Son Dakika Haberler

“BAYRAM YERİNE İŞÇİNİN HAKKINI VERSEYDİNİZ”

“BAYRAM YERİNE İŞÇİNİN HAKKINI VERSEYDİNİZ”
Okunma : 110 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi Mayıs ayı 1. Oturumunda AKP Meclis üyesi Hicran Çelikyay’ın 1Myıs şçi Bayramı dolayısı ile yaptığı konuşmada işçilerin yaşadığı sıkıntıları unutarak İşçi bayramını ve haklarını biz verdik açıklamasına Cuma günü gerçekleşen 2. Oturumda CHP Meclis üyesi Mustafa Bakır cevap verdi

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır, Sarıyer’de mağdur olan Rumeli Kavağı’ndaki Midyecilik ile geçinen emekçi kesimin içinde bulunduğu zor koşulları meclisteki konuşmasında dile getirip, açı gerçekleri sıraladı ve son yıllarda artan işsizlik oranlarına ve işçi ölümlerine dikkat çekti.

1 Mayıs İşçi Bayramı ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle söz alan Mustafa Bakır konuşmasında, Türkiye’de tüketilen midyenin önemli bir kısmının üretildiği Sarıyer Rumelikavağı’ndaki midyecilerin durumuna da dikkat çekerek, buradaki işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşması sırasında Türkiye’de meydana gelen iş kazalarıyla ilgili Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini açıklayan Mustafa Bakır, ülkemizde günde ortalama 5 işçinin iş kazasında yaşamını kaybettiğini belirtti. Bakır, Türkiye’nin iş güvenliği bakımından Avrupa’da birinci, dünya ülkeleri arasında ise üçüncü sırada olduğunu söyledi. Bakır, “Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 12,7’dir. Ülkemizde 6 milyonluk dev bir işsiz ordusu var. 12 milyon 699 işçi çalışıyor ama bunlardan yalnız 1,5 milyonu sendikalı. İşçilerin hukukunu, özlük haklarını korumak için kurulan sendikalar tarihinin en kötü dönemini yaşıyor” dedi.

“BAYRAM YERİNE İŞÇİNİN HAKKINI VERSEYDİNİZ”

Türkiye’de yılda ortalama 200 bin iş kazası yaşandığını ifade eden Mustafa Bakır, 2002’den bu yana 15 milyon kişinin hastanelerden iş görmezlik raporu aldığını söyledi. Maden ocaklarında, tersanelerde, organize sanayi bölgelerinde, köprü ve havalimanı inşaatlarında yüzlerce insanımızın yaşamını kaybettiğini belirten Bakır, Sarıyer Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi ile yeni belediye hizmet binası inşaatlarında çalıştırılan işçilerin herhangi bir kaza yaşamamış olmasını da iş güvenliği açısından olumlu bir örnek olarak gösterdi. Bakır, AK Parti grubuna yönelik eleştirilen sözlerinde ise, “Kürsüye çıkıp 1 Mayıs’ı işçilere bayram olarak verdiğinizi söylüyorsunuz. Keşke bayram yerine işçilerin hakkını verseydiniz. Populist siyasete hiç gerek yok. Devletin istatistiki rakamları ortada” dedi.

GOOGLE OLMASA KONUŞACAK BİR ŞEY YOK

Muhalefet meclis üyesi Hicran Çelikyay’ın sürekli google’den örnek vererek konuşmasına tepki gösteren Mustafa Bakır işçi haklarında dünyada sonuncuyuz dedi.

Meclisten meclise Google’a girip Sarıyer Belediyesi ile ilgil ne bulurum, bu kürsüde konuşurum derseniz, Kürsüye 1 Mayıs biz işçilere bayrak yaptık diyorsunuz. Keşke bayram vermeseydiniz de işçinin haklarını verseydiniz. Popülist siyasete gerek yok. Devletin rakamları ortada, İş güvenliği açısından en kötü bazda Avrupada birinci, Dünyada sonuncuyuz.

“MİDYECİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMEDİ”

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır, konuşmasında Sarıyer’in Rumelikavak Mahallesi’ndeki midyecilerin çalışma koşullarının kötülüğüne de dikkat çekerek, “Rumelikavağı’nda binin üzerinde aile midyecilikle geçimini sağlamaya çalışıyor. Türkiye’nin yüzde 60, İstanbul’un yüzde 90 oranındaki midye ihtiyacı buradan karşılanıyor. İBB tarafından orada 13 tane barınak kulübesi yapılmış ancak öylece bırakıldığı için atıl durumda duruyor. Hiç kimseye sahiplendirilmedi. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Beyin bu sorunun çözüleceğini söylemesinin üzerinden 6 ay geçti. Ne zaman çözüleceği de belli değil” diye konuştu.