Son Dakika Haberler

Bundan sonra parti içinde çatlak seslere izin vermeyeceğim

Bundan sonra parti içinde çatlak seslere izin vermeyeceğim
Okunma : 102 views Yorum Yap

kilicdaroglu_kurultay22Kılıçdaroğlu Kurultay öncesi sert mesajlar verdi. Bundan sonra acımasız olacağını açıklayan Kılıçdaroğlu Kurultay ile ilgili ince detaylar verdi.

CHP’de parti içinde çatlak seslere izin vermeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, taviz vermeyen bir başkan olacağım. PM üçte biri kadın olacak dedi.

CHP lideri, cuma günü başlayacak kurultay öncesinde Cumhuriyet gazetesine konuştu. Hem kurultayda yapacağı konuşmanın içeriğine dair sinyaller, hem de kurultay sonrasında ‘parti disipli’ne ilişkin çarpıcı mesajlar verdi.

 Cumhurbaşkanı seçimini Erdoğan’ın ilk turda kazanmasının ardından, ‘ulusalcı’ olarak bilinen isimlerin parti yönetimine bayrak açması, CHP’yi olağanüstü kurultay kararı almaya itmişti. AKP’de geçen hafta yapılan olağanüstü kongreyle yeni Genel Başkan’ın belirlenmesinin ardından gözler, bu hafta sonu yapılacak CHP kurultayına çevrildi.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cuma günü başlayacak kurultay öncesinde Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilcisi Utku Çakırözer’e konuşarak, hem kurultayda yapacağı konuşmanın içeriğine dair sinyaller, hem de kurultay sonrasında ‘parti disipli’ne ilişkin çarpıcı mesajlar verdi.

 Kılıçdaroğlu’nun Çakırözer’e söylediklerinden öne çıkan bazı noktalar şöyle:

 YÖNETİMİN ÜÇTE BİRİ KADIN OLACAK 

“Bizim diğer partilerden farklı bir yanımız var. Kotalarımız var. Yönetimin yüzde 10’u 30 yaş altı gençlerden olacak. Yüzde 33’ü kadınlardan. Yüzde 8 bilim yönetim kültür platformundan gelecek. Geriye kalan yarıdan biraz azı ise bölgesel dengeler dikkate alınarak şekillendirilecek.”

BAŞÖRTÜLÜ HES DİRENİŞÇİSİ DE DAVETLİ 

“Soma’da hayatını kaybeden madencilerin yakınları da aramızda olacak. Roboski’de katledilen 34 kardeşimizin yakınları bizimle olacak. HES direnişinin kahramanı bir kızımız vardı. Onun da bizimle olması için Veli Bey (Ağbaba) devrede.”

TASFİYE DEĞİL, BÜTÜNLEŞME 

“Bu kurultay hiçbir şekilde tasfiye kurultayı değil. Asla düşünmedim. Öyle düşünsem kurultaydan önce daha o gün yapardık. Kurultayla ben yeni bir sayfa açıyorum. Herkes kurallara, parti disiplinine, yetkili organların aldığı kararlara bağlı kalacak. O nedenle bir tasfiye değil birleşme, bütünleşme kurultayı olacak. İmza vermeyenler konusunda kategorik olarak ‘öyle olacak’ ya da’ şöyle olmayacak’ diyemem.”

İŞSİZLİK VE KÜRT SORUNUNDA YENİ TABLO 

“Henüz hazırlıkları bitmedi. Ancak Türkiye’nin iki temel sorunu var. Biri işsizlik. İkincisi Kürt sorunu. 12 yıllık AKP iktidarlarında bunların ikisi de çözülmedi. Benim konuşmam da ağırlıklı olarak bu iki çizgi üzerinde olacaktır. Türkiye’nin önüne yeni bir tablo koymamız lazım.”

YOLSUZLUKLAR 

“Artık muhatabım hükümet. Hükümetin icraatlarını masaya yatıracağız. Bakalım Meclis’te nasıl bir programla karşımıza çıkacaklar. Ancak tabii ki Erdoğan’ın yolsuzluklarını unutmayacağız, bu halka da unutturmayacağız.

‘DİSİPLİNE UYMAYANA ACIMASIZ OLACAĞIM…’ 

“Bu kurultayın önemi şu: Bundan sonra parti içinde çatlak seslere izin vermeyeceğim. Bunu baştan söylüyorum ki herkes ona göre oyunu kullansın. Partide disiplini sağlayacağım. Şuna inanıyorum. Eğer siz partinizde disiplini sağlarsanız halka da güven verirsiniz. (…) Bu eleştiriye kapalı olduğum anlamına gelmesin. Ama parti içi eleştiri demek, çıkıp basın toplantılarıyla partiyi eleştirmek değildir. Partinin resmi organları vardır. Eleştirmek isteyen gider sadece o organlarda eleştirisini yapar. Bu ilkeye uymayanlar konusunda bundan sonra acımasız olacağım.”