Son Dakika Haberler

Avrupa’nın siber güvenliği Türkiye’de şekilleniyor

Avrupa’nın siber güvenliği Türkiye’de şekilleniyor
Okunma : 104 views Yorum Yap

Siber- guvenlikAvrupa’nın siber güvenliği Türkiye’de şekilleniyor
Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa’nın en önemli siber güvenlik ittifakı “Avrupa Siber Güvenlik Koruma İttifakı (CYSPA)” üye ülkelerin katılımıyla Ankara’da toplanıyor. Çok sayıda dijital güvenlik uzmanının katılacağı kritik toplantıda çağımızın en büyük tehdidi siber saldırılar konuşulacak. Avrupalı ve Türk uzmanlar siber saldırılardan korunmak için çözüm önerilerini sunacaklar.

Avrupa Birliği’nde siber güvenlik politikalarını belirleyen European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) 17 Şubat’ta Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), öncülüğünde Ankara’da toplanıyor. İttifakın tek Türk üyesinin STM olduğu proje kapsamında, kamu ve özel sektörden çok sayıda siber güvenlik uzmanı günümüzün en büyük tehdidi siber saldırılara karşı çözüm arayacak. STM’nin önemli katkılar sunduğu ve geliştirilmesi hedeflenen CYSPA ittifakı, siber alanda korunma ihtiyacı olan kurumların dijital veri güvenlikleri için çözüm önerileri arıyor.
17 ortaklı dev ittifak

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çağrı’sına teklif edilen European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) projesinin amacı; araştırma toplulukları, sanayi, kamu otoriteleri ve altyapı işletmecileri gibi kitleler ile beraber Avrupa genelinde bir strateji geliştirerek siber alanı korumak. CYSPA projesinin koordinatörü

Avrupa Güvenlik Organizasyonu (EOS). Projede 10 farklı ülkeden (Belçika, İtalya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Portekiz, Almanya, Türkiye, Hollanda, Romanya) toplam 17 ortak ve 4 danışman kuruluş yer alıyor. Proje kapsamında ulaşım, finans, enerji, telekomünikasyon ve e-devlet alanları temsil ediliyor.
STM’den büyük katkı

Bu sektörlerin ana yurt güvenliğinin ayrılmaz parçaları olması sebebiyle STM’nin öncelikli faaliyet alanı olan siber güvenlik kapsamında bu sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmesi öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Milli siber güvenlik politikaları çerçevesinde önemli çözümler sunan STM, bu ittifaka da kritik katkılarda bulunuyor.
Bire bir görüşme imkanları

CYSPA projesi kapsamında, katılımı özendirmek ve ülkelerin siber güvenlik yapılanmaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak maksadıyla İtalya, Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’de etkinlikler yapılmıştı. 17 Şubat 2015 tarihinde STM’nin ev sahipliğinde düzenlenecek etkinliğe kamu ve özel sektörden siber güvenlik alanında kritik görevlerde bulunan çok sayıda uzman katılacak. Konuşmacılar, Türkiye’de e-devlet, enerji, finans ve ulaştırma alanlarında siber güvenlik özelinde mevcut durum ve yapılması gerekenler konusunda önemli açıklamalarda bulanacak. Etkinliğe katılacak basın mensupları uzmanlar ile bire bir görüşme fırsatını da yakalayacak.

Yer: Holiday Inn Hotel/Kavaklıdere
Tarih: 17 Şubat 2015