Son Dakika Haberler

Bolca Nine, Pınarbaşı, Kaynarca, Bahçeköy, Edirne, BAHARIN GELİŞİ KUTLANIYOR

Bolca Nine, Pınarbaşı, Kaynarca, Bahçeköy, Edirne, BAHARIN GELİŞİ KUTLANIYOR
Okunma : 95 views Yorum Yap

sukrugenc_atladi_1

Sarıyer Belediyesi, Baharın gelişini kutluyor.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç her yıl olduğu gibi bu yılda geleneksel olarak düzenlenen “Bolca Nine Türbesi Ziyareti’ni” bu yılda gerçekleştirdi.

Hırdırellez şenlikleri kapsamında Sarıyer’den 20 otobüs dolusu vatandaşımız sabah saat 06.00 da Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem tarafından yolcu edildi. Sarıyerliler gün boyunca Babaeski de bulunan Bolca Nine türbesinde türbe ziyareti ile dileklerini ve adaklarını gerçekleştirdiler.

 

Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı’nın da iştirak ettiği, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, İsmail Erdem, Meclis Başkanı Hüseyin Çoşkun, Meclis Üyeleri Sevim Yalınkılıç, Aysin Gönen, Sevim Çelebi, Salih Akıncı, Mustafa Balcı, Ali Görgülüer, Mustafa Oktay Aksu, Rumelikavağı Muhtarı Sinan Demirci etkinliğe katıldılar.Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı’nın da iştirak ettiği, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, İsmail Erdem, Meclis Başkanı Hüseyin Çoşkun, Meclis Üyeleri Sevim Yalınkılıç, Aysin Gönen, Sevim Çelebi, Salih Akıncı, Mustafa Balcı, Ali Görgülüer, Mustafa Oktay Aksu, Rumelikavağı Muhtarı Sinan Demirci katıldılar.

Bolca Nine Türbesi mesire alanında piknik yapan Sarıyerliler, Başkan Şükrü Genç ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler. Türbe ziyareti sonrası Sarıyerliler Edirne Selimiye Camii ziyareti yaparak Sarıyer’e döndüler.

BOLCA_8 (2)

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve meclis üyeleri Kaynarca Belediyesini de ziyaret ederek Başkan Serdar Türker ile Kaynarca’nın dört tarafını çevrili olduğu tarihi su kanallarını, bugün yıkılmış durumda bulunan 1107 senelik Bizans dönemi kiliseyi, bugün halen daha Kaynarca halkına hizmet eden ve Türkiye’de yaşayan son su değirmeninde incelemeler yaptılar.

Başkan Şükrü Genç, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu üyesi olması dolayısı ile yakından ilgilendiği Kaynarca’da Belediye Başkanı Serdar Türker’in Tarihi Kentler Birliğine yeni müracaat ettiğini belirterek, Kaynarca beldesini Tarihi Kentler Birliği gündemine alarak yakından ilgileneceğini,  mükemmel Bizans ve Osmanlı tarihini barındıran ve Osmanlı İmparatorluğunun Balkan seferlerinde kullandığı geçiş yolu olan Kaynarca’nın suları nedeniyle çok önemli bir belde olduğunu, bu tarihin korunması ve ilgilenilmesi, gerekli yatırımların yapılarak tarihin yaşatılması gerektiğini belirtti.

Sarıyer Belediye Başkan yardımcıları Sevgi Atalay ve İsmail Erdem Bolca Nine Türbesinde gelecek için şans dileklerinde bulunarak dua ettiler.

Bir süre önce kaybettiğimiz Sarıyer Belediye Başkan yardımcısı Yüksel Tutak’ın köyüne ziyarette bulunan Şükrü Genç, Yüksel Tutak’ın doğduğu eve giderek ailesini  ziyaret etti.

bah11 (2)

HIDIRELLEZ ATEŞİNİ BAŞKANLAR BİRLİKTE YAKTI

Bahçeköy Hırdırellez Şenliği  muhteşem bir çoşku ile kutlandı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibi Bolca Nine ziyareti sonrası meclis üyeleri ile birlikte etkinliği katıldı,

AKP İlçe Başkanı Salih Bayraktar ve MHP İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç’in yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katıldığı Bahçeköy Hıdırellez Şenliğinde, Şükrü Genç, Salih Bayraktar, Ünsal Bilgiç Hıdırellez ateşini birlikte yaktılar, Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Beşiktaşlılar Derneği kusursuz organizasyon ile Bahçeköy halkına Hıdırellez şenliği yaşattılar.