Son Dakika Haberler

Aytun Çıray Sordu: HİZB-UT TAHRİR’İN TÜRKİYE’DE NE İŞİ VAR?

Aytun Çıray Sordu: HİZB-UT TAHRİR’İN TÜRKİYE’DE NE İŞİ VAR?
Okunma : 28 views Yorum Yap

Aytunciray
“Yargıtay tarafından terör örgütü olarak kabul edilen ‘Hizb-ut Tahrir’ adlı bir topluluğun 7 Mart 2016 tarihinde hilafet toplantısı yapıp, şeriat istediği haberi medyamızda yer almıştır. Habere göre toplantıda ilgili grubun ‘Türkiye Vilayeti Medya Ofisi Başkanı’ Mahmut Kar Ankara’da ‘İslamın sancağını yeniden kaldırıyoruz, hilafete adım adım yürüyoruz’ demiştir. Sözkonusu habere göre Kar’ın konuşması halen anayasal koruma altında olan evrensel kurucu ve demokratik değerlere tam bir meydan okuma niteliğini taşımaktadır. Bu çerçevede aşağıdaki soruların İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince talep ederim” diyen Çıray şu soruları sordu:
‘Hizb-ut Tahrir’ Türkiye tarafından tanınmış uluslararası meşru bir organizasyon mudur yoksa bir terör örgütü müdür?
Hizb-ut Tahrir yasal olarak faaliyet gösteren meşru bir organizasyon değilse IŞİD gibi insanlığı tehdit eden terör organizasyonlarıyla bir ilişkisi var mıdır?
Ankara Belediyesi ‘Atatürk’ün adını taşıyan bir spor salonunu Atatürk’e ve cumhuriyetin kurucu evrensel değerlerine düşman bir topluluğa nasıl kiralayabilmiştir? Bunun için bir soruşturma açılacak mıdır?
Hizb-ut Tahrir’in Türkiye’deki faaliyetleri ve mensupları kimlerdir?