Son Dakika Haberler

Bir İnsan, Bir Anı,Bir Savunma, Bir Eylem.

Bir İnsan, Bir Anı,Bir Savunma, Bir Eylem.
Okunma : 102 views Yorum Yap

KUZEY_1Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un Kuzey’inde ormanların, ortak yaşam alanlarının ve ekolojik alanların yaşaması için mücadele veren gurup, Bugüne kadar yapmış oldukları eylemler ile seslerini yurt içi ve yurt dışında duyurarak büyük bir güç olduklarını kanıtladılar. Mücadelelerini bıkmadan devam ettiriyorlar.

İŞTE  İBRETLİK BİR HİKAYE

Kuzey Ormanları Savunması, Ağaçlıdan Akpınar’a gitti.

İsmail Dede’nin evi istimlak ediliyor..

2013’ün son günlerinde ziyaret ettiğimiz İsmail Dede’nin vefatının üzerinden bir ay geçmeden oğulları şu notla Karayolları Müdürlüğü’ne çağrıldı; “Yapabileceğiniz hiç bir şey yok!”

Kuzey Ormanları Savunması olarak iki hafta önce 3. havalimanı etki bölgesindeki kuzey orman köylerine düzenlediğimiz gezide bölge sakinleriyle bir araya gelmiş, 3. havalimanı ve 3. köprü inşaatlarının yaşamlarını nasıl etkilediğini ve şimdiye kadarki süreçte neler yaşadıklarını kendilerinden dinlemiştik. Ağaçlı’dan Akpınar’a doğru giderken, yol güzergahı evinin dibine kadar girmiş olan İsmail Kurtuluş isminde çok etkileyici bir insanla tanıştık, onun da hikayesini öğrenmiş ve sizlere aktarmıştık. İstanbul’a döndüğümüzde ise, Karayolları Müdürlüğü tarafından 30 yıllık birikiminin, yani her şeyinin elinden alınacak oluşuna evinin girişine astığı pankartla isyan eden İsmail Kurtuluş’un vefat haberini almış ve büyük üzüntü yaşamıştık. İsmail Kurtuluş, konuyu takip eden herkesin aklında tutacağı mücadeleci bir karakter, hepimizin İsmail Dede’si olarak ebedi istirahatine çekildi.

“Yapabileceğiniz hiç bir şey yok!”

KUZEY_2Ve şimdi de Karayolları Müdürlüğü’nün İsmail Dede’nin çocuklarını toplantıya çağırdığı haberini almış bulunuyoruz. Yarın sabah saat 10’da yapılacak görüşmeye bir ön not ile çağrılmış İsmail Dede’nin çocukları: “Yapabileceğiniz hiç bir şey yok.” Bu ceberrut, nobran dil ve onun uygulamaları, sadece İsmail Dede’nin çocuklarının ve eşinin değil; 3. köprüyü içine alan Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. havalimanı projelerinin, her iki yakadaki etki alanlarında bulunan birçok köy sakininin yaşamını alt üst edecek.

Kuzey köyleri eylemde!

Kuzey Ormanları Savunması ziyaret ettiği köy sakinlerine verdiği sözü tutacak, yaşam alanlarını gasp etmek için “acele kamulaştırma” adı altında dayatılan yerinden etme politikalarına karşı kuzey orman köylülerinin yanında olacak, omuz omuza mücadele edecek. Bu vesileyle Ağaçlı’da gerçekleştirecekleri ilk eylemi de buradan duyurmak isteriz. Ağaçlı, Yeniköy, İhsaniye sakinleri, 25 Ocak Cumartesi saat 12.00’da Ağaçlı Kavşağı’nda yol kesme eylemi gerçekleştiriyor. Yaşamı savunan tüm dostlarımızla Ağaçlı’da buluşmak dileğiyle.

Kuzey Ormanları Savunması