Son Dakika Haberler

Bindirme kıtalara karşın AKP’nin İzmir fiyaskosu

Bindirme kıtalara karşın AKP’nin İzmir fiyaskosu
Okunma : 133 views Yorum Yap

imageÇevre İllerden yapılan taşıma ile İzmşr de büyük miting yapan AKP yine hüsrana uğradı.

İzmir’i ilk defa gören vatandaşların hayranlıkla yaşamlarından denizi ilk defa görmeleri ve Körfezde resim çektirerek hatıra ve anılarında saklayacakları en güzel anıları olan bu insanların, devletin soyulması, Rüşvet ve yolsuzlukların olması, Başbakanın oğlunun ve evdeki paraların taşınması vede Ayyakkabı kutuları olduğunun hiç birinin farkında olmadığı insan kitlesinin, ülkenin geleceğinde ve bazı illerin yaşamlarında etkili olacağını düşünmek bir kere daha seçimlerin ne kadar önemli olduğunun göstergesi.

AKP’nin dün İzmir’de düzenlediği mitinge Türkiye’nin dört bir tarafından adam taşındığı ortaya çıktı. Buna karşın meydanın bir bölümü doldurulabildi. AKP’lilerin İzmir tarihinin en büyük kalabalığını topladıklarını iddia etti. Ancak Cumhuriyet kutlamasında AKP’nin topladığının iki katı fazla kalabalık vardı. AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da o kutlamaların fotoğrafını AKP mitinginin fotoğrafı gibi paylaştı.

AKP, yerel seçim kampanyası kapsamında İzmir’deki mitingini dün yaptı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, Gündoğdu Meydanı’nın çevresinin demir bariyerle kapatıldığı mitingte konuşan Başbakan Erdoğan, kalabalığı görünce coştu. AKP mitinglerine ilişkin fotoğraflarda yapılan foto montajları yazan basına çatarken, şunları söyledi:

“İzmir, güzel İzmir, Ege’nin incisi İzmir. Küllerinden yeniden doğan, efeler diyarı İzmir. Seni yürekten selamlıyorum. İzmir, sen kurtuluşun şehrisin. İzmir sen kuruluşun şehrisin. Sen demokrasinin şehrisin İzmir. Merhum Adnan Menderes’in şehrisin. Sen gazilerin, şehitlerin, efelerin şehrisin. Fakat bugün bir başka güzelsin İzmir. İzmir tarih boyunca defalarca yakıldın, yıkıldın ama hiçbir zaman yok olmadın. İçindeki hürriyet ateşi, demokrasi ateşi hiçbir zaman söndürmedin. Hiçbir zaman teslim olmadın İzmir. Sen mücadele ettin, sen sabrettin ve zafere kavuştun. İşte bugün bir kez daha tarih yazıyorsun ey İzmir. Bugün bir kez daha küllerinden doğuyorsun.

“Bugün bir kez daha yeni Türkiye mücadelesine, yeni İstiklal mücadelesine sahip çıkıyorsun. Seni tüm ilçelerin, bütün mahallelerin, sakinlerinle kalpten selamlıyorum, samimiyetle selamlıyorum. Şu tarihi manzara. Medya bu da mı montaj? Kes, istediğin gibi fazlaları topla aldatamazsınız. İşte İzmir burada. Bu heyecandan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başbakanı bağrına basan İzmir’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi daim eylesin. 30 Mart seçimleri hayırlara vesile olsun diyorum.”

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek de CNN Türk’te katıldığı programda, İzmir mitinginde kentin tarihinin en büyük kalabalığının toplantığını savundu. Ancak AKP’nin kendi sitesinde yayınlanan fotoğraf meydanın bir yarısının boş bırakıldığını, bir yarısının doldurulduğunu gösteriyor. Oysa İzmir’de geçen 29 Ekim’da yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında AKP mitinginin iki katından fazla kabalık vardı. Meydanın iki tarafı da doluydu. Kalabalığın bir ucu Alsancak İskelesi’ne, bir ucu da neredeyse Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanıyordu. Üstelik 2. Kordon’da da büyük bir kalabalık var.

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da dün o kutlamaların fotoğrafını AKP mitinginin fotoğrafı gibi Twitter’dan paylaştı, altına da “Demokrasinin başkenti Güzel İzmir’im… Ne kadar güzel görünüyorsun. 30 Mart’ta kazanan İzmir olsun!” diye yazdı.

AKP’nin mitingine İstanbul ve Ankara’da bile adam taşındığı ortaya çıktı. AKP’lileri mitinglere taşıyan obüsler yol kenarlarına, Alsancak’taki boş yerlere park etmek zorunda kaldı.

Ege Bölgesi illerinden çok daha büyük taşıma yapıldığı belirtilirken, bütün bu taşıma ve AKP’nin oyları İzmir’de artıyormuş gibi çabalarına karşın meydanın bir bölümünün doldurulabilmesi bir fiyakso olarak niteleniyor.