Son Dakika Haberler

Bugün kardeş miyiz değil miyiz ölçme günüdür

Bugün kardeş miyiz değil miyiz ölçme günüdür
Okunma : 48 views Yorum Yap

SelahattindemşrtasHDP’li Selahattin Demirtaş, Suruç ve Kobani’de yaşananları Türklere Azerbaycan örneğiyle anlatarak, “Bugün aynı IŞİD tehlikesi Azerbaycan’da olsaydı ve siz destek olmak için sınıra gitmek isteseydiniz ve sınırda engellenseydiniz ne hissederdiniz? Biz Kürtler ve Türkler etle tırnak gibiyiz diyenlere seslenmek istiyorum. Bugün kardeş miyiz değil miyiz onu ölçme günüdür” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ABD’nin başkenti Washington’da “Ortadoğu’da Yeni Kürt Realitesi” adlı konferansta yaptığı konuşmada öne çıkan noktalar şöyle:

“IŞİD Kobanê’ye 1 km yaklaşmış durumda. Kobanê ile az önce yaptığımız görüşmelere göre Kobanê’nin bir mahallesine girmek üzere. Girmeye çalıştığı mahalle de Türkiye’ye 500 metre uzaklıkta. Birleşmiş Milletler dolayısıyla dünya liderleri birbirleri ile IŞİD’in ne kadar tehlikeli olduğunu ve IŞİD’e karşı beraber hareket etmenin önemini konuştular. Ama IŞİD birkaç saat sonra Kobanê’ye girmiş ve binlerce kişiyi katletmiş olacak.

HERKES İZLİYOR
Koalisyona ait uçaklar şu anda Kobanê’nin üzerinde uçuyor. Onlar yukarıdan izliyorlar, Türkiye 500 metre uzaktan izliyor. Herkesin bir şey yapması gerektiğini söyleyen liderler, şimdi IŞİD’i izleyenlerle ayını liderler. Merak ediyorum. IŞİD’den katliam haberleri duyarsak, bu liderler ne diyecekler? Türkiye başta olmak üzere ne diyecekler?

SİLAH KORİDORU AÇILSIN
PYD’nin eşbaşkanı Sayın Salih Müslim bir tek şey istiyor. Bize ağır silahların ulaşabileceği koridor açsınlar, diyorlar. Gerek Güney Kürdistan’dan gerekse Rojava’nın diğer taraflarından Kürtler destek ulaştırmak istiyorlar. Bütün dünya sessiz kalsa bile destek olmak istiyorlar. Ama Türkiye sınırlarını açmıyor, başka da yer yok. IŞİD üç tarafından kuşatılmış durumda, Türkiye tek alternatif.

KIRILMALAR OLACAK
Görünen o ki, mesele, büyük kırılmalara ve siyasi gelişmelere yol açacak. Orada kuşatılmış olan kim olursa olsun, Kürt, Türkmen, insan olan, kendine insanım diyen kimsenin duyarsız kalamayacağı bir trajediyle karşı karşıyayız. Fakat görünen o ki, kolay kolay oradaki Kürtlere kimse yardım etmeyecek.

YA AZERİLER OLSAYDI
Ben özellikle Türk halkının anlayabileceği bir örnekle anlatmak istiyorum. Bugün aynı IŞİD tehlikesi Azerbaycan’da olsaydı ve IŞİD bir Azeri kentini kuşatmış, birazdan oradaki Azeri Türkleri katletmek üzere olsaydı. Ve siz destek olmak için sınıra gitmek isteseydiniz ve sınırda sizi Türk polisi copla, gazla engelleseydi, ne hissederdiniz? Lafa gelince, biz Kürtler ve Türkler etle tırnak gibiyiz diyenlere seslenmek istiyorum. Bugün kardeş miyiz değil miyiz onu ölçme günüdür.

YENİ TARİHSEL TRAVMA
Bütün bu yaşananlar Kürt halkında tarihsel bir travmaya yol açmak üzere. Biz bunun gibi şeyleri Mahabad’ta yaşadık. Halepçe’de yaşadık. Kamışlı’da yaşadık, Roboski’de, Diyarbakır’da yaşadık. Şimdi yeni bir tarihsel kırılma yaşamak üzereyiz. Temennim odur ki, Türkiye’de hükümet bu kırılmanın önüne geçecek radikal bir hareketle Rojava halkıyla temasa geçer ve yeni güçlü bir ittifakın önünü açar.

ROJAVA DAHA ÖNDE
Döner dönmez Sayın Başbakan Davutoğlu ile görüşebilmeyi arzu ediyoruz. Yeni politika değişikliği için elimizden gelen tüm çabayı sergileyeceğiz. Şu anlayış yanlıştır. Türkiye’deki Kürtler ayrıdır, süreç ayrıdır, Rojava’daki Kürtler ayrıdır. Bizden kimse şunu istemesin. Siz Türkiye’deki Kürtler sürecin devamı adına Rojava’daki katliama sessiz kalın. Bu bize hakarettir. Barış süreci doğrudan Rojava’daki gelişmelerle bağlantılıdır ve Rojava’daki gelişmeler daha öndedir.

ADANA’YI DA SAVUNACAĞIZ
IŞİD’i büyütüp başımıza bela edenler, ki IŞİD şu anda Kürtlerden başka kimseye saldırmıyor, bilsinler ki, bir gün bu beladan kurtulacağız ama bu bela sizin başınızı ağrıtacak. Türkiye için tehdit Kürtler değil IŞİD ve onun destekçilerdir. Kobanê düşebilir belki. Ama Türk kardeşlerimizin şundan şüphesi olmasın. Suruç’a, Adana’ya doğru ilerlediğinde IŞİD’in önünde yine biz olacağız. IŞİD şu saatlerde o kara bayrağını Kürdistan’ın bir yerine dikmiş olabilir ama bütün dünya bilsin ki, o kara bayrağın yerine bir gün Ala Rengin (Kürdistan bayrağı) bayrak dikilecek.