Son Dakika Haberler

Avni Sarıoğlu, Görme Engelliler Teknolojik Zafere Ulaşacaktır

Avni Sarıoğlu, Görme Engelliler Teknolojik Zafere Ulaşacaktır
Okunma : 141 views Yorum Yap


avni_sariogluCHP İl Genel Meclis Üyesi Avni Sarıoğlu, İl genel meclisinin projeleri kapsamında gerçekleştirilen Sarıyerde “ Görme Engelliler için Bilgisayar” temini için çalışmalara başladı.

Daha önce Sarıyerde “Akülü Tekerlekli Sandalye” projesinde ön çalışma yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştıran CHP  İl genel Meclis Üyesi Avni Sarıoğlu,Görme engellilerin bilgisayar temini için sarıyerde ihtiyaç sahiplerine ulaşmak istiyor.

Uzun yıllar CHP içerisinde Sarıyerde siyaset yapan yılların yöneticisi ve İl Genel Meclis Üyesi  Avni Sarıoğlu ile konuştuk.

Sarıyerde Engelliler için yoğun çaba içerisindesiniz, Akülü Tekerlekli Sandalyeden sonra şimdi Görme Engelliler için Bilgisayar temin ediyorsunuz.

“Türkiyede 12 milyon engelli yaşamaktadır ve devletin en büüyük sorunudur, kısmende olsa yapılan yardımlar yetersiz değildir. Büyük sorunlar var, ihtiyaçlara yetişmek için İl Genel Meclis olarak bütçeden ayrılan payla temel ihtiyaçları karşılamak istiyoruz. “

gormeengelli_23“Bilgisayar ise Eğitim grupları arasında, eğitim düzeyi en yüksek olanlar körlerdir, Çünkü onlar kendilerini eğitimden başka birşeyin kurtaramayacağını en iyi bilen insanlardır. Teknolojik gelişmeler günümüzde görmeyen insanlar önüne çok yeni ve büyük bir imkan sunmuştur. Bu gelişmenin adı tahmin edilebileceğiniz üzere bilgisayardır. Bilgisayar her alanda olduğu gibi görmeyenler için de vazgeçilmez bir hale gelmektedir, bu aletlerle ders kitabını birkaç  saat içinde taramak ve bilgisayar ortamına aktarmak  Bundan sonra olanlara inanmak ise daha zordur! Görmeyenler için özel olarak geliştirilen bir ekran koruyucu program bilgisayara aktarılan  bir kitabı yazı formatından ses formatına dönüşmekte ve dijital bir insan ses ile görmeyen bir engelliye okuyabilmektedir. Bu gerçek bir devrim, teknolojinin tam anlamı ile bir zaferidir! İşte sadece bu yönüyle bile bilgisayar bizler için gerçek bir ihtiyaç halini almıştır.”

Bir görme engelli bilgisayarla neler başarabilir.

“Günümüzde gören insanların bilgiye erişimde en büyük yardımcısı olan bilgisayar biz görme engelliler içinde gerekli eğitimleri aldıktan sonra adeta dünyaya açılan penceredir. Bilgisayarla diger insanların yapabildiği herşeyi yapabilmek mümkündür, gerek kitap okumak olsun gerekse internette bir siteyi araştırmak yada diğer arkadaşlarımızla bilgi paylaşımını kolaylıkla yapabiliriz, Günlük bir gazeteye bilgisayarak vasıutası ile erişmek  ve gazetedeki köşe yazaqrlarını takip edebilmek bir görme engelli için ayrı bir keyiftir, İnternetten tüm faturalarını ödeyebilir veya herhangi bir ürünü tek başına satın alabilirler, Görenler için sıradan bi iş sayılan bu durumlar bilgisayara yüklenen bir seslendirici program ile bizleri adeta kanatlandırır.”

Bir Görme Engelli İçin Bilgisayar Eğitimi Önemlimidir.

“Eğitim diğer insanlar için ne kadar önemliyse engelli insanlar içinde  o kadar daha fazla önemlidir. Bilgisayarı tanımayan bir görme engelli uzun ve sabırlı eğitimi proğramından sonra yukarıda bahsedilen her şeyi gerçekleştirebilir. Söz konusu olan eğitim programı kendin bu kanuda yetiştirmiş çok az sayıda eğitimci sayesinde öğrenebilmektedir.”

Sayın Avni Sarıoğlu şahane proje için sizleri ve il Genel Meclisini kutluyoruz, bu güzel ve önemli çalışma için neler yapılmalıdır. Nasıl temin edecekler, kimlere ulaşacaklar.

“Gerekli evraklar tamamlandığında bana ulaşacaklar ve temine belirli bir tarihten itibaren başlayacağız. Bunun için ufak bir çalışma yapacaklar ve evraklarını hazırlıyacaklar. Telefon veya mail yoluylabana bildirecekler ve işlem tamam olacak.”

Hazırlanması gereken evraklar:

% 60 üzeri görme engelli raporu.

İkametgah ( istanbul)

Fakirlik kağıdı.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

(varsa) Bilgisayar sertifikası

Telefon, Ev. GSM

İhtiyaç sahipleri bu evraklarını temin edecekler ve CHP  İl genel Meclis ÜyesiAvni Sarıoğlu’nun Mail: avni.sarioglu@hotmail.com veya 0555 394 91 61 nolu telefona ulaşabilirler.

avnisarioglu_2