Son Dakika Haberler

“Bağımlılıklarla mücadele için el ele verelim”

“Bağımlılıklarla mücadele için el ele verelim”
Okunma : 86 views Yorum Yap

Yesilaydernegi
Yeşilay Haftası, bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek üzere 1-7 Mart tarihleri arasında “İyi ki Yeşilay var!” konseptiyle çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Toplum ve gençlikle buluşmayı ve kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıklardan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen projelere imza atan Yeşilay, Yeşilay Haftası’nda otoriteleri ve toplumu bir kez daha harekete geçiriyor.
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, 23 Şubat’ta Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen basın toplantısında Yeşilay’ın hedefleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. “Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yeşilay Haftasını da vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda farkındalık düzeyini arttırmak için ülke çapında faaliyetler gerçekleştiriyoruz.” diyen Prof. Öztürk konuşmasına şu şekilde devam etti: “Gönüllülük ve dayanışmaya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Yeşilay Haftası’na, “Yeşilay Dayanışma Haftası” diyerek, yüzbinlerce gönüllümüzle bağımlılıkla ve zararlı alışkanlıklarla mücadele için toplumu harekete geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Bu yıl Yeşilay’ın 96. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağını söyleyen Prof. Öztürk, Yeşilay Haftası münasebetiyle zararlı alışkanlıklara ve bunların yayılmasına engel olmak için hep birlikte el ele vererek, bağımlılıklarla mücadele çağrısında bulundu.
Bağımlılar YEDAM’la hayata dönüyor!
Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında 28 bin rehber öğretmeni vasıtasıyla 20 milyon öğrenciye yaşlarına uygun içeriklerle birebir eğitim vermeye başladıklarını söyleyen Prof. Öztürk sözlerine şu şekilde devam etti: “Koruyucu ve önleyici çalışmalarımıza rehabilitasyon ve danışmanlığı da ekleyerek Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ni (YEDAM) hayata geçirdik. Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yüz yüze ve 444 79 75 danışma hattıyla danışmanlık ve rehabilitasyon hizmeti vermeye başlayan YEDAM’da uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları görev yapıyor. YEDAM kapsamında ayrıca İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında yaptığımız işbirlikleri çerçevesinde tedavisi bitmiş bireylere mesleki eğitim verme ve işe yerleştirme çalışmaları da yapılacak.”
Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi düzenleniyor
Son yıllarda Yeşilay’ın tütün, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı alanında uluslararası bilimsel toplantılara ev sahipliği yaptığını belirten Prof. Öztürk; “3-4 Mayıs 2016 tarihlerinde Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresine ev sahipliği yaparak konunun uzmanlarını İstanbul’da bir araya getireceğiz.” dedi.
Yeşilay Haftası’nda tüm Türkiye “İyi ki Yeşilay var” diyor
Yeşilay bir asra yakın zamandır bağımlılıklarla mücadele ediyor. Bu yıl da Yeşilay haftası da kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Yeşilay meydanlarda!
Yeşilay Dayanışma Haftası kapsamında başta İstanbul Şişli Cevahir AVM önünde kurulacak olan Yeşilay Festival Alanı olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda Yeşilay, çocuk şenlikleriyle, bağımlılık eğitimleriyle, oyunlarla, fotoğraf ve karikatür atölye çalışmaları ve sergileriyle ziyaretçileri 7 gün boyunca hem eğlendiriyor hem de bağımlıklara karşı bilgilendiriyor.
Tarih: 1-7 Mart 2016
Yer: Şişli cevahir AVM Önü
Yeşil Sahne Söyleşileri başlıyor!
Şişli Cevahir AVM önündeki Yeşilay Festival Alanında Hakan Hatipoğlu, Cem Arslan, Ceyhun Yılmaz, Kalust Şalcıoğlu, Ertem Şener, Cem Öğretir, Münir Arıkan ve Halit Yerebakan Yeşil Sahne Söyleşileri kapsamında 7 gün boyunca ziyaretçilerle buluşacak.
Tarih: 1-7 Mart 2016
Yer: Şişli Cevahir AVM Önü
Yeşilay 96 yaşında!
Şişli Cevahir AVM önündeki Yeşilay Festival Alanında Yeşilay, etkinlik ziyaretçileriyle birlikte Yeşilay’ın kuruluş yıldönümünü dev bir pasta keserek kutluyacak.
Tarih: 5 Mart Cumartesi / 17.00
Yer: Şişli Cevahir AVM Önü
Çocuklar “Yeşilin Her Tonu”nda buluşuyor
Şişli Cevahir AVM önündeki Yeşilay Festival Alanında, çocuklar masal kahramanları eşliğinde kum boyama, yüz boyama, sokak oyunları aktiviteleriyle doyasıya eğlenecek. Burcu Günay, Ceren Benderlioğlu ve Açelya Akkoyun da bu şenliğe çocuklarıyla birlikte eşlik edecek.
Tarih: 5 Mart Cumartesi / 14.00
Yer: Şişli cevahir AVM Önü
En Yeşilaycılar ödüllendiriliyor
Yeşilay “Bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşamı” misyon edinen ve bu mücadeleye söz ve eylemleriyle bu mücadeleye destek veren kişi, kurum ve kuruluşları Zümrüdüanka Ödülü ile ödüllendiriyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ödül töreni Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanının katılımlarıyla gerçekleşiyor. Bu özel gecede kültür sanat dünyasından spora, akademiden siyasete, medyadan sosyal sorumluluk projeleri alanına kadar toplam 8 dalda seçilen kişi ve kurumlara “En Yeşilaycı” unvanıyla ödülleri takdim edilecek.
Tarih: 4 Mart 2016 / 18.30
Yer: CRR Konser Salonu
Pedallar Yeşilay dayanışması için dönüyor
Yeşilay Dayanışma Haftası’nda binlerce bisikletli bağımsız bir yaşam için pedal çeviriyor. İstanbul başta olmak üzere Bursa, Hatay, Kayseri, Sakarya, Ankara ve Eskişehir eş zamanlı yapılacak olan bisiklet turunun İstanbul’daki adresi Tarihi Yarımada olacak. Sepetçiler Kasrı’nda start alacak olan tur sonunda çekilişle 3 kişiye bisiklet hediye edilecek. İstanbul turuna milli rallici Burcu Çetinkaya, copilotu, milli kayakçı Çiçek Güney ve ünlü ankorman Serdar Cebe eşlik edecek.
İstanbul Buluşma Yeri: Sepetçiler Kasrı/Sirkeci
Kahvaltı Saati: 10.00
Hareket Saati: 11.00
Diğer iller:
Bursa: Kent Meydanı / 11.00
Kayseri: Forum Kayseri Önü / 11.00
Sakarya: Kentpark Divan Kafe / 11.00
Hatay: Büyükşehir Belediyesi Köprübaşı / 11.00
Eskişehir: ESPARK Önü / 11.00
Yeşilay Dayanışma Haftası’nda Şişli Cevahir AVM Önündeki Yeşilay Festival Alanında karikatür, resim atölyeleri yapılacak, 7 güne yayılacak şekilde grafiti çizilecek, ritim grubu alan ziyaretçilerini müzikleriyle coşturacak, ülke genelinde 3D Video Mapping’le teknoloji ve sigara bağımlılığının zararları 3 boyutlu anlatılacak, 1-7 Mart tarihleri arasında oynanan futbol maçlarına Yeşilay mesajlarıyla çıkılacak, sağlık yürüyüşleri yapılacak; tüm Türkiye el ele vererek “İyi ki Yeşilay var” diyecek.