Son Dakika Haberler

Belediyelerde “Su Ürünleri Daire Başkanlığı” Kurulmalıdır

Belediyelerde “Su Ürünleri Daire Başkanlığı” Kurulmalıdır
Okunma : 90 views Yorum Yap
Mustafa Yılmaz
Sarıyer Belediyesi Su Ürünleri Mühendisi Mustafa Yılmaz

 

Şükrü Genç Projeleri Ankarada Örnek gösteriliyor.

Türkiye de ilk kez Sarıyer Belediyesi tarafından 2012 yılında kurulan ” su ürünleri birimi ” bugün faaliyetlerine devam etmektedir. Balıkçılık komisyonu olarak faliyet gösteren ve bu yıl Tarım hayvancılık ve balıkçılık komisyonu olarak ilave yapılarak devam eden Sarıyer Belediyesi Su Ürünleri çalışmaları Baltalimanı etkinliği ile AB projesi olarak çalıştay düzenlenmişti.

image

Sarıyer Belediyesi Su ürünleri Mühendisi Mustafa Yılmaz’ın Avrupa Birliğinde Su ürünleri çalışması Sarıyer Balıkçı köylerinde, Türkiyede Su Ürünleri Sektörünün Örgütlenmesi projelerinde büyük destek görülmüş ve önemli başarılar edinilmişti.

SÜMDER Başkanı Prof,Dr.Meriç Albay üç tarafı denizle çevrili ve su ürünlerinin merkezi olan Ülkemizde Belediyelerin Sadece komisyon değil, Daire Başkanlığı Statüsünde Su ürünleri çalışmaları ve projeleri yapılmalı, hayata geçirilmesi gerektiğini rapor halinde sundular.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Dekanı Prof. dr. Meriç Albay yapmış olduğu basın açıklaması ile Çalışma raporunu sundu.

Değerli Meslektaşlarım,

imageGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın meslektaşlarımıza çok gördüğü ve Toptan ve Perakende Satış Yerlerinde su ürünlerinin kontrolünü Veteriner Hekim, Eczacı, Kimyacı ve Biyologlara verdiği ve ısrarla değiştirmediği Yönetmelik nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. Bu durumu aşmak için başka yollar bulmamız gerekiyor. Bütün iller ve Su Ürünleri potansiyeli olan ilçelerde “Su Ürünleri Dairesi Başkanlıkları”nın kurulması ile ilgili olarak SÜMDER Yönetim Kurulu Üyemiz Su Ürünleri Mühendisi Mustafa YILMAZ’ın katkıları ile bir metin hazırlandı. Yakında bu teklifimizi İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek paylaşmak istiyoruz. Gıda kontrollerinin Belediyelerin asli işlerinden birisi olmasına rağmen birçok ilimizde Su Ürünleri kontrollerinin amacına uygun olarak yapılamadığını hepimiz biliyoruz. Bu konuda sorunu paylaşmak amacı ile İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Devrim Memiş ile İstanbul Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek belediyelerde “Su Ürünleri Dairesi Başkanlıklarının” kurulmasına dair destek istedik. Umuyorum o desteği alacağız. Böylesine bir birimin kurulması hem tüketicinin en sağlıklı gıdalar arasında yer alan “su ürünlerine” güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayacak, hemde meslektaşlarımıza istihdam alanı yaratacaktır.

Ekte SÜMDER Yönetim Kurulu üyesi ve Sarıyer Belediyesinde Su Ürünleri Mühendisi olarak görev yapan sayın Mustafa Yılmaz tarafından hazırlanan metni gönderiyorum. Bu konuda her meslektaşımızın katkısına ihtiyacımız var. Dünyada ve ülkemizde suyun bu kadar kıymetlendiği bir yüzyılda mesleğimizin itibar kaybetmesine izin vermeyelim.

Herkese güzel bir gün diliyorum,

Saygılarımla,

Prof. Dr. Meriç Albay / SÜMDER Başkanı
Sunulan Raporu buradan okuyabilirsiniz.
http://www.suurunleri.org.tr/wp-content/uploads/2014/09/Su_Urun.pdf