Son Dakika Haberler

Bakma Kötünün Lafına, Bilse İyisini Konuşur

Bakma Kötünün Lafına, Bilse İyisini Konuşur
Okunma : 33 views Yorum Yap

sukru_111222

Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk toplantısı mahalle derneklerinin muhteşem destekleri ile yapıldı. 500 kişinin katıldığı toplantıda Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi tarihi günlerinden birini daha yaşadı.

BELEDİYE MECLİSİNDE 500 KİŞİ

gokan_zeybekCHP Meclis Üyesi Gökan Zeybek, Mahalle ve Derneklerin ortak önergelerini CHP meclis üyelerin tamamının imzası ile meclis gündemine alınması için önergeyi okudu.

Sarıyer İlçesi’nde bulunan Kazım Karabekir, Fatih Sultan Mehmet, Emirgan,  PTT Evleri, Kocataş, Reşitpaşa, Pınar, Çayırbaşı, Derbent, Rumelihisarüstü,  Baltalimanı mahallelerinin mevcut yerleşimlerin üzerinde bulunduğu arsalarda 2981 sayılı kanunun iptalinin 3 yıl süreyle uzatılmasından sonra, mahalle dernek ve kooperatiflerinin meclise taşınmazların üzerinde bulunan yerleşimcilere devrini sağlanması ve belediye başkanlığının, meclis tarafından yetkili kılınması için önergeyi sundu.

Nurettin Çelik, Geçmişe daldı, Karayalçın’dan girdi. Ali Sandıkçı’dan çıktı.

nurettin_celikAKP meclis üyesi Nurettin Çelik’in önerge üzerinde konuşmasında! Bu yasa Murat Karayalçın döneminde Anayasa mahkemesine göndererek iptal edilmesi için dava açılmıştır dedi. Nurettin Çelik; “2981 sayılı yasa rahmetli Özal zamanında çıkartılan bir yasadır. Tapu tahsis belgesi alan vatandaşlarımız tapu alma noktasına geldiler. Şuanda CHP’nin il Başkanı olan Murat Karayalçın ve 109 arkadaşı Anayasa Mahkemesi’ne yasanın iptali için dava açtılar ve kararı durdurdular. Bu kanun çıktığında Sarıyer’de belediye başkanı Ali Sandıkçı idi. Öncelikle vatandaşın hisseli tapu arazilerinde bir çalışma yapmıştı. Kazım Karabekir, Bahçeköy ve Kilyos’ta örnek çalışmalar yapıyorlar ve vatandaşın kendi yaptığı yerleri hisse tapulu iken kendi tapularına kavuşuyorlar. Anayasa Mahkemesi kararından sonra bu işler bıçak gibi kesiliyor. O günden bu yana bu karardan dolayı Sarıyer’de hiçbir işlem yapılamadı.

TÜRKİYE HALKININ TEK BEKLENTİSİ VAR “HUZUR”

 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yanlış yönlendirmeye cevap verdi.

Türkiye halkının tek bir beklentisi var, Huzur, Halkımız huzur istiyor. Gerginlik istemiyor, Sarıyer de gecekondu mahallelerinde olan sorunların ve mahalle derneklerinin sorunlarını ortak hale getirerek yapmış oldukları övünülecek çalışmaların, ortak dille konuşulması ve iki parti gurubunu da ziyaret ederek verdikleri önergenin karşılığında burada toplanan halkımız, iki gurubun tek bir önerge ile verilmesini beklediler. Benzer önergenin; bir protokol olarak yerel seçim öncesi başkan adaylarına imzalatılmasından dolayı geçtiğimiz mecliste, ‘bunu nasıl imzaladın’ diyenler bugünde karşıma geçip samimiyetsiz konuşmalar yapıyorlar. Nurettin Bey, böyle bir önerge ortak bir şekilde verilmesi gerekirken neden fırsatçılık yapıp kürsüye çıkarak neden olayı AKP, CHP, Murat Karayalçın’a getirdiniz. Bu işin arkasında kendi sorumluluğunuzu hiç unutmayın. Burada çocuk yok kimseyi kandıramazsınız” dedi.

2981 sayılı yasanın kaldırılması 3 yıl ertelendi. Bu ertelemede herkesin katkısı oldu bunu neden söylemiyorsunuz. O önergede MHP’nin de CHP’nin de imzası var. Bu işin altında belediye başkanı olarak Şükrü Genç’in de adı var. AK Parti belediyeleri tarafından yapıldı denilen mahalleler icra tehdidi altındadır.

Vakıf arazilerinin devri ile ilgili Sarıyer Belediyesi’ne hiçbir zaman yetki verilmedi. Yasa 2008’de çıktı, 2009’da CHP Sarıyer’de seçimi alınca yasa değiştirildi. Büyükşehir ilçe belediye başkanlarına yetki vermesi gerekirken, Beykoz’a verdiler ama Sarıyer’e vermediler. Beykoz Belediyesi’ne verilen yetki Sarıyer Belediyesi’ne neden verilmedi? Bizler 6 yıldır olduğu gibi, Sarıyer’de ne koşulda olursa olsun barışı, huzuru hakim kılmaya devam edeceğim” diye cevap verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç kürsüde iken AKP taraftarlarınca laf atılması üzerine salonda gerginlik yaşandı, Meclis Başkanı Hüseyin Çoşkun toplantıya 10 dk ara verdi.Tekrar salona gelen meclis üyeleri meclis gündemi maddelerini oyladılar.

Meclis sonrası vatandaşlar Şükrü Genç’in yanına akın ettiler, Yaşlı bir vatandaş “Bakma kötünü lafına, bilse iyisini konuşur “ başkan dedi.

Meclis çıkışında Mahalle Dernekleri ortak basın açıklaması yaptılar.

635663487342211622 635663487593529233 635663488001159846