Son Dakika Haberler

Ankara Sokaklarında Adam Arayan Diojen.

Ankara Sokaklarında Adam Arayan Diojen.
Okunma : 83 views Yorum Yap


Mahiye

Gazetemiz yazarlarında Mahiye Morgül Ankara da Eylemde. ADAM ARADI BULMADI.

Eğitimi “hiç” haline getirerek ranta dönüştüren Mesleki Yeterlilik Kurumuna dur diyecek bilim adamı aramaya çıktım.

TÜBİTAK’da bulamadım, indim MEB’nın karşısına, Meşrutiyet’in köşesinde aradım. Aramaya devam ediyorum.

Atina sokaklarında adam arayan Diojen gibi…

Müyesser Yıldız gördü ve yazdı.

…..

Ankara’da Bir Diyojen
İstanbul’da başlayan “duran adam” eyleminden sonra Ankara da “Diyojen” eylemiyle tanıştı.
Eğitimci-Yazar Mahiye Morgül bugün TÜBİTAK ile Mesleki Yeterlilik Kurumları arasında, elinde fener “Diyojen” yürüyüşü yaptı.
Hiç konuşmadan sessizce duran ve iki kurum arasında bir elinde bilim kitabı, diğerinde fener akşama kadar yürüyen Morgül, Türkiye’de bilimin TÜBİTAK eliyle ortadan kaldırıldığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu eliyle de birkaç aylık eğitimle sertifika alanların piyasaya sürüldüğü, Türkiye’de yaşanan sıkıntıların ana sebebinin bu olduğu mesajını vermek istedi.
Ankara’nın en işlek caddesi Atatürk Bulvarı üzerinde gerçekleşen Diyojen eylemi gelip geçenlerin meraklı bakışlarına yol açsa da kimse Morgül’e ne yaptığını sormaya cesaret edemedi. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan temizlik elemanı bir bayan Morgül’ün yanına gidip, kim olduğunu sordu. Ancak aynı zamanda suskunluk eylemi yapan Morgül’den cevap alamayınca, “Yabancı herhalde, Türkçe bilmiyor” diyerek uzaklaştı.
Güneş altında elinde koca kitapla saatlerce yürüyen Morgül’ün imdadına oradan geçen Gazeteci-Yazar Yavuz Selim Demirağ yetişti. Demirağ bir süre Morgül’ün yanında durup, bilim kitabını taşımaya yardım etti.
mhihiye
İkinci ilginç sahne Morgül TÜBİTAK’ın önüne gittiğinde yaşandı. Bir süre Morgül’ü merakla izleyen görevliler, daha sonra yanına gidip, ne yapmaya çalıştığını sordu. İşte o zaman suskunluğunu bozan Morgül, TÜBİTAK’ın son dönemde bu ülkeye ne büyük zararlar verdiğini anlatınca, görevli bir şey demeden yanından uzaklaştı.
Üçüncü bir sahne; Morgül bir kurumdan diğerine yürürken, çantasını Şinasi Sahnesi’nin önünde bıraktı. Ne oradan geçen vatandaşlar, ne de trafik polisi bu çantayı merak etmedi, geçip gitti.
Morgül eylemini yarın da sürdürecek.
Müyesser Yıldız