Son Dakika Haberler

BU VATAN HIRSLARIMIZDAN ÇOK DAHA DEĞERLİ

BU VATAN HIRSLARIMIZDAN ÇOK DAHA DEĞERLİ
Okunma : 115 views Yorum Yap

Safakpavey-1

Hükümet adına Bülent Arınç, Ak Parti adına Mahir Ünal, CHP adına Levent Gök, MHP adına Ümit Özdağ, HDP adına Osman Baydemir kürsüye gelecek.

PAVEY UYARDI: BU VATAN HIRSLARIMIZDAN ÇOK DAHA DEĞERLİ

Şafak Pavey oturumu açış konuşmasından şunları söyledi:
Burada yaratacağımız her asabiyet sokağa şiddet teşviki olarak dönebiliyor. Bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Bizler varlıklarımızla bir şey katmak için Meclis’teyiz. Siyaset şiddet bizi her zamankinden çok daha acil göreve çağırıyor. Ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimize inanıyorum. Değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor gündeme geçiyorum.

Pavey’in konuşmasının ardından Meclis toplantı çağrısına ilişkin önerge okundu.

KÜRSÜYE İLK OLARAK ARINÇ ÇIKTI

Toplantıda ilk sözü hükümet adına Bülent Arınç aldı.
İşte Arınç’ın konuşmasından satır başları:
Öncelikle CHP Grubuna verdikleri olağanüstü toplanma tekliflerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Son günlerde kalplerimizi kanatan acı olayların,. soruşturmaların devam ettiği bir zamanda ve hükümetin terörle mücadele yaptığı süreçte konuyla ilgili görüşme zaruret olmuştu. Bunu CHP yerine getirdi. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır.

Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik. Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi.
Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor.

Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir. Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var.
Bunun ayında geçtiğimiz dönemde 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır.

Çözüm süreci bugün de tartışılacaktır. Devam edecek mi sona mı erdi diye bir tartışma var. Ete kemiğe bürünmüş bir çözüm süreci var. 12 yıldan beri iktidarını sürdüren AK Parti iktidarlarında AB uyum süreci ve demokratikleşme paketleriyle çok önemli adımlar atıldı.

20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan katliam diyebileceğimiz bir terör saldırısı sonrasında hükümetimizin güçlendirdiği kriz merkezinden durumu an be an takip ettik. 3 terör örgütüne karşı PKK ve bağlantılı örgütlerine DAEŞ ve DHKP-C’ye karşı operasyonlar yapıldı. Sonuçları da açıklandı.

‘ÇOK HASİS DAVRANDINIZ SAYIN BAŞKAN’

Arınç, süresinin bitmesinin ardından Pavey’e dönerek “Sayın Başkan ek süre verecek misiniz?” dedi. Pavey de “Olağanüstü bir gündemle toplanmış olmamız nedeniyle 2 dakika ek süre veriyorum” yanıtını verdi. Süreyi az bulan Arınç, “Çok hasis davrandınız Sayın Başkan” sözleriyle tepki gösterdi