Son Dakika Haberler

AVRUPA PERİFERİK DENİZCİLİK BÖLGELER KONFERANSI SARIYER'DE DÜZENLENDİ

AVRUPA PERİFERİK DENİZCİLİK BÖLGELER KONFERANSI SARIYER'DE DÜZENLENDİ
Okunma : 147 views Yorum Yap

Kikonferansı
 
Geniş Karadeniz Bölge temsilcilerini bir araya getirerek, artan işbirliği perspektiflerini ortaya koymayı, ortak girişimler taahhüt etmeyi, iyi komşuluk teşvik etmeyi ve bölgedeki ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla düzenlenen toplantı Dış İşleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği, aynı zamanda Karadeniz Ekonomik İşbirliği Derneği’nin genel merkezi olan Müşir Fuat Yalısı’nda gerçekleştirildi.
Toplantıya açılış konuşmacısı olarak davet edilen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bölgesel kalkınma konusunda yerel yönetimlerin önemini anlattı.
Başkan Genç: “Bizim, Sarıyer Belediyesi olarak temel bir yaklaşımımız var: İnsanı yaşama ve tüm faaliyetlerimize katmak ve hep hayatın içinde olmak. Sürekli olarak halkla iç içe olmak ve her eylemimizi onlarla birlikte gerçekleştirmenin, icraatımızı daha da verimli hale getirdiğini, tecrübelerimizle hep görüyoruz. Sorunların saptanması ve çözümlerin planlanması konusunda, hizmet ettiğimiz kitleleri de sürece dâhil etmenin meyvelerini hep topladık, topluyoruz. Çünkü sadece yerel kalkınma değil, bölgesel kalkınma açısından da, hizmet ettiği kitle ile birlikte hareket eden yerel yönetimlerin çok önemli rolü olduğunu biliyoruz.” dedi.
Balıkçılık, deniz ulaşımı, denizlerin güvenliği ve çevresel faktörler konularına da değinen Başkan Genç’in konuşma metnine buradan ulaşabilirsiniz.
Üye ülke temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının birinci oturumunda “Balkan ve Karadeniz Bölgesinde Politika ve İşbirliği Programları”, ikinci oturumunda ise Avrupa Periferik Denizcilik Bölgeler Birliği ve Karadeniz Bölgeler ve Yerel Yönetimler fikir alış verişi” görüşüldü.