Son Dakika Haberler

CHP YOLU: “BİZ” OLMADAN “BEN “OLMAZ. Nilden Beyazıt Postalcı

CHP YOLU: “BİZ” OLMADAN “BEN “OLMAZ. Nilden Beyazıt Postalcı
Okunma : 122 views Yorum Yap

nildenUzun zamandır duyduğum en anlamlı sözü geçen gün   bir arkadaşımdan öğrendim; Afrikalılar buna “ubantu” diyorlarmış; anlamı, “biz olmadan ben olmaz”.
Biz…İçini dolduramadığımız “biz”. Bir yerlerden öğrendiğimiz, aslında hayatımızın içinebir türlü sokamadığımız, dönüp dolaşıp hep “ben” olarak doldurabildiğimiz  “biz”.
Oysa CHP için belki  dönüm noktası olan belediye seçimlerinin gittikçe yaklaştığı bu dönemde adayların  etnik kimliklerinden, bağlı oldukları ideolojilerden, daha önce çalıştıkları kurumlardan, yakın oldukları ilişkilerden ve hatta kişiliklerinden  bile önemli  “biz”  olabilme konusu. Ülkenin federasyon yapısına doğru deyim yerindeyse sürüklendiği, “millet” ve “ulus”  kelimelerinin içlerinin bomboş edilmeye çalışıldığı, donanmasının  tasviye edildiği, yeni yeni, bir türlü adlandıramadığımız, ama kendini hem “sosyal demokrat” olarak görüp, hem  de tüm yukarıda betimlediklerimizi “demokrasi’ye geçiş”  olarak tanımlayabilen  kitlesel bir grubun etrafımızı  çevrelediği tarihsel süreçten geçtiğimiz bu dönemde   muhalefet partisinin yapacağı en büyük “muhalefetin” bütün ve bir olmak mesajı vermesi  bir seçenek değil, bir “şart” olmalıdır.
En önemli şart üstelik.
Birbirimizi anlamaya en ihtiyaç duyduğumuz dönemde doğru  İletişim yollarını bulmalıyız. Bugünden itibaren kendimizi daha iyi tanıtmak , bulmak, planlı hareket etmek bu yolda izlenecek en önemli adımlardan biridir.
İşte  politika da “iletişim kurmak için” unutmamamız gerekenler:
1-Seçim çalışmalarında  oy veren,  “aday” için o partiye gelir, ancak  o partinin çalışmalarıyla oy vermeye devam eder veya etmez. Bu  bağlamda seçim çalışmalarında oy verenin gözünde belirgin  bir fark yaratmak gerekir. Örgütten farklı seslerin çıktığı bugünlerde  verilecek “birlik” “bütünlük” mesajı  sadece kararsızları değil, CHP ye gönülsüzce oy verenleri de heyecanlandıracaktır oy verenin olduğu kadar  CHP örgütününde morale ihtiyacı vardır, ancak o moral çalışmalara hız kazandırır.
2-Aday “ mutlaka” heyecan yaratmalıdır.:CHP için belirleyici faktör  “heyecan yaratmak” olacaktır. Aday, kim olursa olsun oy verende heyecan  ve akabinde gelen “acaba?” sorusuna cevap taşımalıdır. Unutmayın; belediye de “liderlik” ve “popülerlik” vasıflarından  çok “donanım” aranır. Seçmen, özellikle “belediye” seçimlerinde “yapabilir mi”, “daha önce neler yapmış” hatta “eğitim düzeyi nedir ?”diye sorar; bir de halka “dokunabilmesini”. Ama gerçekten dokunabilmesini.
3-Aday mesajını “net” ortaya koymalıdır:Verilecek “bütünlük” ve “beraber yapabilme (başarabilme)” mesajı bugünün konjonktüründe   yılanı bile deliğinden çıkartır. Aday unutmamalıdır; başkalarının ne yapamadığı değil, kendisinin ne yapabildiği ve neler yapabileceği önemlidir.
 
Sevgili okuyucu, işte  “sizler”, ister sade vatandaş olun, ister  bir şekilde belediye başkanlığı seçimi ve sonrasında  bir yerlerde görev bekleyenlerden olun, ya da “belediye başkanı adayı kim olacak” diye soranlardan olun:  bu dönemde tek bir soru sizi doğru cevaba götürecektir: etrafınızda “ben” olarak dolaşan onlarca partiliyi hangi aday “biz” haline getirebilir? Hangi “partili” aday,  kucaklayıcı olabilir ve hangi aday geçmişiyle bu bütünleşmede önek teşkil etmiştir?
Seçimler tüm partililerin “savaş alanıdır”. Ama bu savaşı, kendimizden ve  almayı umduğumuz görevlerden çok  kaybede(bile)ceğimiz geleceğimiz adına yapmalıyız.  Yani  sevgili okuyucu,  kazandığıngün,” ben” yerine gerçekten “biz” diyebilenin kazandığı gün olacaktır.
Yani, kısacası, “ubantu”.
 
NildenBayazıtPostalcı
Boğaziçi Üniversitesi
Şubat 2013