Son Dakika Haberler

CHP İstanbulda Önseçim Kararı Alınan İlçeler

CHP İstanbulda Önseçim Kararı Alınan İlçeler
Okunma : 123 views Yorum Yap

chp_logo2212CHP İstanbul için parti meclisi ön seçim kararı aldı, İstanbul’un ön seçim yapılacak ilçeleri belli oldu. Kazanılmış mevcut belediyelerde daha önce açıklandığı gibi ön seçim olmayacak, Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğlunun kararına bırakıldı.
Sarıyer Times aylar öncesinden kazanılmış belediye başkanlıklarında ön seçim olmayacağını duyurmuş ve gerekçeleri Mustafa Balcı yazmıştı.
CHPde PM kararı ile oluşturulan ve Belediye başkan adaylarını seçecek komisyonda, CHPGenel Sekreteri Billun Tamaylıgil, CHP Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Bülent Tezcan, Gökhan Günaydın ve Umut Oran bulunuyor. Komisyon adayların seçmen eğilimi ve partiye uygunluğuna karar vermek üzere bugün yapılan toplantıda İstanbul ilçeleri için ön seçim kararı aldı.
Kesinleşen ön seçim ilçeleri şöyle; Beykoz, Pendik, Tuzla, Şile, Sultanbeyli, Sancaktepe, Üsküdar,Bayrampaşa, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Başakşehir,Küçükçekmece, Bahçelievler. 


ÖN SEÇİM NASIL YAPILACAK?

Ön seçim yapılacak bu ilçelerde, CHPnin tüm üyeleri Aralık ayının ilk haftası sandığa gidecek. Onbinlerce CHPlinin ön seçimde oy kullanması bekleniyor. Gelecek haftadan itibaren tüm aday adayları üyelere ulaşarak örgütün nabzını tutacak. İlçelerde ittifaklarla aday adayları sayısının yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Yaklaşık 20 sene sonra İstanbul’da CHPlilerin ön seçimle tanışması örgütü hareketlendireceğe benziyor.
Toplantıda İstanbul’da bazı ilçelerde de ön seçim kararı alınması konuşuldu. Ön seçim yapılması kesinleşmeyen o ilçeler ise; Çekmeköy, Ümraniye, Beyoğlu, Esenler, Sultangazi, Arnavutköy, Bağcılar. Toplantıda bu ilçelerde anket yapılması konusu gündeme geldi.


MEVCUT BELEDİYELERDE NE OLACAK?
CHP‘nin beşli komisyonu İstanbul’daki mevcut belediyeleri olan ilçelerde ön seçim kararı henüz almadı. Toplantıda bu konu da konuşulsa da, karar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na bırakıldı. Kılıçdaroğlu’nun bu ilçelerde adayı kendisinin belirleyeceği konuşuluyor.

İBB ADAYI NASIL BELİRLENECEK?
Özellikle Adnan Keskin ve Gökhan Günaydın İBB adayı için ön seçim belirlenmesini istediği bu toplantıda, İBB adayını belirlemede de ön seçim kararı alınmadı. Bu karar da CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğluna bırakıldı. Kılıçdaroğlu’nun İBB adayını belirlemede ön seçimi isteyeceği konuşuluyor.