla dahil edilmesini, ayrıca festival yönetiminin ‘Gösterimlerin her türlü baskıdan muaf bir şekilde yapılacağını ve seçici kurulların kararlarının manipüle edilmeyeceğini garanti eden, tavizsiz bir açıklama yapması’ beklentisi içinde oldukları belirtildi.

Ancak yönetmenin yaptığı değişiklik sonucunda filmin yarışmaya dahil edildiğinin kaydedildiği ortak metinde, şu açıklamalara yer verildi:

“Bu durum, yapılan değişiklik ne olursa olsun şunun onaylanması anlamına gelmekte: Bir festival ön jürinin seçmiş olduğu bir filmi TCK’yı gerekçe göstererek yarışmadan çıkartabilir ve yine TCK’yı öne sürerek yönetmen üzerinde baskı oluşturarak filminde değişiklik yaptırabilir. Bu, ileride festivaller tarafından benzer müdahalelerin yapılmasının önünü açan bir uygulamadır. Bunu kabul edilebilir gördüğümüz takdirde, bugünden itibaren devlet organlarının yanı sıra festival yönetimlerinin de TCK’nın maddelerini gerekçe göstererek sanat eserlerinde değişiklik talep etmesini onaylamış olacağız. Bu durum karşısında, sanatsal ifade özgürlüğünün güvence altında olmadığı bir sürece ortak olmayacağımızı ve festivaldeki jüri üyeliği görevlerimizden çekildiğimizi beyan ederiz.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce 10- 18 Ekim tarihleri arasında 51′incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgeseli, filmin çevirisinde yer alan küfrün çeviriden çıkartılmasının ardından yeniden Ulusal Belgesel Yarışması’na dahil edilmişti. Ancak bu adım ‘sansür’ iddiası üzerinden şekillenen tartışmaları yatıştırmadı.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı Can Candan, twitter hesabından yaptığı açıklamayla jüri başkanlığından çekildiğini daha önce duyurmuştu. Candan gerekçesini şöyle açıklamıştı:

“Varılan bu noktada Ulusal Belgesel Film Yarışması Ana Jüri Başkanı olarak benim gönül rahatlığı ile görevime devam edebilmem ve 51′inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bir parçası olabilmem mümkün değildir. Sansürün, sorumsuzluğun, manipülasyonun ve baskının olduğu yerde ben yokum.”

BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ ÇEKİLDİ
Belgesel Sinemacılar Birliği ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgeselinin otosansürden geçerek yarışmaya dahil edildiğini savundu ve bunu kabul edilemez bulduklarını belirten açıklamayla festivalden çekildiklerini ilan etti. Belgeselcilerin açıklaması şöyle:

“Yaşanan sıkıntılar, festivallerin sanata müdahale hakkını kendinde gören iradelerin gölgesinde gerçekleştirilmesinin getirdiği sıkıntılarla yüzleşmemiz gerektiğini bir kez daha bizlere göstermiş oldu. Bu deneyimin festivallerin özgür ve özerk gerçekleşmesi yolundaki çabaları tetikleyerek, tüm sinema sektörüne sürekliliği olan ve güçlenerek büyüyen festivallere giden yolu açmasını içtenlikle diliyoruz.”