Son Dakika Haberler

Av.Necati Yıldırım,"Şükrü Genç Yere Düşen Bayrağı Kaldırmıştır"

Av.Necati Yıldırım,"Şükrü Genç Yere Düşen Bayrağı Kaldırmıştır"
Okunma : 224 views Yorum Yap


av_necati_yildirimCHP Sarıyer Belediye Başkan aday adaylarından Avukat Necati Yıldırım Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç hakkında İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “rüşvet almak, dolandırıcılık, kamuyu zarara uğratma, kişisel verileri saklamak ve yaymak” suçmamasıyla ilgili hukukçu olarak değerlendirmelerde bulundu.

Sarıyer Siyaseti ısınıyor ve gündem farklı suçlamaların odağı olmuş durumda, Kanunun haber açısından değil, hukuki açıdan izlene yolu ev gerekçeleri nelerdir, Dava izle ilgili izlene yol. Bugün yaşanılan ve beklenilen nelerdir. Bu merak edilen konuları Avukat Necati Yıldırım Sarıyer Martı gazetesine degerlendirdi.

Av. Necati Yıldırım, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Şükrü Genç ile ilgili bir rüşvet davası yok, bir yolsuzluk davası yok. Şükrü Genç ile ilgili olan “bilgisayarında bir savcının soruşturmasıyla ilgili gizli belgeleri bulundurmak.” Bilgisayarında bilgi bulundurmakla ilgili bir dava var. Bu dava ayrı bir dosya haline getirildi ve ayrı bir yargılama olarak devam edecek.””

 Bu davanın rüşvetle, yolsuzlukla hiç bir ilgisi yok.

Maalesef ki daha önceden bu rüşvetle ilgili yolsuzlukla ilgili iddianameyi hazırlayan savcılık rüşvet iddianamesine Şükrü Genç’in bilgisayarından gizli bilgileri bulundurmakla ilgili dosyayı da bu iddianamenin içerisinde mütalaa etmiş. Dolayısıyla iddianame rüşvet davasının içinde yer alıyor, dava böyle açılıyor.

 Bu davanın 7 Kasım’da yapılan duruşmasında mahkeme iddianamedeki iddia edilen bu suçu, “Şükrü Genç ile ilgili olan  dosyayı ayırdı”, “tefrik kararı” verdi ve “ayrı bir dosya “olarak mütalaa etti. Bunun da görüleceği yer görev yönünden Asliye Ceza Mahkemesi’dir.

 Şükrü Genç ile ilgili herhangi rüşvet davası yok, herhangi yolsuzluk davası yok, “bilgisayarında gizli bilgileri bulundurmakla” ilgili bir husus var bu da Asliye Ceza Mahkemesi’nde ayrı bir dosya olarak değerlendirilecek, yargı buna karar verecek.

Erzincan Savcısı’nın İsmail Ağa Cemaati hakkındaki soruşturmasındaki bilgileri Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bilgisayarında çıkmış. Bu bilgiler internete girildiği zaman görülebiliyor.

 Şükrü Genç’in bilgisayarında görüldüğü iddia edilen bu gizli belgeler ve bilgiler dosyada da mevcut zaten, Şükrü Genç’in bilgisayarına bakıldığı tarihten iki yıl önce kitap haline getirilmiş. İnternete girdiğiniz zaman bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz zaten ama buna yargı karar verecek.

 Dolayısıyla bu soruşturmaların başladığı zaman söylediğim birşey var “Masumiyet esastır” diye, her ne olursa olsun yargılama devam ederken biz bu dosyalar hakkında yorum yapma hakkına sahip değiliz. Hele bu yorumu bu suçlar işlendi gibi değerlendirme durumunda hiç değiliz, bunlar iddiadır. Mahkeme karar verir, Yargıtay‘da onarsa bu suçlar işlendi diyebiliriz.

 O davaya girersek Recep Yel benim müvekkilimdir; Güya telefonda uzaktan sesi duyulmuş, konuşan değil, Recep Yel’in telefonundan tespit edilmemiş, sesi duyulmuş. Adli Tıp “Bu ses Recep Yel’e ait değil” diyor. Sesin ona ait olduğuna karar vermemiş.

Yani bu mevcut Şükrü Genç’in ayrıldığı ve Şükrü Genç’le ilgisi olmayan rüşvet davasının da nereye varacağını henüz bilmiyoruz ama muhtemelen Recep Yel yönünden baktığınızda beraatla sonuçlanması kuvvetle muhtemel. Bu benim kişisel görüşüm ama buna mahkeme karar verecek.

  Belediye Başkanımız hakkında öyle bir iddia olmamış, iddianamede de böyle bir husus yok üzerine basarak duruyoruz ne rüşvet var, ne yolsuzluk var. Bu dava açıldığı günden beri her zaman söyledim, ne yazık ki basın bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için veya ortalığı bulandırmak için böyle iddialar ileriye sürüyor.

Bir de “siyaseti siyasetin içinde yapmak” lazım. Yani yargının siyasete müdahale etmesinden medet ummamak lazım. Bundan medet umanlar da hüsrana uğradı. Yani Yargı siyasete müdahale etmedi. Onun için de duruşmayı 16 Nisan’a erteledi.

Bir de ‘Çamur at izi kalsın’ meselesi çok eskiden beri yaşanan birşeydir. Maalesef siyasiler işin kolayına kaçıyorlar. AKP‘de siyaset yapan arkadaşlar bu tip ucuz işlerle değil Sarıyer’in geleceğini düşünmeleri lazım. Sarıyer’de daha güzel neler yapabiliriz, Sarıyer’e nasıl hizmet yapabiliriz,

 Ben de Başkan Aday Adayıyım ama mevcut başkanla beraber, CHP’nin gelmesiyle beraber Sarıyer’de siyaset bir hizmet yarışına dönüşmüştür. Sarıyer’de CHP’li bir Belediye Başkanı olmasaydı, acaba tünel yapılır mıydı? acaba hastane yapılır mıydı? Bunları da değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Şükrü Genç yere düşen bayrağı kaldırmıştır bizler bunu burca dikmek için aday adayı olduk. Aday olursak da Şükrü Genç’in yerden kaldırdığı CHP ve Sarıyer bayrağını en tepeye asacağız.

Av. Necati Yıldırım