Son Dakika Haberler

CHP’li Belediye Başkanlarının sert bildirisi!

CHP’li Belediye Başkanlarının sert bildirisi!
Okunma : 100 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine genel merkezde toplanan Chp Belediye Başkanları kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yaptı.

CHP’li Belediye Başkanlarının sert bildirisi!

“Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları olarak, 8 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da yapmış olduğumuz “Belediye Başkanları Toplantısı’nda “16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu” sonuçlarını değerlendirdik.

Aşağıda, yaptığımız değerlendirmeler ışığında kaleme aldığımız “Belediye Başkanları Bildirgesi” halkımız ve geniş kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Türkiye’nin ciddi sorunlarının bulunduğu bir ortamda, Adalet ve Kalkınma Partisi yapay bir gündem yaratarak, Cumhuriyet’in kazanımlarını ve parlamenter demokrasiyi hedefleyen bir Anayasa değişikliğini demokratik olmayan yollarla TBMM’den geçirmiştir.

Devlet kaynaklarının hukuksuz biçimde kullanıldığı, medyanın kapılarının sadece iktidara açıldığı, referandum sürecini güvenceye alan tüm düzenlemelerin YSK’nın gözleri önünde ayaklar altında alındığı ve baskılarla karşılaştığımız bir ortamda yapılan Referandumda halkımız, büyük bir sağduyu ve duyarlılık göstererek, oynanan planlı oyunu bozmuştur.

YSK yasaları çiğneyerek sonucu “Evet” lehine ilan etmiş olsa da, başta iktidar sahipleri olmak üzere tüm kesimler biliyor ki, sandığın gerçek galibi “Hayır” diyen geniş halk kesimleridir.

Bu nedenle, sandıkta almış olduğumuz sonucun bir başarı olduğunu; tek sahibi olmasak bile, elde edilen başarıda en önemli payın Partimize ve Genel Başkanımıza ait olduğunu buradan bir kez daha ifade etmek isteriz.

Önümüzdeki dönemde üzerimize düşen en büyük görevin dayatılan gayri-meşru sonucun Cumhuriyetin kazanımlarını ve demokratik parlamenter rejimi ortadan kaldırılmasına izin vermemek olduğunun bilincindeyiz.

“Hayır” duruşuna sahip çıkan geniş halk kesimlerinin bizden temel beklentisi, Cumhuriyet ve Demokrasi mücadelesini büyüterek başarıya ulaştırmamızdır. Bu nedenle, partimizin geleneğinin bir parçası olan demokratik tartışma ortamını son derece önemsemekle birlikte, Cumhuriyet’e ve demokratik rejime yönelen tehdite karşı verilecek mücadelenin temel görevimiz olduğunu vurgulamak isteriz.

İnanıyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde bu tarihi mücadeleye bedeli ne olursa olsun öncülük etmeye devam edecek; Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet’in eseri olan demokratik rejim ilelebet payidar kalacaktır.

Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları olarak, bundan sonra da varoluş mücadelesinin en ön saflarında yer almaya devam edeceğimizi bu vesileyle bir kez daha kamuoyu ile paylaşmayı bir görev biliriz.”