Son Dakika Haberler

“Bu Anlayış 8 Haziran’da Gidecek” PATATES YOKSA ENGİNAR YESİNLER

“Bu Anlayış 8 Haziran’da Gidecek” PATATES YOKSA ENGİNAR YESİNLER
Okunma : 89 views Yorum Yap

Gıkanzeybek

CHP grup sözcüsü Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Meclisinde siyasi resitallerinden birini daha gerçekleştirdi.

AKP meclis üyelerinin yanlış tarih ve belgeleri, Kadın hakları, İBB yardımları,Anneler günü ve kadın haklarının haksızlığı Gökan Zeybek’in yine Mecliste ders vermesi gerektiğini ortaya çıkardı.

Siyasi tecrübesi, bilgi ve birimi ile Sarıyer Meclisine çok fazla gelen ve en üst siyasi sınırları zorlayan CHP, İBB meclis üyesi Gökan Zeybek ” Patates yoksa Enginar yesinler” zihniyetine tarihi ders verdi..

Sayın meclis başkanımız Mayıs ayının öneminde bahsetti, 1950 yıllardan sonra doğmuş olan bir kuşak açısından 6 Mayıs son derce önemli bir tarihtir.

3 FİDAN SEVDASI HİÇ BİTMEYECEKTİR

Türkiye de demokratik Cumhuriyet’in bütün kurum ve kuralları ile işlemeye başladığı anayasadaki bireysel özgürlüklerin en geni biçimde uygulanmaya çalışıldığı 1960 yıllarsan sonra 1968 Avrupadaki gelişen öğrenci hareketleri devrimci hareketler sonrasında Türkiye de de yeşeren özellikle köylü,emekçi,işçi çocuklarının Türkiye gündemine hakim olması Türkiye siyasetinin merkezinin giderek halktan yana bir çizgiye gelmesi, özellikle emperyalist dünyayı, sonrada onun işbirlikçilerini çok etkilediki 6 Mayıs 1972 de 3 Fidan dar ağacında özel mahkemelerde tıpkı 1961 de kurulan mahkemeler de olduğu gibi tıpkı bugün Türkiye de kurulan özel yetkili mahkemeler gibi siyasetin iktidarlarının insiyatifi ile dar ağacında asıldılar. O nedenle Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına şunu belirtmek istiyorum ki ne 1960 darbesi sonrası kurulan mahkemelerde asılmış olan devrin başbakanı Adnan Menderes ve çalışma arkadaşı bakanların ne 1971 muhtırası sonrasında oluşan darbeci iktidarların kurmuş oldukları sıkıyönetim mahkemeleri, nede daha sonra 1980 de kurulmuş olan sıkı yönetim mahkemeleri, bugün adı değiştirilse bile kurulmuş olan, haktan, hukuktan,özgürlükten yoksun mahkemelerin vermiş olduğu bütün kararların halk nezdinde geçersiz olduğunu belirtiyorum o nedenlede Türkiye gençliğinin yüreğinde ve gönlünde Deniz Geçmiş’in sevgisi ve sevdası hiç bitmeyecektir.

İKTİDAR İÇİN ŞAFAK SAYIYORUZ

Burada gönlümüzü rahat turacağız,bugün 8 Mayıs, allahın izniye 8 Haziranda yeni bir iktidarı konuşacağız, o nedenle beklentilerinizin ve taleplerinizin karşı bulacağı günler bizim açımızdan 30 günün altına inmiştir, askerlikte plaka sayılırdı bizde burada ayın günlerini sayamaya başlayacağız, çok yakın bir zamanda Türkiye layık olduğu özgür ve demokratik halktan yana iktidarıda görecektir, bizde Sarıyer Belediye Başkanlığı olarak da iktidar partisinin belediye başkanlığı olarak hizmetlerimizi keyifle yapmanın mutluluğunu yaşamış olacağız. Bu nedenle 1 Mayıs biber gazı yeme bayramı son kez yaşanmıştır, bundan sonra yaşanmayacaktır.

Hazine ve vakıflar arazisi üzerinde yaşayan yurttaşlarımız ile ilgili belediye meclislerinden verilen önergeler son kez verilecektir,bir daha bunlar yaşanmayacaktır,çünkü bütün bunların kaynağı ve yetkisi olan TBMM Sarıyer de yaşan yurttaşlarımız olduğu gibi bütün ülkede yaşayan yurttaşlarımızın hakkı olan bütün temel hakları kendilerine yasal açıdan verilecektir.

YÜZDE 77 ADALET VE HUKUK SİSTEMİNE GÜVENMİYOR

Yüksek seçim kurulu ile ilgili deşerlendirme yapmak istiyorum.

Türkiye de hukuk sistemine olan güven % 23 bin tane vatandaşımızdan 230 kişisi ben Türkiyede adalet sistemine güveniyorum diyor, 770 kişi de hukuk sistemi ve adalete güvenmiyorum diyor, biz bütün siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri olarak özgür yaşam alanımız,nefesimizi sağlayan var olmamızın temel anlayışı olan adalet duygusunu yeşertmenin temel yolu insanların hukuka olan inancının en üst seviye olmasıdır, bir yurttaş ben herhangi biçimde haksızlığa uğradığım zaman hakkımı mahkemelere gider ararım,hakkımı bana verirler yada haksız bir iftiraya uğradığım zaman mahkemelere giderim haksızlık karşısında hakkım bana teslim edilir anlayışını yüreğinde, vicdanında ve beyninde yeşertmesi gerekir.bu duygunun yok olmasının toplumda derin travmalar yaşattığı açık seçiktir.

Geçen ay İBB meclisinde 150 milyon ilçe belediyelerine yardım gündeme gelmiştir,( Akp sıralarından 200 sesleri) gündemde 100 milyon olan yardım 200 olarak düzeltilmiştir, ilçelerin almış olduğu yardımları iki katı arttırmıştır, 2014 yılında bu yardım ilçe belediyelerine yapılmadı,2015 yılında ise Nisan ayında İBB gündemine gelmiştir. 150 olan yardım yapılan itiraz ile düzeltilerek 200 olmuş ve oybirliği ile geçmiştir,

ADALET DUYGUSU VİCDANLARDA HÜKÜM SÜRMELİ

Adalet duygusunun vicdanlarda hüküm sürmesi için her birimizin bir resme, bir yazıya bir bilgiye baktığımızda aynı şeyleri hissetmemiz lazım,İstanbulda 39 belediye var,14 tanesi CHP belediyesidir, 25 ‘i AKP belediyesidir, İstanbulda CHP belediyelerinin oranı % 37, İBB meclsisinden CHP aktarılan ödenek miktarı ise %26, Sarıyer ile ilgili eleştiri yaptım,Sarıyer belediyesinden daha az alan AKP Belediyeleride var, Zetinburnu ve Beyoğlu. Otomobil kullanan yurttaşlarımız için söylüyorum, Zeytinburnu na, silivri kapıdan girin beyti kebap Bakırköy sınırlarına 5 dk. Ulaşırsınız, Sahil yolundan E-5 e ise 3 dk ulaşırsınız, Doğu batı yönünden 5 dk, Kuzey,Güney den ise 3 dk. Beyoğlu ilçesi ise Unkapanı Köprüsü – Elmadağı trafik açıksa araçlar ile 5 dk.

4. Levent, Seyrantepe den girilerek Kısırkaya ya ulaşmak için bütün yollar açık olsa tam bir saate ulaşamazsınız, Kuzey Güney 1 saat, Doğu,Batı bir saat. Ne coğrafi açıdan nede başka bir değerlendirme ile Ulaşamazsınız, Sarıyer belediyesine verilmiş olan rakam adalet duygusunu yaralamaktadır. Sarıyer ile aynı coğrafi özelliklere sahip olan, Nüfusu eş değer olan ilçeler Sarıyerden yaklaşık iki katı oranında yada%70-80 oranında yardım almışlardır,itirazımız bunadır.

Komisyon raporunda deniyorki, İstanbul Ticaret Odasına sormuşlar Rapor hazırlamışlar, ilçelerin gelişmişlik oranında yardımı ayarladık.

Sayın Şükrü Genç Başkanım biz CHP gurubu olarak sizlere görüş hazırladık bilgilendirmek istiyoruz.

İBB’den İSTANBUL’UN EN İYİSİNE YARDIM YOK

Sarıyer Belediyesini şuan son yapılan kamuoyu araştırmasında İstanbul’un yaşanabilir en iyi 8 ilçesi biri haline getirdiniz,eğer bu hızla çalışmaya devam ederseniz daha üst sıralara çıkaracaksınız buda Sarıyer Belediyesinin gerek Ankara’dan gerek Büyükşehirden bu kafa yapısı ile yardım alma şansınız olmayacağını gösterir bunu dikkatinize sunuyorum.

CHP Belediyelerinin başarıları çalışması ile toplumsal sorunları çözmesi ile halkın sorunları çözmesi ile doğru yatırım yapması ile o kentlerdeki yaşam kalitesinin yükselmesini burada olumsuz gerekçe olarak madde içine konmasını anlamakta güçlük çekiyoruz, Üstelik CHP li İstanbuldaki belediyeler tarafından yönetilen kentlerin büyük bir çoğunluğu yanlızca o semtte yaşayanları değil, bütün İstanbul halkına hizmet eder, Sarıyer de yanlızca Sarıyerliler değil, Sarıyer’in bütün ormanları ve plajlarında milyonlarca insan gelir ve yaşar, Nisan ayı Emirganda lale festivali yapılmaktadır, Emirganda bütün İstanbullular ile birlikte yaşadık. Köylerimizde, Sahil şeridinde 365 gün İstanbul halkı ile birlikte yaşamaktayız o nedenle bu gerekçenin hiç bir mantıklı yani olamadığını buradan belirtmek isterim.

KARAYALÇIN İMZASI YALAN ÇIKTI

Pazartesi meclis oturumunda 2981 ile ilgili görüşmeler yapılırken sayın AKP gurup başkan vekili, Şimdiki İl başkanımız Murat Karayalçın’ın müracaatı ile Anayasa Mahkemesinin iptal işlemini yaptığını belirtti. Anayasa Mahkemesine başvuru yetkisi Mecliste gurubu bulunan siyasi partiler ile ilgili mahkemeler tarafından yapılabilir.

Yerel mahkemeler bir yasanın iptali için Anayasa mahkemesine dava açabilir, Danıştay dava açabilir ve TBMM dava açabilir, Murat Karayalçın 1989 yılında Ankara BB başkanı oldu,1994 yılına kadar bu görevi yaptı,son zamanlarında Başbakan yardımcısı oldu 1995 yılında Samsun’dan Milet Vekili oldu, o nedenle Murat Karayalçın’ın Anayasa Mahkemesine bir müracaatla ile ilgili imza ne bir Mahkeme Başkanı neden Millet Vekili olmadığını bir tarih yanlışlığını dikkatte çekmek açısından belirtirim.

19 MAYIS 1919’UN DEVAMIYIZ

Burada ifade edilmek istenen 1985 yılında Anayasa Mahkemesine giden parti Halkçı Parti idi ancak bugün CHP’nin mayasını kökünü, ilkelerini oluşturan siyasal parti SODEP tir. Sodep içinden gelen siyasi harekettir,sonrasında SHP,CHP, ayrıca Bülent Ecevit’in DSP, 1980 sonrasında siyaset yaşamımızda partiler olarak görürüz.

GÖMLEK HİÇ DEĞİŞTİRMEDİK

19 mayıs 1919, Kuvayı Milliyenin, Ankaradan TBMM açılığını yada o tarihten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ünde , İsmet İnönü’nün de,Bülent Ecevit’inde bundan sonraki bütün CHP genel başkanlarımızın almış olduğu kararları hiç bir şekilde kendi dışımıDa görmeyi vede savunmamazlık yapmayız. Ancak siyasi partiler hangi gelenekten geldiklerini çok iyi bilmek zorundadırlar . Bu arada biz 9 Eylül 1922 de İzmirde Yunan’ın denize döküldüğü günden beri Mustafa Kemal’in bize giydirdiği gömleği bugünde halen taşımaya devam ediyoruz, hiç bir biçimde de gömlek değişikliğine gitmedik.

1 AY OATATES YEMESİNLER, ENGİNAR YESİNLER

Patates meselesine gelince, İngiltere Kraliçesi meydana halk bağırınca neden bağırıyorlar diyor, Ekmek yok. Ekmek yok, ekmek yok sloganları atıyorlar, Kraliçe Ekmek yoksa Pasta yesinler diyor. Patates 5 tl olunca Sayın Nurettin Çelik İse ” Bir ay patates yemesinler” diyor! Patatesi yerken şeker yada nişasta problemi nedeniyle yemediklerini düşünüyor, onlarda patates yiyemiyorlarsa Enginar yesinler biçimindedir.

Bu mantık, Türkiyede iktidarının bir ayı kalmıştır.

İBB’de KADIN YETKİLİ YOK

Pazar günü “Anneler Günü” bütün annelerin ellerinden öpüyorum,hayatını kaybetmiş bütün annelerin rahmet diliyorum,bir siyasal parti iktidar olduğu yerlerde kadınlara değeri yönetim yapılanmasında kurumsal aşamada verdiği değerle ölçülür,Sarıyer Belediye Başkanlığın da 5 Başkan yardımcısından ikisi kadındır,müdürlerimizin 1/3 fazlası kadındır. Bir bilgiyi sizlerle paylaşayım. İBB Meclis Üyesi İBB Başkanından sonra özel kalem müdürü erkek,genel sekreter erkek,genel sekreter yardımcısının tümü erkek,daire başkanlarının tümü erkek,birim müdürlerin tümü erkek nerde kadına verilen önem. Nerde kadının toplumsal yaşama katılması, nerde Mustafa Kemal’in 1934 de seçme ve seçilme hakkını dünyada ilk defa vermiş olduğu Türk kadınının 90 yıllık süreçte elde ettiği bu birikim Cumhuriyetle birlikte yansıması nerede.

Sadece boş laflarla olmaz..

Doğru söylüyorsunuz ” Bazıları konuşur, bizde Sarıyer de olduğu gibi kadına hak ettiği Sarıyer de veriyoruz, gerekeni yapıyoruz.