Son Dakika Haberler

BAYKAL, ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ BİTTİ

BAYKAL, ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ BİTTİ
Okunma : 111 views Yorum Yap

BaykalCHP Eski Genel Başkanı, CHP Antalya Millet Vekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan İle yapmış olduğu görüşme sona erdi.

KOALİSYON GÖRÜŞMESİ İÇİN YETKİM YOK

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı ile Türkiyenin önemli sorunlarını görüştük, Bir koalisyon görüşmesi yapmadık, bunun için partinin yetkili kurumları var, benim bunda bir yetkim yok dedi.

Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni Meclis’in açılışından önce bu Meclis’te geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak bu buluşma gerçekleşmiştir

Sayın Cumhurbaşkanının talebi üzerine geldim. Önümüzdeki dönem, Türkiye’nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı bir şekilde konuşuldu.
Benim burada bir koalisyon görüşmesi yapma durumum söz konusu olamam. ben bir milletvekiliyim. Partiler bu konuda bir çalışma yapıyordur umarım. Türkiye’de ne yapmak lazım konusunda Cumhurbaşkanı ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.

Ben Kılıçdaroğlu’na görüşme ile ilgili bilgi verdim. Buradan da doğru Sayın Kılıçdaroğlu’na gidiyorum.

Cumhurbaşkanı’nın özel bir talebi yok. Ben tespitler yaptım. Bir an önce Türkiye’de bir çözüm bulunması gerektği konusunda fikir birliğinde olduğumuzu gördüm.

Her türlü koalisyon ve çözüme açık olduğunu gördüm. Sayın Cumhurbaşkanının bir an önce bir hükümetin oluşması ve olası modeller karşı olmadığı izleniminde bulundum.

KOALİSYON KONUŞULDU MU?

Burada benim bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok, olamaz. Ben milletvekiliyim. Partiler var, partilerin genel başkanları, yetkili organları var. Onlar çeşitli hazırlıklar yapıyorlardır, umarım, tahmin ederim. Benim o çalışmaların herhangi birisiyle ilgili somut girişimim söz konusu olamaz.
Elbette Türkiye’de ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım, bu konularda genel, parlamentoda uzun süre görev yapmış milletvekili sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanı ile bir karşılıklı değerlendirme yaptık.

KEMAL BEY’İN BİLGİSİ VAR

Elbette. Sayın Cumhurbaşkanı’nın programı bakımından daha uygun oldu. Ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Şimdi Kılıçdaroğlu’nun yanına gidiyorum.
Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular var. özel bir nedeni yok. Ciddi bir çalışma yapılmış gibi bir izlenim almamanız gerekir. Böyle bir şey yok çünkü. Bunun amacı da o değildi.

“CUMHURBAŞKANI HER TÜRLÜ KOALİSYON OLASILIĞINA AÇIK”

Özel bir talebi yok, ama ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Bende bir an önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalı anlayışındayım. Her türlü koalisyona açık bir durumda olduğunu gördüm. Muhalefetin koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını gördüm. Ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye oluşlu yaklaşacağı izlenimini edindim.

SEÇİM SONUÇLARINI KONUŞTUNUZ MU?

Yahu onları tartışmamız söz konusu olabilir mi?

SEÇİMLERDEKİ TUTUMUNU KENDİSİNE SÖYLEDİNİZ Mİ?

Ben demin söylediğim konularda düşüncelerimi aktardım. Genel siyasi bir sohbet oldu. Türkiye’deki büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç dış sorunları, hepsiyle ilgili bir görüşme gerçekleştirdik. Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı’ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı’nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım.

ERKEN SEÇİM

Yani erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Türkiye bir seçimden yeni çıktı. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. Şimdi çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında. Bunun gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor. Şu anda gündemde erken seçim söz konusu değil. Şu anda gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır.

AKP-CHP KOALİSYONU OLUR MU?

Ben bu görüşleri ifade etme konusunda özel yetki taşıyan bir insan değilim. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız var. Birazdan Genel Başkan’a izlenimlerimi aktaracağım. Benim şu model olsun, bu model olsun bunları tartışma söz konusu olamaz.