Son Dakika Haberler

Belediye Bütçelerinde Engellilere Adil Pay Ayrılmasını İstiyoruz.

Belediye Bütçelerinde Engellilere Adil Pay Ayrılmasını İstiyoruz.
Okunma : 155 views Yorum Yap

imageCHP Sarıyer İlçesi Engeliler Komisyonu her hafta düzenlemiş olduğu etkinliklere bir yenisini daha ekleyerek Sarıyer Belediyesi Şifa Yaşam evinde Psikolog Erkin Ünalan ve Avukat Cemal Domat Engelli ailelerin yaşamları ve Engelli hakları konulu söyleyişi yaptılar.

CHP Komisyon Başkanı Numan Ülker, Güler Gencer, Aysun Deniz, Nesrin Denizli, Çiğdem Kınacı,Sevim Kınacı, Atalay Kınacı, Naciye Kokudal, Mürvet Germencik, Elif Aslan, Ali Rıza Erdoğan, çalışmalarına Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Engelli Komisyonu Başkanı Hayrettin Dereli, CHP Genel Sekreteri Yeter Büyükdurmuş Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon sorumlusu Mahmut Kement organizasyonda yer aldılar.

İstanbul Barosu Avukatlarında Cemal Domat, engelli hakları ve yaşamda karşılaşılan hukuk sorunlara değindi.

Engellilerin üç ay üzerinde aldıkları aylıklar (890.tl) ailelerin engelli bakım aylığı, ağır engeliller ise aldıkları aylık (1370.tl) almaktadır. Bugün enflasyon neticesinde artışlar gerçek değerlere yansımıyor,bilinmeyen bir aylığımızdaha var. En az yüzde kırk engelli olan ailelere ise 490 tl ödeniyor, bu aylık kotalı olarak uygulanıyor, Türkiye genelinde talepler doğrultusunda kota dağıtılıyor..

İBB Engelliler için farklı bütçe hazırlamak zorunda, engelli yolları başta olmak üzere, ailelere yardım yapılmalı, Sadece ilçe belediyeler daha fazla yardım yapmaktadır, ilçeler, Kömür, gıda, giyecek yardımlar yapabiliyor, İBB unkapanın da bu yardımları yapmaktadır.

Bu yardımlara rağmen İBB genel bütçesinde sadece yol dışındada bütçesinden pay ayırmak zorundadır..

Emeklilik için engelli ailelere erken emeklilik hakkı getirildi, anneler için 1,5.2 yıl gibi erken emeklilik düzenlendi, Araç alımında Engelli üzerinden olursa vergi verilmiyor, Ücretsiz seyyahat hakkı uygulanıyor,

50 kişi üzeri eleman çalıştıran bir işyeri yüzde üç engelli çalıştırmak zorunda, bu kanun kota ile uygulanıyor.

Belediye bütçelerinde daha fazla imkanlar sağlanmalı ve engelliler için sadece yol çalışması ile sınırlandırılmamalıdır.

CHP Engelliler Komisyonu her hafta düzenlediği etkinlikler dışında üretim atölyeleri ile sergiler düzenliyorlar.

Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi sorumlusu Mahmut Kement İstinyede yeni açılan engelli aileleri dinlerdirme ve rehabilitasyon merkezi hakkında bilgiler verdi.