Son Dakika Haberler

CHP BELEDİYELERİ "ÇOCUK İSTİSMARINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU" KURMALIDIR

CHP BELEDİYELERİ "ÇOCUK İSTİSMARINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU" KURMALIDIR
Okunma : 100 views Yorum Yap

Chpkomisyon
Chp Belediyeleri  İstanbul’da Okullarda çocuk istismarları araştırma komisyonu kurması gerekmektedir.
Belediyeler olarak halkın tüm sorunları ile ilgilenen,sorumluluk bilinci içinde çalışmalar yaparak, ailelerin tüm fertlerinin sosyal yaşam, barınma hakkı, sağlıklı yaşam, ailerin engelli sorunlarının giderilemesi ve eğitim ve ihtiyaç yardımlarının yapılması, çocukların eğitimlerinde kolaylıklar sağlanması, eğitim desteği, yaşlıların sağlıklı koşullarda yaşam hakkı ve yaşlılık bakımlarının giderilmesi , Gençlerin uyuşturucu ile mücadelede eğitilmesi ve Belediyelerde uyuşturucu ile mücadelede çalışmaları konusunda vatandaşlarımız ile birlikte yapmış olduğu çalışmalar bilinmektedir.
Yerel belediyeler sosyal yaşam projeleri ile toplumun ihtiyaçlarını karşılamakta ve yönlendirici olmaktadır.
Son yıllarda gizliden gizliye büyüyen ve bazı tesadüfler sonucunda ortaya çıkan, tecavüz ve çocuk istismarı, taciz olayları sosyal yaşamda bir çöküntüye ve dezenformasyona yol açmaktadır.
Belediyeler toplumun Sosyal yaşamlarında en önemli faktördür.
Uyuşturucu ve bağımlılıkta Emniyet, Sivil Toplum Kuruluşları,Muhtarlar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Aile Birlikleri ile yapmış olduğu çalışmalar neticesinde kurulan komisyon çalışmaları örnek gösterilerek, bugün toplumun en büyük yarası olan Taciz, tecavüz, Cinsel istismar ile karşı karşıya kalmamız neticesinde Halkın sosyal yaşamından sorumlu olan, Kaymakamlık, Belediyeler, Emniyet, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul aile birlikleri ile birlikte bir araya gelinmeli çalışmalar yapılmalıdır.
Yerel Belediyeler, TBMM’de önce engellenen ve sonra tekrar teklif edilen Cinsel İstismarları Araştırma Komisyonu teklifini, Belediyeler olarak meclislerine teklif etmeli ve komisyon kurmalıdır.
 
SARIYER ÖĞRENCİLERİN EN YOĞUN OLDUĞU İLÇE 
Sarıyer İlçesi baz olarak alındığında, 5 Üniversite, Üniversitede bulunan 30 bin öğrenci, İlçemizde 101 Okul, ilköğretim statüsünde 50 bin öğrenci,Özel Vakıf Okulları, Vakıf Öğrenci Yurtları, Devlet Öğrenci Yurtları, Özel Yurtlar ve Öğrenci Evleri olmak üzere eğitim ve öğretim ilçesi olarak bilinmektedir.
Sarıyer Belediyesi, toplumun sosyal yarasına çözüm amaçlı yapmış olduğu çalışmalarına, ailelerin kaliteli ve sorumlu yaşam hakkı için tüm sorumluluğu resmi kurumlar ile birlikte üzerine alarak komisyon kurmalıdır.
CHP BELEDİYELERİ “ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME KOMİSYON TEKLİFİ”
CHP Belediyeleri, TBMM ‘de görüşülen ve engellenen bu komisyon önerisi için gerekeni yapmalı ve yerel güçler olarak, toplumsal sorumluluğunu yerine getirmeli ve öncü olmalıdır.
Türkiye, 2007 yılında “Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’ne” imza atmış yeterli çalışmalar yapılmadığı gözlemlenmiştir.
Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismarı son günlerde yapılan tespitlerle Kuran Kursları, İmam Hatipler, Yatılı Okullarda sıkça rastlandığı ve faillerinin bir kısmının tespit edildiği, ailelerin ve çocukların baskı altında olması, utanç duymaları ve çevresel tepkilerden dolayı sessiz kalarak büyük yaralar açtığı bilinmektedir.
Yerel yönetimler bu aileler üzerinde sosyal baskı ve psikolojik etkilerinide göz önüne alarak yardımcı olmalı ve resmi kurumlar ile birlikte gereğini yapmalıdır.
Sariyer Times