Son Dakika Haberler

CHP’nin İbresi Gençlere Doğru. Berk ERTUĞRUL

CHP’nin İbresi Gençlere Doğru. Berk ERTUĞRUL
Okunma : 55 views Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu CHP iktidarında yapacaklarını 41 madde halinde açıkladı. Her fırsatta dile getirilen Aile Sigortası ise en çok ilgi çeken madde. Buna rağmen 41 Söz incelendiğinde CHP iktidarında “aslan payı” gençlere verilmiş gibi. 41 Maddenin 41’i de Türkiye’de yaşamı değiştirecek gibi ama en çok yaşamı değişecek olanlar gençler.
En iddialı söz belki de askerliğin altı aya inmesi. Kılıçdaroğlu askerliği kademeli olarak önce 9 aya daha sonra 6 aya indirmek istiyor. Bununla da kalmıyor altı aya inen askerliği öğrencilere yaz tatillerinde yapma olanağı sunuyor. Gençlerin hayata atılmasının önündeki en büyük engellerden biri böylelikle kalkıyor. Üstelik buradan sağlanacak tasarruf ise cabası! Sağlanan kaynağın ise adresi belli: Aile Sigortası…
Kılıçdaroğlu pek çok siyasetçiden ziyade gençlik politikalarını sözde bırakmıyor garantiye alıyor ayrıca. Siyasette sadece seçmen olarak yer alan gençlere kota sözü veriyor. Böylece gençler seçme hakkının yanında seçilme hakkına da kavuşuyor. Bu projenin hayata geçmesiyle gençler kendi geleceklerini kurabilecek konuma getiriliyor.
Tabi gençlerin eğitimini de unutmamış Kılıçdaroğlu. Öncelikle 12 Eylül’ün en önemli baskı unsurlarından biri olan YÖK’ün kaldırılması 41 Söz içerisinde göze çarpıyor. Bilindiği gibi YÖK üyelerinin üçte ikisi siyasiler tarafından atandığı için; YÖK, üniversiteler üzerinde siyasi bir baskı aracı olarak kullanılıyor. Bununla kalmayan Kılıçdaroğlu Üniversitelerin siyasetten bağımsız bilim üretebilmesi için mali özerkliği de 41 Söz’e eklemiş. Bu sayede hem siyasetten bağımsız, hem de kaynak bulabilmek için siyasileşmeye gerek duymayacak üniversitelerin önü açılıyor.
Üniversite içi demokrasinin sağlanması da önemli tabii ki. İşte bu noktada Kılıçdaroğlu gençlere de üniversite senatolarında söz sahibi olmayı vaat ediyor. Böylece öğrencinin derdinden anlamayan üniversite yönetimleri de tarihe karışıyor. Öğrenciler artık okullarını dava etmek yerine, bundan sonra senatolarda yaptırım gücüne sahip oluyor.
Başını sokacak yer bulamayıp cemaat evlerine sığınan gençlere de yer verilmiş 41 Söz’de. Bilindiği gibi AKP altyapıya gerek duymadan liseden bozma üniversiteler açıyor. Üstelik bunu marifet gibi söylüyor da. AKP’ye inanan gençler bu gibi üniversitelere yerleştiği zaman karşılarında profesörler bulamadığı gibi yurt da bulamıyor. Kılıçdaroğlu yüksek öğrenimi altyapıdan da ele alıp yurtları da çoğaltmayı hedefliyor.
Görüldüğü gibi Kılıçdaroğlu gençleri unutmamış, Türkiye’nin geleceğini güvence altına almış. Başkalarının duymak bile istemediği şeylerin altına imza atmış Kılıçdaroğlu. Evet CHP’nin ibresi gençlere doğru aynı şekilde gençlerin de ibresi CHP’ye doğru olacak gibi gözüküyor.
Berk ERTUĞRUL