Son Dakika Haberler

CHP’nin Adayı Müslüman Kardeşlerden

CHP’nin Adayı Müslüman Kardeşlerden
Okunma : 199 views Yorum Yap

eklemettin_1CHP Atatürkçü ve Kemalist aday bulamamış olacak ki, “Müslüman Kardeşler ” Üniversitesi olan El-Ezher Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmış olan kişiyi Cumhurbaşkanlığına aday göstereceği söyleniyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, Mısır’da gerçekleşen darbe sonrasında sessiz kaldığı için istifasını istediği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye’ye hiç yabancı değil.

Aslen Mısır doğumlu ve Türk vatandaşı olan 70 yaşındaki İhsanoğlu, Ayn Şems Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Mısır’ın en güçlü siyasi hareketi “Müslüman Kardeşler”le özdeşleşmiş El-Ezher Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptı. İhsanoğlu akademisyenlik döneminde Osmanlı kültürü ve edebiyatı hakkında çalışmalar yaptı.

Önce Ankara Üniversitesi’nde ardından İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yapan İhsanoğlu, profesör unvanı ile 24 yıl boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü yürüttü. Aynı zamanda İhsanoğlu, İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu‘nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Mısır olayların sırasında yağmış olduğu açıklama.

Mısır’da doğdum: Mısır’da yaşananlar vahşettir. Böylesi bir kıyımın karşısında insanın kalbi dağlanıyor ve tüm vicdanınızla reddediyorsunuz. Mısır’da doğmuş ve büyümüş biri olarak benim hislerim ortalama bir Türk vatandaşının hissiyatının çok ötesindedir. Zira ben Mısır’ı çok yakından tanıdım ve sevdim.