Son Dakika Haberler

Arjantin Ekonomisi İflas Etti

Arjantin Ekonomisi İflas Etti
Okunma : 107 views Yorum Yap

arjantin

Arjantin 13 yıl içinde ikinci kez iflas ettiğini ilan etti. ABD’li hedge fonlara olan yapılandırılmış tahvil borçlarını zamanında ödeyemeyen Arjantin’in Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, hedge fonlarla anlaşamadıklarını belirterek ülkenin iflasını ilan etti.

Arjantin’in uzun süredir tartışılan yapılandırılmış tahvil borçları için sürenin dolmasına saatler kala Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof ülkenin iflasa düştüğünü açıkladı.

Vadesi gelen 1.3 milyar dolarlık tahvilin geri ödenmesini talep eden kreditörlerle yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan Arjantin ekonomisi iflas etti.

Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, teknik temerrüte düşmemek için “akbaba fonu” temsilcileri ile yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını açıkladı. 30 Temmuz günü Arjantin’in yeniden yapılandırılan borcunun ödemesinin son günüydü. Arjantin haziran ayında ABD bankalarına borç ödemeleri için 539 milyon dolar yatırmış ancak “akbaba” fonu davasının yargıcı Thomas Griesa Arjantin’in hesabını dondurmuştu. Görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine Arjantin teknik olarak temerrüte düştü ancak toplam 1,400 milyon dolarlık borç için Standant and Poors’un ilan ettiği “iflas” terimini Arjantinli yetkililer kabul etmiyor.

Cristina Kirchner geçtiğimiz günlerde düzenlenen Mercosur toplantısı öncesinde “Arjantin borcunu ödüyor. Biz parayı gönderdik, ancak Griesa hesapları dondurdu. Borç ödememe diye bir şey söz konusu değil. Bizim durumumuzu tarif edebilmek için yeni bir ekonomik terim icat etmeleri lazım” demişti.

Ekonomi Bakanı Axel Kicillof da görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine Kirchner’e yakın açıklamalarda bulunarak yargıç Thomas Griesa’yı hiç kimsenin anlam veremediği “yasal bir yap-boz” yapmakla suçladı. Arjantin’in borçlarını ödediğini söyleyen Kicillof “teknik iflas”ın söz konusu olmadığını savundu. Kicillof “akbaba” fonu temsilcilerine borç yapılandırılmasını kabul eden diğer kreditörler gibi %300′lük faiz oranı teklif ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyleyerek “Arjantin halkının boynuna yük bindirecek hiçbir anlaşmaya imza atmayacağız” açıklamasında bulundu.