Son Dakika Haberler

CHP Meclisi Olağanüstü Toplantıya Çağırdı

CHP Meclisi Olağanüstü Toplantıya Çağırdı
Okunma : 11 views Yorum Yap

Sondakika-1

OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 32 kişinin hayatını saldırı, siyasetin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Meclis’in olağanüstü toplanması çağrısını CHP resmiyete döktü.

CHP, 116 vekilin imzasıyla Meclis’i 29 Temmuz’da acil toplantıya çağırdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle Meclis Araştırma Komisyonu kurulması ve buna ilişkin görüşmenin yapılması amacıyla TBMM Genel Kurulu’nun 29 Temmuz Çarşamba günü olağanüstü toplanması için önerge vereceklerini bildirdi.

Demirtaş çağrı yapmıştı
HDP lideri Selahattin Demirtaş, Suruç’taki saldırının ardından yaptığı açıklamada “TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Meclis Başkanı’na çağrı yapıyoruz. Meclis Başkanı derhal toplantıya davet etmelidir. Bizler de 80 milletvekili imzamızla hazırız. Parlamento; çözüm süreci, Rojava, IŞİD tehdidi gündemiyle derhal toplanmalıdır. TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırıyoruz, Meclis Başkanı bu çağrıyı yapmalı” demişti.

Arınç: Bir fayda görmüyoruz
Demirtaş’ın bu çağrısına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yanıt vererek “TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılmasında bir fayda görmüyoruz” demişti.

Arınç şu sözleri söylemişti:

“Biz şahsen hükümet olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin olağanüstü toplantıya çağrılmasında bir fayda görmüyoruz. Çünkü böyle bir toplantı yapıldığı takdirde siyasi partiler arasında öylesine büyük tartışmalar yaşanabilir ki mecrasından sapar ve hiç ümit etmediğimiz bir davranışla karşı karşıya kalabiliriz.”

184 vekil Genel Kurul’da olmalı
CHP, 29 Temmuz saat 15:00’te Meclis’i acil toplanmaya çağırdı. Ancak 110 milletvekili de TBMM’nin açılması için yeterli değil. Meclis’te birleşimin açılabilmesi için en az 184 milletvekilinin Genel Kurul’da hazır bulunması gerekiyor. CHP’nin çağrısına HDP’nin de 80 vekiliyle destek vermesi halinde 1 Ekim 2015’e kadar tatilde bulunan Meclis olağanüstü toplanabilir