Son Dakika Haberler

BİRLERİ KOMUTANIM DİYE ORTALARDA GEZİNMESİN

BİRLERİ KOMUTANIM DİYE ORTALARDA GEZİNMESİN
Okunma : 100 views Yorum Yap

image
 
HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR
Gençler umudumuz. Geleceğimiz. Gençlerden çok beklentimiz var. Ama gencecik çocukları terör böldü. 15 Temmuz’dan bu yana 36 şehidimiz var. Biz rahat yaşayalım diye canlarını feda ediyorlar. Minnet borcumuz var. Terör konusunda bütün siyasi partilerin aynı hassasiyeti göstermesini gerektiğini dile getirdim. Ve bir şeyi unutmayacağız. Terörsüz devralınan bu ülke kan bataklığı haline geldi. Hepimize görev düşüyor. Terörden şikayet etmek kolay sorun şikayetin ötesinde. Terörle mücadelnni kolektif yapılması lazım. Bir siyasi parti tek başıma yapacağım derse gerçekçi olmaz. Zaten olmadı. Terör konusunda ağırlaşan bir tabloyla karşı karşıyayız. Sadece PKK değil. 710 ilden IŞİD’e katılım varsa bu örgüt de taban oluşturmuş demektir.
HALİL İNALCIK: HER ESERİ BİR ANITTIR
Geçen hafta önemli bir değerimizi kaybettik. Halil İnalcık hocamız. Bilgi bir insanın ölümü dünyanın ölümüdür. Halil Hocamız böyle bir insandı. Osmanlı döneminde doğmuştuı ama Cumhuriyet genciydi. Her eseri tarih anıtı olarak önümüzde duruyor.
KARA PARA AKLANIRSA FATURASI AĞIR OLUR
Bugün TBMM’de bir kanun teklifi görüşülecek. Torba Kanun içindeydi. İtiraz ettik geri çekildi. Plan Bütçe Komisyonu’nunda arkadaşlarımız endişelerini dile getirdiler. Fakat komisyondan geçti. Mali af vardır. Mali aftan yanayız ama yapılan düzenlemenin eksik ve yanlış yönleri var. AKP iktidarında 6 kez af kanunu çıkmış. 2 yılda bir af çıkıyorsa oturup hepimizin düşünmesi lazım. Neden? Demekki yönetimde bir sorun var. 2014’ün 9. ayında çıkmış. 2014’te 67 milyar. Bugün vergi alacağı 90 milyara çıkmış. SSK primi 32 milyardı 68 milyara çıkmış. Eğer tasarı vatandaşın borcunu ödeyemez noktaya getiriyorsa bu paralar ödenmiyor. Arkadaşlarımız küçük esnaf için yapılandırmadan yana olduklarını söylediler. Bir de dürüst mükellef var. Adaletli bir devlet borcunu zamanında insanı ödüllendirir. En azından borcu olmayan vatandaşa en azından yüzde 1’lik avantaj sağlanmalı. Ama bu teklifte bir madde var. Diyorki yurtdışında herhangi bir para gelirse, paranın kaynağı belli değil. Türkiye’ye gelirse ben bunu aktarırım. Uyuşturucu mu, terör örgütü parası mı belli değil. Kime ait. Belli değil. Kara parayı aklamak için. Eğer böyle olursa dünya ekonomi çevrelerine vereceğimiz çok hesap var. Ekonomi alanında bütün itibar kaybedelir. Kara para cenneti olur. Saygınlığını kaybeder. Bunu ısrarla dile getirdik.
Ama neden kaynağı belli olmayacak. Kimin parası bu para. Rüşvet parası mı? Bunumn hesabını kime vereceğiz? Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Yasalaşırsa ceremesi ağır olur. Kimse bize hatırlatmadı demesin. Bunlar muhalefet şerhine yazıldı. Dün Başbakan’a da bunları söyledim. Biz ülkemizin saygınlığını korumak istiyoruz. Siz kara parayı aklayan süreci başlatamazsınız. Ekonomik faturası ağır olur.
CAMİYE, KIŞLAYA, ADLİYEYE SİYASET GİRMEYECEK
15 Temmuz darbe girişim oldu. Hala etkilerini toplum üzerinden atmış değil. Bu darbe girilşiminde hepimizin çıkarması gereken dersler var. Siyaset kurumu da yeni pencereler açmak zorunda. Neleri ders olarak çıkarmalıyız? Önce şunu herkesin bilmesi lazım. Camiye kışlaya adliyeye siyaset girmeyecek. Girerse bunlar olur. Her kimlikten vatandaş camiye gidiyor. Arka bahçeye dönüşmemeli. Emir ve komutası alıtnda olmamalıdır. Din siyaset alanına girmez.
“Orduyu ele geçireceğiz.” Yandaşları harp okullarına sokacağız. Niçin göz yumdunuz bugüne kadar? Niçin gereğini yapmadınız? Atatürk Nuıtuk’ta askerin siyasete girmemesi gerekrtiğin anlatır. Orduyu siyasetin içine sokmak Türkliye’yi felakete sürükler. Bugün geldiğimiz nokta budur.
İkinci konu. Bu darbe bilimsel laik eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bilge insan eğitimle olunur. Eğitimle bunu yapabilirsek Türkye kabuğunu kırmış olur. Laik olmayan düzende yeniliklere kapılar kapanır. Sadakatten söz ediliyor. Akılla sadakat bir arada olursa olumlu olur. Bu eğitim sisteminden hiç bir veli memnun değil. Aklı sorgulayarak kullanırız. Neden, niçin budur. birisine körü körüne bağlanıp Allahın verdiği en değerli aklı yok saymak demektir.
“SİYASET TOPLUM İÇİN YAPILIR”
Darbenin öğrettiği bir şey daha var. Siyaset kişisel çıkarlar için yapılmaz. Bir ailenin, zümrenin, cemaatin çıkarları için yapılmaz. Toplum için yapılır. Özveri alanıdır. Topluma adanmışlıktır. Cemaate, tarikata devleti teslim edemezsiniz. Bunu yaparsanız devleti yok edersiniz. Umarım bundan da ders çıkarmış oluruz.
NASIL OLUYOR DA DARBENİN EŞİĞİNE GELDİK”
Siyaset ayını zamanda özleştiri ve geçimiş analiz etme sanatıdır. Bu yapılmazsa tarih tekerrür eder. Siyaset kurum geçmişten ders almadğı için tarih tekerrür etmiştir. Nasıl oluyor da TC tekrar bir darbenin eşiğine gelebiliyor. Demekki geçmişten ders almayan siyaset kurumu. Geçmişi iyi analiz eden toplumlar geleceği sağlıklı inşa eden toplumlardır.
DİKTA HEVESLİLERİ DAYATIR
Darbe bir şey daha öğretti. Siyasetin dayatma değil uzlaşma işi olduğunu gösterdi. Darbeciler, dikta heveslileri dayatır. Demokraside ortak akıl vardır. Dayatma kültürü vardı. Parlamentoya, medyaya bize. Bunun yanlış olduğyu ortaya çıktı. Umarım siyaset kurumun buradan ders çıkarır ve uzlaşma yerinin TBMM olduğunu kimse unutmaz.
SIZMA YOK, ONLAR BİLEREK YERLEŞTİRİLDİ
Devlette liyakat sisiteminin ne kadar önemli olduğu gösterdi. Devleti bir partiye, aileye, cemaate teslim ederseniz sonu böyle olur. İnancımızda bile var. İşi ehline verin diyorlar. Kim olursa olsun işi ehline verin diyor. İşi ehline vermezsen Türkiye bu durumla karşı karşıya kalır. Liyakat sisyemiyle oynarsaınz devleti çökertirsiniz dedim. Adım adım geldiler. Efendim devlete sızmışlar. Devlete sızma yok. Bilerek istenerek yerleştirildi.
BAŞKA ARAYIŞLARA FELAKET GETİRİR
Bu darbe girişimi bize parlamenter sistemin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. TBMM Başkanı’na teşekkür ediyorum baskılara bombalara rağmen Meclis’i açık tuttu. Milletvekillerine teşekkür ediyorum. Parlamentonun gücü bir kez daha kanıtlandı. Meclis direndi halk direndi darbe püskürtüldü. Demokratik parlamnenete sitemi daha güçlü hale getirilmelidir. Başka arayışlara girmek felaket getirir.
KURUCU DEĞERLER VURGUSU
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar Osmanlı’nın neden çöktüğünü biliyordu. Onun için Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkeleri oluşturuldu. Onlar ümmet dediler Cumhuriyeti kuranlar millet dediler. Cumhuriyetin kurucu değerlerinin ne kadar önemli olduğu ortada.
Bu darbe bize medya özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Yıllar yılı laiklik dinsizliktir dediler. Laiklik dün ve vicdan özgürlüğünün garantisidir. Bakın hangi görüşten olursa olsun insanlar darbeye karşı çıktı. Bunu sağlayan laiklik, hukukun üstünlüğü ve demokrasidir.
YENİ MAĞDURLAR YARATMAMALIYIZ
Bir kişi suç işlemişse herkesi suçlayamazsınız. Bir aileyi bütün mahallenin ortasında darbeci diye suçlamak çok tehlikeli. Yeni mağdurlar yaratmamalıyız.
Adalet ama intikam değil. Sadece darbecileri mi, hayır er ve erbaşları linç edenlerin de mahkeme önüne çıkartılmalı.
FETÖ TÖRER ÖRGÜTÜNÜN MAĞDUR ETTİĞİ KİŞİLER…”
Geçmişte FETÖ terör örgütünün mağdur ettiği kişiler var. Hayatlarının en verimli dönemlerini hapishanede geçirdiler. Bunların tamamının suçsuz oldukları ortaya çıktı. Bir kumpasa kurban gittikleri ortaya çıktı. Bu ülkede adalet varsa o insanlara hakları iade edilir ve görevlerinin başına gelirler. Balyoz, Ergenekon, Casusluk davası.. Hepsinin itibarının iade edilmesi lazım.
Yakalanıyor kişiler, doğru adliyeye. Hakim tutuklamazsa şöyle bir kaygısı var: ‘Ya beni de tutuklarsa’ diye endişe ediyor. Falan bankaya niye para yatırdın diyorlar. Efendim bankayı siz kurmadınız mı? Bankayı kapatırsın mesele biter. İş dünyasını tehdit edersen o farklı bir noktaya gider.
Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Darbe girişimini yapanlar belli bir dönemde sistemli olarak yerleştirildi mi? Bunlarla mücadele gerekiyor mu, evet gerekiyor. OHAL yasası Anayasa’ya uygun olarak çıkartıldı, evet. Tereddüttümüz, OHAL’in hukuku aşan kullanımı bizde kaygı uyandırıyor. OHAL dönemini kullanıp OHAL sonrasındaki sürece ilişkin de yasal düzenleme yaparsanız bu demokrasiye de parlamenter sistemine de aykırıdır.
Ben devleti yeniden inşaa edeceğim diyorsunuz. KHK’larla yeniden devlet inşaa edeceğiz diyorlar. Bu devlet hepimizin devleti. Bizim seçmiş olduğumuz temsilcilerin olduğu parlamentoda yeniden inşaa yapılır.
KOMUTAN KİMDEN TALİMAT ALACAK?
Kuvvet komutanlarını düşünün, önce Cumhurbaşkanı, sonra Başbakan sonra da Bakan talimat verebilecek. Böyle bir yapı olabilir mi? Amerika’da olabilir biz kendi tarihimize kendi kültürümüze bakarız. Metehan’dan bu yana orduda bir hiyerarşi var. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nden yanayım. Orduyu nasıl savunuyorsam orduyu da BDDK’yı da Türkiye Cumhuriyeti’ni de savunuyorum. Ordu sivilleşmez arkadaş. Sivil yönetime ordu hesap verir.
YA BİLGİ VERİN YA DA KAPATIN
TBMM’de bir güvenlik ve istihbarat komisyonu kuruldu. Kurulduğu günden bu yana bir istihbarat birimi yetkilisi gelip bilgi vermedi. Eğer gelip bilgi vermiyorlarsa bu siyasi iradenin onayı olmadan olamaz. buradan sayın İsmail Kahraman’a çağrı yapıyorum, ya adam gibi gelip bilgi verirler ya da komisyonu kapatın.
BAŞKOMUTANLIK ÇIKIŞI
Başkomutanlık işine değinmek istiyorum. Başkomutanlık görevi TBMM’dedir.Herkes bunu kabul edecek. Cumhuriyetin kuruluşundan beri başkomutanlık Meclistedi. Gazi Meclis dememizin sebebi budur. Mustafa Kemal Atatürk’e yetkiyi yeren TBMM’dir. 3’er aylık sürelerle verilmişrtir. 4. defa yetki verilirken yasalar geniştir çıkarılmasını istemiştir. Şimdi bütün sağır sultanlara sesleniyorum. Gazi Mustafa Kemal kendi yetklileri kısıtlarken birileri komutanım diye ortada gezinmesin. Yetki parlamentodadır. Anayasa’nın 104. maddesi çok açıktır. TBMM adına sadece temsil yetkisi vardır. Bu yetki meclisin namusudur devredemez.