Son Dakika Haberler

“CHP İKTİDARINDA YOKSULLUK SIFIRLANACAK!”

“CHP İKTİDARINDA YOKSULLUK SIFIRLANACAK!”
Okunma : 96 views Yorum Yap

KEMAL_33CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya İş Konseyi Liderler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bizim için dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek yeterli bir hedef değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ben söz veriyorum; 4 senelik CHP iktidarında Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır, kimse yoksul olmayacaktır” diye konuştu.

Dünya İş Konseyi Liderler Konferansı’nda CHP Millet Vekillerinden Umut Oran, Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu katıldılar, CHP 2. Bölge Millet Vekili aday adayı Av. Necati Yıldırım’da konferans’ta yer aldı.

Four Seasons at the Bosphorus Oteli’nde düzenlenen konferansta konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye geçen yıl 5,5 milyar dolar yabancı yatırım geldiğine dikkat çekerek, bu rakam ile dünyanın Türkiye’ye hukuki ve siyasi anlamda güçlü bir mesaj verdiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Türkiye gücünden ve imkanlarından tam olarak yararlanamıyor. CHP Genel Başkanı olarak benim Türkiye vizyonumda başarısızlığa yer yok. Ben, huzurla yaşanan, dünya ile rekabet edebilecek donanımlı bireyleri bulunan, üreten, ürettiren, yeni buluş ve fikirler ortaya koyan Türkiye istiyorum. Ben yatırımın önünde engeller çıkaran, girişime zincirler koyan, kendi emekçilerini yokluğa ve yoksulluğa mahkûm eden devlet yapısı değil; işleyen, çalışan, hayatı kolaylaştıran, insanlarını koruyan devlet istiyorum. Orta seviyede, orta gelir tuzağına kapılmış, her alanda vasat Türkiye asla istemiyoruz. Biz, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışan bir Türkiye olmayı istiyoruz. Bizim için dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek yeterli bir hedef değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz. Türkiye şu an dünyanın en büyük 19. ekonomisi ama insani gelişmişlikte 190 ülke içinde 69. sırada. Gencecik ve dinamik nüfusu, görkemli tarihi ile ve iyi konumu ile Türkiye bu yere layık değil. Türkiye, baskı rejimi, insan haklarının ihlalleri, yoksulluk ve işsizlikle anılan ülke olmayı hak etmiyor.”

“CHP İKTİDARINDA YOKSULLUK SIFIRLANACAK!”

Kılıçdaroğlu, CHP’nin siyasi ve ekonomik stratejilerini de, “katılımcı demokrasi, rekabetçi ekonomi, üretken yatırım, ekonomik ilerlemelerden toplumu yararlandırmak, kalkınmadan elde edilen artıları korumak” olarak sıraladı.

Konferansta katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gelir dağılımı nasıl dengelenir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Vergi politikaları, kamu harcamaları, sosyal destek programları ile gelir dağılımı dengelenir. Bir ülkede çocuklar yatağa aç girmezse, huzur bulursunuz. İşsizlik, yoksulluk, sefalet varsa, o ülkede barışı sağlayamazsınız. Temel amacımız, mutlu ve huzurlu bir Türkiye, herkesin işinin, aşının olduğu bir Türkiye. Devleti yönetenin akılcı politikaları ile sorunu çözersiniz. Yani vergi politikasını, bütçe politikasını, sosyal destek programını buna göre yaparsınız, yoksulların tamamını sosyal destek programına alırsınız. Ben söz veriyorum, 4 senelik CHP iktidarında Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır, kimse yoksul olmayacaktır.”

auto-dunya-is-konseyi-liderler-konferansi-7106477_x_oCHP İKTİDARINDA YÖK OLMAYACAK

Dünya İş Konseyi Liderler Zirvesi Forumu’nda yaptığı konuşmadan sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “YÖK’ün denklik ve yurtdışı eğitim politikalarını yorumlar mısınız?” şeklindeki soruya tek cümleyle cevap verdi, “CHP iktidarında YÖK diye bir kurum olmayacak” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu cevabı salondan büyük alkış aldı.

CHP 2. Bölge Millet Vekili aday adayı Av. Necati Yıldırım, CHP’nin sosyal devlet politikaları ve aile sigortası uygulamasını sordu.

“AİLE SİGORTASI TÜRKİYE’DE BİLİNÇLİ OLARAK UYGULANMAK İSTENMİYOR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Laikliği çok iyi biliyor ve tartışıyoruz. Demokrasiyi de çok iyi biliyor ve tartışıyoruz. Sosyal devleti, aslında çok daha fazla tartışmak ve toplumun belleğine yerleştirmek zorundayız. Sosyal devlette eğer bir aile yoksulsa, bunu devletten gidermesini isteme hakkına sahiptir. Biz seçimler sırasında aile gibi bir kavramı toplumun gündemine getirdik. Uluslararası sosyal güvenliğin asgari normları sözleşmesine Türkiye de imza atmış durumda. İşsizlik, yaşlılık, hastalık, analık, iş kazası, meslek hastalığı sigortası. Sigorta dallarından biri de aile sigortası. Geliri olmayan ya da belirli bir seviyenin altında olan ailelere destek veren sigorta. Son sigorta dalı, aile sigortası, Türkiye’de bilinçli olarak uygulanmak istenmiyor. Neden? Yurttaşı siyasal iktidara bağımlı kılmak için. Onları bir anlamda siyasal tutsak etmek için. Biz yurttaşı bu cendereden kurtarmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

Dünya İş Konseyi Liderler Konferansında başarılı iş adamlarına ödülleri verildi, Av Necati Yıldırım’da 3 gün süren konferansda katılım ödülü aldı.

10552468_10153179790652351_2436838952694003139_n