Son Dakika Haberler

BAŞSAVCI DOLANDIRILDIĞINA İNANMAMIŞ

BAŞSAVCI DOLANDIRILDIĞINA İNANMAMIŞ
Okunma : 101 views Yorum Yap

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, kendisinin adını kullanarak Ceza Hukuku Profesörü Erdener Yurtcan’ın dolandırılmasına ilişkin davada “müşteki” olarak ifade verdi. Tosun’un ifadesine göre Yurtcan, kendisine dolandırıldığını söyleyen polislere inanmamış ve “Siz karışmayın ben Başsavcı ile operasyon yapıyorum” demiş. Tosun, polislerin kendisinden Yurtcan’ı arayan kişinin kendisi olmadığını söylemesini istediğini, kendisini de başka bir hukuk profesörünü devreye sokarak Yurtcan’ı dolandırıldığına ikna edebildiklerini anlattı.

Sarıyer’de 14 Ekim 2015’te meydana gelen olayda Prof. Dr. Yurtcan, kendisini Anadolu Başsavcısı Tosun olarak tanıtan dolandırıcılara, terör operasyonu yaptıklarını zannederek iki gün içinde toplam 4.5 milyon lira kaptırmıştı. Olaydan aylar sonra dolandırıcıların bir kısmı yakalanmış ve İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açılmıştı. Davada Prof. Dr. Yurtcan ve adı kullanılan Başsavcı Tosun müşteki olarak yer alıyor.

‘Polislere inanmamış’

Anadolu Adliyesi’nin Başsavcısı Tosun, Çağlayan Adliyesi’ndeki dava için verdiği ifadesinde şunları söyledi:

Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmaktayım. 2015 yılı Ekim ayının ilk yarısında, akşam saatlerinde Boğaz Köprüsü üzerinde seyir halindeyken telefonum çaldı. Sarıyer Polis Merkezi’nden aradığını söyleyen bir polis memuru, telefonumu eski başsavcıdan aldığını belirterek ‘Başsavcım, bizim mıntıkada bir dolandırıcılık şebekesi Ceza Hukuku Profesörü Erdener Yurtcan’ı aramış. Kendilerinin Anadolu Başsavcısı Fehmi Tosun olduğunu belirtip, terör örgütlerinin hesabını kullandıklarını, beraber operasyon yapacaklarını söylemişler. İki gündür parça parça yaklaşık 4.5 milyon lirasını dolandırmışlar. Halen de dolandırıcılığa devam ediyorlar. Ertesi gün için çok yüklü bir miktarı daha hocadan hazır etmesini istemişler.

Hoca da bankaya talimat vermiş. Durumu bize hocanın damadı haber verdi. Eve gittik. Hoca bize ‘Siz karışmayın, ben Fehmi Tosun ile operasyon yapıyorum. Siz bu işin dışındasınız’ dedi. Dolandırıldığını söyledik, bize inanmadı’ dedi. Kendisini arayarak benim bir operasyon yapmadığımı söylememi istediler. Ben de polislere ‘Kendisi ceza hukuku profesörü, dolandırılmadığını siz söylediğinize göre anlaması lazım, bu nedenle ben aramam’ dedim. Kısa bir süre değerlendirme yaptım, dolandırıcılıkla ilgi kurulabileceğini düşünerek, hocayı tanıyan birini düşündüm.”

Hukuk dekanı devrede

“İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden emekli olması sebebiyle okulun dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’i arayıp durumu anlattı. ‘Zahmet olmazsa dolandırıldığını siz söyler misiniz?’ dedim. Adem Hoca da ‘Hemen arayayım’ dedi. Adem Hoca sonra beni aradı. Erdener Hoca’yı arayıp durumu izah ettiğini, Erdener Hoca’nın da dolandırıldığına ikna olduğunu söyledi. Adım kullanıldığı için şikâyetçiyim.”