Son Dakika Haberler

"BÜYÜK FELAKET" ENDONEZYA 7.9 DEPREM

"BÜYÜK FELAKET" ENDONEZYA 7.9 DEPREM
Okunma : 134 views Yorum Yap

Tsunami-endonezya
Endonezya’da 7.9 büyüklüğünde deprem!
Endonezya’nın güney batısında 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği açıklandı. Depremin ardından verilen tsunami alarmı kaldırıldı.
Endonezya’daki güney batısındaki Sumatra adasının batı kıyısı açıkları, 7.9 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Depremin hemen ardından verilen tsunami alarmı sonrası halk büyük panik yaşarken, alarm kaldırıldı. USGS, depremin merkez üssünün karadan yaklaşık 660 kilometre uzak olmasının, yıkıcı olma ve can kaybı olma ihtimalini düşürdüğünü belirtti.
Deprem sonrası verilen tsunami alarmının ardından halk sokaklara döküldü. (Foto: Reuters)
ÖLENLER VAR ANCAK KESİN BİLGİ YOK
Ancak Endonezya’nın arama kurtarma biriminden Heronimus Guru, Reuters’a yaptığı açıklamada, depremde ölenlerin olduğunu söyledi ancak başka detay vermedi. Guru daha sonra ise can kaybı konusunda bilgileri olmadığını açıklayarak, kafalarda soru işareti yarattı.
Padang’daki AFP muhabiri, depremin birkaç saniye hisseldiğini ancak bunun bile insanların panik içinde sokaklara dökülüp görece yüksek noktalara kaçmasına neden olduğunu aktardı.
TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI
Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem sonrası bazı bölgelerde tsunami alarmı verildi. Ulusal Meteoroloji Ajansı, Batı ve Kuzey Sumatra ile Açe’de tsunami alarmı verildiğini açıkladı. Ancak alarm, kısa süre sonra kaldırıldı.
USGS, daha önce depremin büyüklüğünün 8.2, ardından 8.1, sonra da 7.9 olduğunu duyurmuştu.