Son Dakika Haberler

ÇANAKKALE ŞİİRİNİ OKUDUM, FENA HALDE DÖVDÜLER

ÇANAKKALE ŞİİRİNİ OKUDUM, FENA HALDE DÖVDÜLER
Okunma : 43 views Yorum Yap

DAVUTOGLU-SIIR

Star gazetesinden Ardan Zentürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla New York seyahatinde Başbakan’ın lise yıllarına ait bir anısını dinleyip bugün okuyucularıyla paylaştı. Davutoğlu lise döneminde okula egemen olan sol grubun seminerinde Çanakkale şiirini okuduktan sonra fena halde dövüldüğünü anlattı.

 

İşte Zentürk’ün o paylaşımı:

Davutoğlu ile seyahat, fikirlerin renklerinde dolaşma anlamına gelir, sohbetimi siyasete döndürmemekte karlıydım, zaten açıklamalar gelecek, siyaseti yeteri kadar konuşacağız. İki yatılı okul çocuğu olarak biraz geçmiş anıların izlerini sürdük. Anlattığı bir anısını izniyle buraya alacağım, çünkü kararlı irade anlayışı açısından önemli.

 

“ÇANAKKALE ŞİİRİNİ OKUDUM, FENA HALDE DÖVDÜLER”

” İstanbul Erkek yatılısı, o yıllarda sağ-sol diye bölünmüştü ama, bizim gibi, Batı düşünce sistemi ile doğunun geleneklerini birleştirmeye çalışan çocuklar yüzde 10 bile değildi. Ağabeyler o günlerin sol sloganları ile her şeye hakimdiler. O zaman 14-15 yaşındayım, yine böyle beyin yıkama toplantılarından biri, sürekli onlar konuşuyor, bizler dinlemek zorundayız. Sonra işte laf olsun diye biz küçüklere de söz verdiler. Ben de kalktım, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şiirini başında sonuna ezbere, bağırarak okudum. Sonuna kadar dinlediler, devamında fena dövdüler.”

 

“BÖYLE OLACAĞINI BİLİYORDUM”

Pekiyi, o tavrının sonunun böyle olacağını bilmiyor muydu?

“Biliyordum ama, birinin de orada farklı düşüncelerin olduğunu göstermesi gerekiyordu…”

Aslında, “kararlılık” mesajı verdiğinde dikkatle hatırlanması gereken bir anı bu…