Son Dakika Haberler

Cesaret Madalyasını Geri İstiyorlar

Cesaret Madalyasını Geri İstiyorlar
Okunma : 15 views Yorum Yap

Cesaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cesaret madalyanı kimden aldıysan onu geri ver  açıklamalarına rağmen madalyayı geri vermeyen Başbakan, Madalyanın veriliş nedenlerini yerine getirmediğinden dolayı geri istiyorlar.

Kongre Başkanı Jack Rosen, Erdoğan’a gönderdiği mektupta, ödülün verilme şart ve gerekçelerini sıralayarak, artık bu şartlara uymadığı için ödülü kendisinden geri istediklerini aktardı.

BARBARLIKTA HİTLERİ GEÇTİLER
Cesaret Ödülü’nün Erdoğan’a “terörizmle mücadele, İsrail-Filistin sorununa barışçıl bir çözüm bulunması, köktendinciliğin reddedilmesi ve Türkiye’deki Musevilerin korunması konularında gerek kişisel gerekse küresel bir lider olarak kararlı duruşu nedeniyle verildiğini” belirten Rosen, Erdoğan’ın kendileri bu ödülü verdikten 10 yıl sonra “dünyadaki en şiddetli İsrail karşıtı lider haline geldiğini” savundu.

İsrail’in Hamas’ın roketlerine karşı “kendini savunma hakkını kullanmasını” Erdoğan’ın “Barbarlıkta Hitler’i bile geçtiler” diyerek eleştirdiğini hatırlatan Kongre Başkanı Rosen, mektubunda şunları söyledi:

“Bu tür nefret dolu açıklamalar sadece Türkiye-İsrail ilişkilerine zarar vererek masum insanları riske sokmakla kalmayıp, sizin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın çözümünde meşru arabulucular arasındaki yerinizi kaybetmenize de yol açar.”

“ERDOĞAN’IN FİKRİ DEĞİŞİRSE ÖDÜLÜ YENİDEN VERİRİZ

Rosen, bütün bu nedenlerden dolayı ödülü geri istediklerini belirterek, ileride Erdoğan’ın fikrinin değişmesi durumunda ödülü yeniden vermeyi umduklarını da ifade etti.

ABD’de 1906 yılında kurulan ve başta ABD olmak üzere diğer ülkelerdeki Yahudilerin de haklarını savunmayı amaçlayan Kongre, Başbakan Erdoğan’a 2004 yılında Cesaret Ödülü vermişti. (REUTERS)