Son Dakika Haberler

Çarşı Darbe Yapmış Haberimiz Yok..

Çarşı Darbe Yapmış Haberimiz Yok..
Okunma : 76 views Yorum Yap

darbecicarsiÇarşı’nın darbe suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

Çarşı’ya destek için adliyeye gelenler arasında CHP’li vekiller ile Berkin Elvan’ın anne ve babası da var. Adliyenin 25 kişilik en küçük salonunda yapılan duruşma yer yetersizliğinden bir türlü başlayamayınca avukatlar daha büyük salon talebinde bulundu. Mahkeme avukatların talebini kabul etti. Duruşma daha büyük salona alındı.

Dava öncesi Çarşı’ya destek için taraftarlar, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Beşiktaş taraftarı bir grup, Çarşı pankartı açarak ”Çarşı vicdandır, yargılanamaz” sloganları eşliğinde adliye önüne geldi.

CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Umut Oran, Kadir Gökmen Öğüt ve Sezgin Tanrıkulu duruşmaya katılmak için Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

Çarşı’ya destek vermek üzere gelen isimler arasında Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da vardı.

Çarşı davası başlamadan önce duruşma salonunun bulunduğu koridora gelen bazı taraftarlar Çarşı marşları söylediler. Davanın görüleceği İstanbul 13 . Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapısı saat 09.50′de açıldı.

Çok sayıda avukat ve izleyici olması nedeniyle 25 kişilik en küçük salon yetersiz kaldı. Yaşanan izdiham nedeniyle avukat Ömer Kavili, adliyedeki büyük duruşma salonunun boş olduğunu hatırlatarak duruşmanın büyük salona taşınmasını istedi.

Mahkeme başkanı Metin Tamirci ise sanıklar, avukatlar, basın mensupları ve milletvekilleri haricindekilerin salondan çıkmasını istedi. Ancak avukat sayısının çok olması nedeniyle izdihama engel olunamadı.

MAHKEME BAŞKANI: NE KADAR MAHKEME DEPLASMANA GİTTİYSE…

Başkan Tamirci’nin “Sanık avukat izleyici sayısı oturtulabilirdi burada yapmaya çalışacağız çünkü ne kadar mahkeme deplasmana gittiyse Türk hukuk sisteminde hep sıkıntı yaşandı” sözlerine karşılık Avukat Ali Rıza Dizdar ‘Silivri’ye deplasmana gitmiyoruz. Aşağıda adliyede büyük duruşma salonu var. Ben şimdi hangi avukata dışarı çıkın diyeyim” yanıtını verdi.

 

Bazı avukatlar rahat savunma yapamayacaklarını, savcının ise geniş alanda rahat rahat oturduğunu belirterek mevcut durumun silahların eşitliği ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı’nın ‘deplasman’ kelimesine tepki gösteren Avukat Ömer Kavili, ”Buradakiler deplasman kartallarıdır. Burada deplasmanda olan biziz” dedi. Bazı avukatlar da durumu alkışla protesto etti. Duruşma salonunda ”Biz deplasmanda da kazanırız” sesleri yükseldi

Yer yetersizliği nedeniyle bir türlü başlayamayan duruşmada avukatların ‘daha büyük salon’ talebi kabul edildi.

Duruşma salonuna Berkin Elvan’ın anne ve babası da girmek istedi. Ancak salonun küçük olması gerekçe gösterilerek iki isim de alınmadı. Devreye CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün girdi. Aygün’ün çabaları sonucu Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan salona alındı, baba Sami Elvan ise giremedi.