Son Dakika Haberler

Çözüm'e darbe. PKK duruyor, AKP Gidiyor

Çözüm'e darbe. PKK duruyor, AKP Gidiyor
Okunma : 123 views Yorum Yap

pkk_23221PKK geri çekilmeyi durdurdu. AKP hükümetinin vermiş olduğu tavizler sonucu PKK terör örgütü ile masaya oturan ve sözler veren hükümet. örgütün taleplerini yerine getirmediğinden PKK geri çekilmeyi durdurdu.
PKK geri çekilmeyi durdurduklarını ama barış sürecine katkıyı sürdürdüklerini, eyleme geçmeyeceklerin ima etti,
PKK lideri Abdullah Öcalan’la yapılan ve “çözüm süreci” adı verilen İmralı pazarlıkları tekledi. PKK terör örgütü militanlarının Türkiye’den çekilmesinin durdurulduğu, ancak ateşkesin sürdürüleceği açıklandı.
PKK’nın sehir yapılanması olan KCK’dan yapılan açıklamada, AKP Hükümeti’nin çözüm konusunda adım atmaması nedeniyle çekilmenin durdurulduğu belirtilerek, ateşkesin sürdürüleceği belirtildi ve “Ateşkes konumunda kalınması AKP’ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir” denildi.
PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre; Öcalan’ın çatışmasızlığı sağlatarak, rehin askerleri serbest bıraktırarak ve mlilitanların çekilmesini sağlayarak, AKP Hükümeti’ne çözüm zemini ve fırsatı sunduğu belirtilen açıklamada, AKP Hükümeti’ne şu suçlamalar getirildi::

“Kürt Özgürlük Hareketi üzerine düşenleri yaptığı halde devlet ve hükümet bu adımlara hiçbir karşılık vermemiş, Kürt Özgürlük Hareketi’nin attığı adımların hiçbir siyasal karşılığı yokmuş gibi davranmıştır. Hiçbir karşılık vermeyerek Kürt Özgürlük Hareketi’nin attığı tarihi büyük adımları anlamsız kılmıştır. İmralı’da hiç görüşmeler olmamış ve kendisinin atacağı hiçbir adım yokmuş gibi başlatılan sürece karşı sorumsuz yaklaşmıştır.

“Ortada yüz yıllık bir sorun varken sorunun bir tarafının temel aktörünün bu düzeyde tecrit altında tutulması, çalışmasının önünün açılmaması hükümetin bu süreç konusunda samimi olmadığının açık kanıtıdır. Başbakan ve hükümet her gün birçok toplantı yapar ve her gün değişik kesimlerden bin görüş alırken, Önder Apo’nun ayda bir iki saat görüşme yapması bu sürecin sağlıklı bir biçimde yürütülmediğini ve yürümediğini açıkça göstermektedir.
“Çatışmasızlığın sağlandığı ortamda askeri amaçlı karakol, baraj ve tesisler yapılması zaten sürece iyi niyetli yaklaşılmadığını göstermektedir. Hükümetin çözüm üzerinde değil de savaş üzerinde yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Çatışmasızlık içinde geçen dokuz ay, savaş ortamında yapılamayan askeri nitelikteki çalışmaların yapılmasıyla geçirilmiştir. Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda hiçbir adım atılmamıştır. Demokratik siyasetin önünün açılması açısından tüm KCK tutuklularının serbest bırakılıp terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması bile gerçekleşmemiştir.

“Hükümet Kürt Özgürlük Hareketi uyarı ve isteklerini bildirmemiş gibi bu konuda vurdumduymaz davranmıştır. Bu açıkça bir çözüm sürecinin olmadığını söylemek anlamına gelmektedir. Zaten Başbakan da ‘Herhangi bir süreç yoktur, sadece bizim yaptığımız çalışmalar var’ demektedir. Anadilde eğitime yaklaşımı sorulduğunda verdiği cevap da Kürt sorunun kalıcı çözümü konusunda ciddi bir çalışmalarının olmadığını göstermiştir.
“Özgürlük Hareketimizin yönetimi ve yetkili organları, hükümetin atılan adımlar karşısında sorumsuz davranmasını, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmak bir yana dil ve yöntem konusunda bile eski hegemon zihniyet ve tutum içinde olmasını dikkate alarak, Türkiye sınırları içinde kalan gerillaların geri çekilişini durdurmuştur. AKP hükümetinin sorumsuz yaklaşımları ve atılan adımları anlamsız kılması karşısında gerilla güçlerinin çekilişinin durdurulması zorunlu hale gelmiştir. Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur.”