Son Dakika Haberler

BAZ İSTASYONLARI Aysin Günen

BAZ İSTASYONLARI  Aysin Günen
Okunma : 120 views Yorum Yap


aysinTeknoloji çağımızın en büyük aracı cep telefonları her alanda kolay iletişim kurulmasında çok önemli.Artık bu araçsız toplum olarak çevremizde otobüs,minübüs,lokanta,sinema gibi her yerde insanların elinden düşmez oldu.

Bu muhteşem aleti hayatımızın önemli bir parçası gibi görür olduk.Neredeyse cep telefonu kullanma yaşı 9 yaşa kadar indi.Çocukları ve gençleri daha da bağımlı hale getirdi.

Cep telefonları teknolojik olarak ne kadar muhteşemse bu aracın çalışmasına yardımcı olan baz istasyonları yerleşim birimlerinde haberleşmeye yönelik kapsama alanı sağlayabilmesi amacıyla kurulmaktadır.

Geçen gün evimin karşı çatısında bir gecede kurulan baz istasyonuyla savaşım başladı..

Bu antenin sadece kendi alanına yaydığı bu elektromanyetik dalgalar mikro dalga yarattığı tehlike çevresinde oturanların sağlık konusunda tehtid ettiğini kaç kişi farkında acaba?

Bir araştırma yaptığımda apartman sakinlerine iyi bir gelir kapısı olabilir;Bu paraya karşılık hem orada oturanlar hem çevresi hemde toplum olarak risk altında olmak nekadar adildir..Sağlığa zararlarını özellikle çocuklar,hamileler,yaşlılar etkisini yıllar sonra mutlaka görmekte.Lösemi,beyin tümörü,sinir sistemi tahribi,kadınlarda adet bozukluğu,kısırlık,gözlerde katarak,sakat bebek doğumları,erken doğum,uykusuzluk,en önemlisi anne karnında cenin ani kalp durması,tansiyon yüksekliğine sebep olmakta.

Bu kadar tehlikeden sonra o zaman mantar gibi türeyen bu baz istasyonları  çatıların üzerine yerleştirmek ve gelir kapısı yaparken sağlığımızı yok etmek adına niye canla inatlaşmak?

Sadece ev çatılarına değil birçok yerde yasak olmasına rağmen;okul,kreş,hastahane,camii,park alanları ve toplu yaşam alanları arasına kesin konulamaz ibaresi olduğu halde bu yasak alanlarada baz istasyonlarını gelir kapısı yapan yerler olmuştur.

Bu yasağı delenleri bir vatandaş olarak ne yapabiliriz diyorsanız 4.hukuk dairesi 2009 yılında bir emsal kararla bina ve işyerine kurulan baz istasyonların uzun süre çevreye verdiği zararı bir dilekçeyle mahkemeye verip dava açabiliyorsunuz.

Bu konuda geçen gün bir arkadaşım yasal hakkını kullanmak için mahkemeye başvurmuş 2 yıllık süreçte alınan cevap:baz istasyonu kurulurken anında şikayet ettiğin an kaldırılabileceği,takıldıktan sonra süreç uzayıp duruyor.Yasal hakkı etkisiz hale getiren 2009 yılında bir düzenlemeyle il sağlık devre dışı bırakıldı.

Bu yetki sadece Bilgi İletişimleri Teknolojileri kurumu (BTK)devredilmesiyle belediyelerde devre dışı bırakıldı.

Bir vatandaş olarak sağlığını yitirdikten sonra verilecek karar nekadar hayatımızı geri verir?

 Bugün bölgelerde kurulan tüm baz istasyonları imara aykırı kaçak durumdadır.Bu konuda istasyonların kurumu BTK VE GSM şirketlerin inisiyatifine bırakıldığı sürece hastahanelerde onkoloji bölümlerinde çocukların çığlıklarıyla inleyecek.

Bu baz istasyonlarını çatılarında kurulmasına izin verenler vicdanlarınızın mahkemesini kurup öyle karar verelim..

Aysin Günen