Son Dakika Haberler

CHP İstanbul'da Kamuoyuna soracak? Kimi başkan adayı görmek istiyorsunuz.

CHP İstanbul'da Kamuoyuna soracak? Kimi başkan adayı görmek istiyorsunuz.
Okunma : 92 views Yorum Yap

sarı_gurselCHP’de adayları arasında kamuoyu yoklaması yapılacak, Partiye ve çıkan sonuca kimsenin küsmemesi isteniyor.

Mustafa Sarıgül’ün kasım ayında CHP ye müracaat etmesi bekleniyor, Müracaat sonrası ise istanbul’un bütün ilçelerinde kamuoyu yoklması yapılacak, Çıkan karara göre CHP karar verecek ve adayını açıklayacak.

CHP, Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlere yönelik aday belirleme takvimini başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için adı geçen Mustafa Sarıgül’ün de, partiye dönüş başvurusunu Kasım başında yapması bekleniyor. Sarıgül için 60 kişilik PM’de karar alınacak. Kararın az bir fire ile, olumlu çıkması bekleniyor.

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de İstanbul adaylığını resmen açıklayacak.. CHP Genel Merkezi İstanbul’da kimin aday gösterileceğine, geniş çaplı bir kamuoyu yoklaması karar vermeyi hedefliyor. CHP’nin kayıtlı üyeleri ve vatandaşlar arasında yapılacak 2 ayrı yoklamada, kim daha çok kabul görürse İstanbul adayı olacak ve diğer aday adayları da ”Küsmeden” belirlenen isim için seçim sürecinde katkı sağlayacak.

GİZLİ OYLAMA
Geçmişte partiden ihraç edilen Sarıgül’ün yeniden CHP’li olması için parti tüzüğünün 75. maddesi işletilecek. Bu madde şöyle:

”Kesinleşen cezaları bağışlama yetkisi Parti Meclisi’nindir. Parti Meclisi bağışlama yetkisini ceza alanın yazılı isteği üzerine ve disiplin kuruluna gönderen örgüt yönetim biriminin görüşünü alarak kullanır. Merkez Yönetim Kurulu bağışlama isteyenin yazılı başvurusu üzerine, isteği disiplin kuruluna gönderen örgüt yönetim biriminin görüşünü de alarak, disiplin dosyası ile birlikte Parti Meclisi’ne sunar. Parti Meclisi kararını gizli oylama ile verir.