Son Dakika Haberler

Askeri Alanlar, "Rezidans, AVM değil kamusal alan olmalı"

Askeri Alanlar, "Rezidans, AVM değil kamusal alan olmalı"
Okunma : 13 views Yorum Yap

Askerialanlar
Askeri arazilerin ilk rantını Sarıyer ilçesinde ( Toki ) Siyah Kalem ve Maslak 1453 ( Ali Ağaoğlu büyük yatırımlar yaparak değerlendirdiler, Sadece konut projeleri üzerinden gerçekleşen yatırımlarda halkın yararlanması gereken İstanbul’un ihtiyaç duyduğu sosyal donatılara yer verilmemesi ve kamusal kullanıma açılmaması, Bundan sonra yapılacak olan askeri alanların kullanıma açılmasında kötü örnek olarak gösteriliyor.
TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, İstanbul’daki askeri alanlar hakkında konuştu.
SARIYER ZEKERİYAKÖY 15. FÜZE ÜS KOMUTANLIĞI – KÖY KONUT PROJESİ
Zekeriyaköy’de köylülerin arsalarının kamulaştırılmasıyla 600 dönümlük araziye 15. Hava Füze Üssü 2010’da boşaltıldı. Milli Savunma Bakanlığı araziyi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’ye devretti, TOKİ’nin ise Emlak Konut şirketine sattı. Emlak Konut ve Siyahkalem Mimarlık şirketi ortaklığında lüks konut ve AVM içeren “Zekeriyaköy Konut Projesi”nin 3 etabından 2’ncisinin yapımına başlandı.
AYAZAĞA JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI – MASLAK 1453 PROJESİ
İstanbul Ayazağa’daki alan için Jandarma Genel Komutanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında 2008’de protokol düzenlendi. Bu protokol uyarınca askeri alan olan bölge, askeri tesis yapımı karşılığında TOKİ’ye devredildi. 2 yıl sonra 11 Ağustos 2010’da TOKİ alanı ‘Gecekondu Önleme Bölgesi’ ilan etti. Aynı yıl içinde Emlak GYO araziyi ihaleye çıkardı. İmar planları 3 kez yargı engeline takılsa da 4’üncü kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Ali Ağaoğlu’nun Fatih Ormanlarına komşu olan Maslak 1453 projesi tamamlanmak üzere.
SARIYER’DEKİ ASKERİ ALANLARIN BAZILARI
15 Temmuz’un ardından şehir içindeki askeri alanların boşaltılacağının duyurulmasının ardından işadamı Ali Ağaoğlu, Levent’te bulunan askeri alana talip olduğunu açıkladı. Ağaoğlu’nun açıklaması şu şekildeydi: “Mesela Levent’te eskiden golf kulübü olarak kullanılan askeri alan var. Alan boş ve müsait. Bana 250 ev yapacak kadar alan versinler ve bu projeyi hayata geçirelim. Benim vaadim her şehit ailesine bir ev verme”.
Sarıyer’de Atatürk Oto sanayi yanında İl Jandarma Komutanlığı ve Maslak’ta 3. Kolordu Komutanlığı da yer alıyor