Son Dakika Haberler

CHP Meclis Listesi İddiaları Yalan Çıktı

CHP Meclis Listesi İddiaları Yalan Çıktı
Okunma : 114 views Yorum Yap

chp_ADAYLAR_1CHP’nin Sarıyer’de listeleri ilçe seçim Kurulu’na geç verdiği gerekçesiyle seçimlere giremeyeceği iddiaları yalan çıktı.Konu ile ilgili Sarıyer Belediyesi Basın Birimi’nden yapılan resmi açıklama şöyle;

CHP’nin Sarıyer’de listeleri ilçe seçim Kurulu’na geç verdiği gerekçesiyle seçimlere giremeyeceği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

İddialarla ilgili açıklamamız aşağıdaki gibidir;

2972 sayılı mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri seçimleri hakkındaki yasanın 12 maddesi “siyasi partilerin aday listelerini vermeleri” başlığı altında listelerin verilmesi tarihini ön seçim gününden en geç on gün sonraki gün saat 17 ye kadar verirler” demektedir.

CHP Sarıyer’de ön seçim yapmadığı için bu listeler partinin merkez yürütme kurulu tarafından hazırlanarak belirtilen gün ve saatten önce toplu şekilde genel merkezi tarafından yüksek seçim kuruluna verilmiştir.

İlçe seçim kurulu açısından ise genel merkezinde MYK tarafından onaylanan liste seçim kuruluna faksla iletilmiş bir örneği yetkilendirilen il yöneticisi tarafından CHP aslının aynıdır kaşesi ve imzası ile seçim kuruluna saat 17.02’ de teslim edilmiştir.

İlçe seçim kurulları son gün saat 17.00’ de seçim kurulunda hazır bulunan partiler ile ilgili bir tutanak düzenler sonra sırasıyla partilerin başvurularını almaya başlar tutanakta belirtilen saatte hazır olan partiler için süre işlemez başvuruları teslim alınır.

Sarıyer İllçe Seçim Kurulu CHP’nin listesinin onaylı bir örneğini saat 17.00 itibarıyla yetkili kılınan partiliden teslim almıştır

Tutulan tutanakta başvurunun saat 17.00 de yapıldığı açıkça belirtilmiştir saat 17.00 ile tutanağın imza altına alındığı süre 17.09 olup bu süre yazışmaların yapıldığı süredir. CHP yukarıda belirtilen yasa maddesi ve izleyen maddeler uyarınca listelerin geçici ilan tarihinden itibaren iki gün içinde eksikliklerini tamamlayabilir.

Saat 17.00 de hazır bulunan parti yetkilisinin kurulda ayrılmadan CD’ yi de teslim etmesi nedeniyle yaşanılan tartışmanın hukuki dayanağı yoktur

Listeler süresinde verilmiştir.,

Cengiz KAHRAMAN
Sarıyer Belediyesi Basın Danışmanı
image

image