Son Dakika Haberler

ARTIK HIRSIZ’A HIRSIZ DİYEBİLİRSİNİZ

ARTIK HIRSIZ’A HIRSIZ DİYEBİLİRSİNİZ
Okunma : 108 views Yorum Yap

HIRSIZ-12

Şu ana kadar yüzlerce kişinin yargılandığı “Erdoğan’a hakaret” davalarından birinde mahkeme, “ifade özgürlüğü” dedi, eylemcilerin ayrı ayrı beraatine karar verdi.

 

Sinop’ta 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamını protesto eden 6 eylemciye açılan dava sonuçlandı. Şimdiye kadar yüzlerce kişinin yargılandığı “Cumhurbaşkanına hakaret” davasında emsal oluşturabilecek önemli bir kadar verildi. soL’un haberine göre mahkeme, “Hırsız-Katil Erdoğan” sloganı attığı için “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle yargılanan 6 kişinin beraatine karar verdi. Ayrıca mahkeme, “Soma’yı unutma, unutturma”, “Kaza değil katliam, hırsız-katil Erdoğan” sloganlarını “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdi.

 

‘İSTENEN CEZA VE AMAÇ ORANTILI DEĞİL’

Sinop 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme Soma eylemlerinde atılan sloganları Anayasa’ya göre ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi,

Sloganı attıran ya da atan 6 kişinin beraatine karar verdi. Kararda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nden ve Anayasa’dan örnekler ifade özgürlüğüne dayanak olarak gösterildi. Mahkeme kararda “somut davanın kendine has koşulları dikkate alındığında ve devlet başkanına hakaret sebebiyle verilen mahkumiyetin yararını ve başvuran üzerindeki etkisini tarttıktan sonra, kamu yetkililerinin cezalandırma yoluna başvurmalarının hedeflenen amaç ile orantılı olmadığına ve dolayısıyla demokratik bir toplumda gerekli olmadığına karar vermiştir” dedi.