Son Dakika Haberler

Av.Necati Yıldırım. AKP İçin Suç Duyurusunda Bulundu

Av.Necati Yıldırım. AKP İçin Suç Duyurusunda Bulundu
Okunma : Yorum Yap
imageAKP Sarıyer’in Ramazan etkinlikleri kapsamında İBB’nin izniyle yapılmış olan İstinye Koyunun kullanılması dava konusu oldu.
CHP’nin Yerel seçimlerde Sarıyer Belediye Başkanlığı Aday adaylarından Av. Necati Yıldırım. İstinye koyunda  kaçan binanın ramazan ayında usulsuz bir şekilde kiraya verildiğini ve buranın halka açık olması gerektiğini belirtti.
Av. Necati Yıldırım bir kısmı Milli Emlak ve bir kısmı şahıs yeri olan İstinye  Koyunun uzun yıllar şahısların Avukatlığını yapmaktadır.
İSTİNYE KOYU’NU RAMAZANDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KİRALADI, RANTINI AKP’Lİ İLÇE BAŞKANI YEDİ!
AKP Sarıyer İlçe Başkanı Özdemir ve yardımcısı Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait İstinye Koyu’nu Ramazan ayı boyunca yasa dışı şekilde dükkanlara kiraya vererek yüz binlerce lira haksız kira geliri elde etmekle suçlanıyor
Aydınlık gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığı bünyesindeki Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait İstinye Koyu’ndaki Büyükşehir Belediyesi işgali, bir suç duyurusu üzerine savcılığa intikal etti. İstinye Koyu’nun kıyı kesimindeki işgalin durdurulması ve işlenen hukuksuzluğun cezalandırılmasını isteyen bir grup vatandaşın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Avukat Necati Yıldırım aracılığıyla yapılan suç duyurusunda, halka ait olan İstinye Koyu’nun vatandaşların kullanımına açılması ve işgalin bir an önce sonlandırılması istendi. Suç duyurusunda, İstinye Koyu’ndaki kaçak binanın ve Ramazan ayında usulsüz bir şekilde kiraya verildiği iddia edilen dükkanların fotoğrafları da yer aldı. Şikayet üzerine harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, soruşturmayı 3’e bölerek her birini ayrı bir savcıya verdiği ve savcıların da şüphelilerin ifadesini almak için harekete geçtiği öğrenildi.
AKP Sarıyer İlçe Başkanı ve Yardımcısı meydan dayağı yedi
Öte yandan hakkında İstinye Koyu’nu Ramazan ayı etkinlileri boyunca işyerlerine usulsüz bir şekilde kiraya vermek ve kira gelirlerine el koymaktan soruşturma başlatılan AKP Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ile Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Salih Güzel’in 11 Temmuz gecesi İstinye Koyu’nda dövülerek hastanelik edildikleri ortaya çıktı. İstinye Koyu Tersane Alanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerinin bitiminden sonra gece geç saatlerde yaklaşık 1520 kişinin bıçaklı ve sopalı saldırısına uğrayan İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ile Yardımcısı Salih Güzel’in çok sayıda kişinin gözü önünde ulu orta dövüldükleri öğrenildi.
CHP’li belediyeye girenleri fişlemişti!
İstinye Koyu’ndaki dükkanların usulsüz bir şekilde kiraya verilmesi sırasında yaşandığı iddia edilen rant anlaşmazlığı yüzünden çıktığı sanılan kavga sonrasında Sarıyer polisi olaya karışan bazı isimleri gözaltına almıştı. Bu arada AKP’lileri döven grubun da AK Parti’ye yakın isimler oldukları ortaya çıkmıştı. Öte yandan saldırıda İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in yakın koruma polisinin havaya açtığı 5-6 el ateş sonucu linç edilmekten son anda kurtulduğu belirtildi. Daha önce CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne girip çıkanları gizlice fotoğraflattırdığı ve fişlettiği iddialarıyla gündeme gelen Özdemir, birkaç kez görevden alınmış ancak her defasında dostu ve hemşehrisi (Sivaslı) AKP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in devreye girmesiyle görevine dönmüştü. Yaşanan olaylar sırasında AKP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Halil Canarıkan da sırtına vurulan sopalarla hastanelik olmuş, ayakta tedavi edildikten sonra da taburcu edilmişti.
 İstinye Koyu’nun kira gelirlerini kimler cebine koydu?
Soruşturmanın Başkan Kadir Topbaş için ayrı, İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik ve Boğaziçi İmar Müdürü Süleyman Hut için ayrı AKP Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve Yardımcısı Salih Güzel için de ayrı ayrı yürütüldüğü öğrenildi. Şikayet dilekçesinde yer alan ifadelere göre Başkan Kadir Topbaş’ın, İSPARK aracılığıyla İstinye Koyu’nu haksız bir şekilde işgal edilerek hazineyi milyonlarca lira kira gelirinden ettiği, İSPARK’ın koya kaçak bina diktiği, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün de koyda İSPARK tarafından yapılan kaçak binaya göz yumduğu, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ve yardımcısı Salih Güzel’in de koydaki boş alanları Ramazan ayı boyunca usulsüz bir şekilde dükkanlara kiraya vererek, kira gelirlerini zimmetine geçirdikleri iddia ediliyor. Mal sahibi Milli Emlak Müdürlüğü’nden hiçbir şekilde izin yada onay alınmadan yapılan kiraya verme işlemlerinin tamamen hukuka aykırı gerçekleştirildiği ve devletin İstinye Koyu’ndaki usulsüzlükler ve işgaller yüzünden milyonlarca lira zarara uğratıldığı belirtiliyor. Savcılığa verilen şikayet dilekçesinde; “Şikâyet edilenler, İstanbullunun ve tüm halkın kullanımında olması gereken bu yeri, usulsüz ve kanunsuz bir şekilde işgal ederek ve işgal ettirerek, çevresini tel örgüyle kapatıp, üzerine imara aykırı yapılarla donatarak, kiraya vererek, haksız kazanç elde etmekte, devleti zarara uğratmakta, kamu malını amacı dışında kullanmaktadırlar” denildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)