Son Dakika Haberler

AVRUPA GÜNÜ’DE BİRLİK MESAJI, KENT KONSERİ BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI

AVRUPA GÜNÜ’DE BİRLİK MESAJI, KENT KONSERİ BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI
Okunma : 110 views Yorum Yap

 
image
Avrupa Günü’nde Sarıyerde Kent Konseyi basın açıklaması yaptı, Türkiye’nin Avrupa’dan hergün biraz daha uzaklaştığı, Akp hükümetinin başarısız politikaları, Avrupa Konsey kararlarında yaptırım uygulanması, laik Avrupa Birliğine ısrarla İslamcı politikalar ve siyasi anlayışla görüşmelerde bulunulması, Uzun yıllar Avrupayı sarmaya başlayan cemaat yapılanmaları, tekkeler, islamcı dernek ve kuruluşlar ile tamamen Avrupa kültüründen uzaklaşmış, orta çağ düşüncesi ve örgütlenmeleri ile Türkiye bu yapı içinde nasıl bulunacak, nasıl kabul edilecek.
Türkiye Avrupa Birliğine girerse Avrupa İslamlaşacak mı? Genel korkunun çevresi bu yönde, Ab ülkelerinde yapılan İslamcı örgütlerin organize ettiği Şeriat İsteriz gösterileri, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi’nden uzaklaştırıyor.
Akp Hükümeti üyelerinin açıkça söylemlerde bulunduğu “ Yeni Anayasada Laiklik Olmasın” açıklamaları vatandaşlar arasında korku yaratırken, Kent konseyleri yapmış oldukları açıklama ile Avrupadan uzaklaşmadan Birlik ve Beraberlik mesajları vererek barış içinde güven duyarak yaşama mesajları vermek zorunda kaldı.
***
9 Mayıs Dünya Avrupa Günü’nde Sarıyer Kent Konseyi’nin paydaşları olan STK, üniversite, dernek, vakıf ve siyasi parti temsilcileri ile beraber Dünya Barışına çağrı yapmak üzere Sarıyer Cumhuriyet Meydanında Kent Konseyi Başkan vekili Aydemir Görmez basın açıklaması yaptı.
BİRLİKTE GÜVEN İÇİNDE YAŞAMAYA ÇAĞRIMIZDIR
Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada yaşanan olumsuzlukların hepimizi üzmekle beraber başta anneler olmak üzere, henüz hayatı anlamlandırma evresinde olan çocuklarımızı ve gençlerimizi daha derinden etkilediği bir gerçektir.
Ülkemizde giderek artan terör ve şiddet olaylarının yanı sıra, bu olumsuz atmosferin yansımaları kadına yönelik şiddetten, çocuk istismarına, trafiğe ve spora kadar geniş alanda görülmekte ve öfke dilinin topluma hakim olmasıyla ürkütücü boyutlara ulaşmaktadır.
Birlik ve beraberlik içinde yaşama kültürü olan, çoklu kimliklerin farkında olarak bireylerin haklarına saygı duyan, eleştirel bakış açısına sahip bireylerden oluşan bir toplum olmanın yolu kuşkusuz toplumun her kesimince demokrasi ve insan hakları kavramlarının içselleştirilmesinden geçmektedir.
Demokrasi ve İnsan Haklarının temel kavramları eşitlik, adalet, özgürlük, yaşama hakkı gibi değerlere ulaşmak içinse toplumsal uzlaşı gereği tartışılmazdır. Buradan hareketle, toplumu oluşturan tüm bireylerin hoşgörü sahibi olmanın, empati kurabilmenin, öfke kontrolü yapabilmenin, uyuşmazlık durumlarında yaratıcı çözüm yollarından yararlanabilmenin yollarını araştırması gerekmektedir.