Son Dakika Haberler

BAŞKAN GENÇ: GÜNÜ KURTARAN DEĞİL MUTLU BİREYLERİN YAŞADIĞI BİR SARIYER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

BAŞKAN GENÇ: GÜNÜ KURTARAN DEĞİL MUTLU BİREYLERİN YAŞADIĞI BİR SARIYER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Okunma : 66 views Yorum Yap

2faaliyetraporu
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç 7. Yıl sunumunu Yaşar Kemal Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.
2009 yılından 2015 yılına kadar Sarıyer ilçe olarak büyük değişimler göstermiş ve nüfus katlanarak iki misli artmış, köyler mahalle olarak kabul edilmiş, Köy nüfusları modern kentleşme neticesinde göç alarak 10 misli artmış,Sarıyer genelinde Ayazağa, Maslak, Huzur mahalleleri Sarıyer’e bağlanarak ilçe nüfusu iki misline çıkmıştır.
Sarıyer Belediyesinin 7 yıl önceki hedefleri ile 2015 yılında gelinen noktaya bakıldığında hayallere sığmayacak değişiklikler yaşanmış olduğu görülmektedir.
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç  7 yıl süresince yapılan hizmetleri ve Sarıyer ilçesinin geldiği bugünkü durumu. kısa özetlerle, bir kısmını iki saat süresince sunumda gerçekleştirdi.
 
GELİN BU İLÇENİN İNSANLARINA BİRLİKTE HİZMET ÜRETELİM
 
Belediye Meclis üyelerine önceden dağıtılan 301 sayfalık Faaliyet Raporu’nda belirtilen yatırım ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi veren Başkan Genç, “Bizler bu işleri her şekilde yaparız. Bina da yapılır, hizmet de verilir. Önemli olan Sarıyer için birlikte hareket edip, vatandaşlarımızın sorununu birlikte çözmemizdir. Gelin bu ilçenin insanlarına birlikte hizmet üretelim” diyerek, AK Parti grubuna dayanışma içinde çalışmayı önerdi.
 
Başkan Şükrü Genç, “2009 seçim kampanyamızı hatırlayanlar bilirler. Seçim döneminde bir söz vermiş, “Sarıyer’i beraber yöneteceğiz” demiştik. “Ortak akıl oluşturma” prensibi bizim senelerdir çözülememiş ve çözülmemiş problemleri çözmemizde ana prensibimiz oldu. Sorunları ortak tespit edip, çözümleri de ortak akılla üretmenin, demokratik olarak da en doğru yol olduğu düşüncesindeyiz. İşte bu nedenle paydaşlarımız olan sivil toplum örgütlerimiz, muhtarlarımız, mahalle örgütlerimiz, üniversitelerimiz ve kent konseyimizle hatta kardeş şehirlerimizle sürekli ve aktif işbirliği içerisindeyiz” dedi.
 
BAŞKAN GENÇ: GÜNÜ KURTARAN DEĞİL MUTLU BİREYLERİN YAŞADIĞI BİR SARIYER İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
 
Yönetim prensibi olarak maksimum hizmet, maksimum yatırım ve maksimum tasarruf anlayışını benimsediklerini ifade eden Başkan Genç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
 
“Biliyoruz ki, etkin ve verimli bir bütçe politikası uygulanmadığı takdirde Belediye’nin güçlü bir pozisyona gelme imkânı asla olmayacaktır. Ayrıca, ‘Sürdürülebilirlik’ kavramı da yine hizmet ve yatırım yaratma projelerimizin temelini oluşturmadığı takdirde başarılı olma şansı bulunmamaktadır.
Günü kurtaran değil, kalıcı, yerinden ve kalkınmacı yerel yönetim anlayışı bizim için bir yerel yönetimin sahip olması gereken en temel prensiplerden biridir. Bu anlayışımızın en somut göstergesi, dünyanın ilk yeşil kamu hizmet binasının hizmete hazırlanmasıdır. Sizlere bir kez daha faaliyet raporu sunuyor olmaktan, büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.
Sarıyer’i dünya ölçeğinde fark edilir bir kent yapma yolunda verdiğimiz mücadelemizde, özverileri ile bizim yanımızda yer alan tüm çalışma arkadaşlarıma ve bu güne kadar mecliste görev almış tüm meclis üyesi arkadaşlarıma tek tek teşekkür ederim.
Farklı kültürleri ve sosyo-ekonomik yapıları birarada barındıran Sarıyer’i farklı bir yaklaşım ile yönetmeye, seçildiğimiz ilk gün karar vermiştik. Bugün birçok belediyenin kendilerini “sosyal belediye” olarak tanımladıkları hizmetler de zaten yürürlükteki kanuna göre yapmakla sorumlu oldukları işlerdir.
Ancak, biz Sarıyer Belediyesi olarak, seçildiğimiz gün ve sonraki her süreçte hedefimizi bir çıta üste koyduk ve belediyenin işleyiş ana prensibini, bize yasal olarak tanımlanan sorumlulukları yerine getirmenin ötesine çıkarttık. Sorunları ortak tespit ederek, çözümleri de ortak akıl oluşturarak üretmenin demokratik olarak da en doğru yol olduğu düşüncesindeyiz.
 Sarıyer Belediyesi olarak seçildiğimiz günden itibaren gününü kurtaran değil, güçlü bir Sarıyer kurmayı hedefliyoruz. Mutlu bireylerin yaşadığı bir ilçe hedefliyoruz. Tüm birikim ve vizyonumuzu bu doğrultuda projeler gerçekleştirmek için kullanıyoruz. Sarıyerli olmanın farklılığını, ayrıcalığını ve önceliğini sizlere sunmak için var gücümüzle çalışmaktayız.”dedi.
BAŞKAN GENÇ’İN TAM KONUŞMA METNİ
8643544
2015 YILI FAALİYET RAPORU “CHP 24 EVET ” “AKP 13 HAYIR ” OYU LE GEÇTİ
Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten sonra AK Parti Grubu adına Selçuk Bozkır, CHP Grubu adına da Gökan Zeybek konuşma yaptı. Kişisel konuşmalarda bulunan AK Parti’den Hüseyin Coşgun, Hicran Hamza Çelikyay ve Nurettin Coşgun ile CHP’den Mustafa Tok ve Oktay Aksu da Faaliyet Raporu ile ilgili görüşlerini belirttiler.
Yapılan oylamada AK Parti’nın 13 “Hayır” oyuna, karşılık CHP’den 24 “Evet” oyu geldi ve 2015 Faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.